en ikinä enää syö hormoneja

Lopetin Qlaira e-pillerikokeilun kahden kuukauden käytön jälkeen yhtenäisen kokoaikaisen päänsäryn takia. Todennäköisesti johtuu siitä, koska aiemmin ei ole vastaavaa ollut. Onko teillä kokemuksia, kuinka kauan pillerihormonit jyllää elimistössä pillereiden lopettamisen jälkeen. Milloin alkaa normaalit kuukautiset ja milloin oudot oireet loppuu? Lopetin tabletit viikko sitten.
6209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En tiedä kauanko kestää. Olin juuri gynellä, joka sanoi Qlairojen olleen monelle tosi epäsopivia ja hankalia.

Äänestä

Jos päänsärkyä vielä pillereiden lopettamisen jälkeen kannattaisi käväistä lääkärilla tarkistamassa ettei päänsärylle ole jotain muuta syytä. Ja eihän niiden hormoonien nyt kovinkauaa siellä elimmistössä pitäisi jyllätä.

Äänestä

Mulla oli kanssa Qlairojen aikana päänsärkyä. Pystyin käyttämään puoli vuotta, sitten tuli päänsäryt ja kuukauden-parin päästä lopetin. Nyt kokeilen uudestaan, sillä epäilimme, että päänsärky johtui stressistä. Mutta nyt jos vielä tulee päänsärkyjä, lopetan ja vaihdan kokonaan uuteen menetelmään. Pillereitä tätä ennen käyty läpi jo kahdet.
Qlairojen lopettamisen jälkeen, viime kesänä lopetin, kesti 4 kuukautta, ennen kuin tuli ensimmäiset menkat.

Äänestä
  • Kerro kokemuksistasi, kun olet kokeillut uudelleen. Minulla on päänsärky jo hellittänyt, joten voin veikata sen johtuneen Qlairoista.

    Äänestä

Päänsärky alkoi helpottua sillä välin, kun en käyttänyt mitään pillereitä. Nyt olen aloittanut Qlairat uudestaan, ottanut vain yhden ja jo koskee päähän aika tavalla.. Stressiä voi periaatteessa nyt olla, mutta ei sitä kyllä ainakaan paljoa pitäisi olla, ainakaan niin paljoa, että toisi päänsäryn. Voi hyvä päivä sentään.
Jos tämä nyt jatkuu niin vaihdan kokonaan uuteen hommaan. Kierukkaa en ihan mielelläni haluaisi (nyt tulossa kuulemma synnyttämättömille tarkoitettu) enkä rengasta. Laastaria voisin kokeilla. Mietin vain, että aihaeuttaako oireita kun jo valmiksi atooppinen ihottuma ja kun nuo missä on paljon hormoneja (yaz, Cerazette) ei käy niin kävisikö tuokaan.. Implantaattia ja ruisketta olisi muuten voinut kokeilla, mutta kun on kauhea neulakammo ja olen kipuherkkä. Ei olisi pitänyt enää kokeilla Qlairaa, en jaksa tätä soutamista ja huopaamista. Kun puoli vuotta oli (Yazin ja Cerazeten aikana kauheita sivuoireita) ja nyt taas tämä. Ei jaksa..

Äänestä

Joo ensimmäisen päivän jälkeen aloitettuani taas Qlairat tällä kertaa kauheet mielialavaihtelut, siihen loppu, toista päivää en enää syöny. Nyt joko laastari.. Jos sekkään ei käy niin täytyy miettiä sitten..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettynyt45 kirjoitti:

Lopetin Qlaira e-pillerikokeilun kahden kuukauden käytön jälkeen yhtenäisen kokoaikaisen päänsäryn takia. Todennäköisesti johtuu siitä, koska aiemmin ei ole vastaavaa ollut. Onko teillä kokemuksia, kuinka kauan pillerihormonit jyllää elimistössä pillereiden lopettamisen jälkeen. Milloin alkaa normaalit kuukautiset ja milloin oudot oireet loppuu? Lopetin tabletit viikko sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu