Tähtäyskuva

asperger2

Aspergerin oireyhtymästä kärsinyt TKM (tuolloin vielä diagnosoimatta) suoritti asevelvollisuutta armeijassa 1990-luvun lopulla.

Innokkaana hän tietenkin halusi saada rynnärin tarkkuusosumat jokseenkin taulun keskiöön. Ampuma-asentoa ja liipasimen puristamista pohdittiin epätoivoisesti. Osumat tulivat huiskin haiskin tauluun, eivät koskaan kasaksi keskiöön, sattumaltakaan yksikään laukaus ei osunut 8, 9 tai 10 koko palveluksen aikana.

Kerran juoppo sotilasmestari kysyi onkohan teillä oikea tähtäyskuva katsottuaan taulua ja marssi tiehensä.

Myöhemmin alkoi ampumiseni olla turhautumisen takia niin holtitonta, että kerran ryhdyin suorastaan räiskimään kun tuli sietämätön häikäisy ja kukaan ei mitenkään voinut kuitenkaan osua. Hyvä ettei vänrikki käynyt rinnuksista kiinni. Hillitsin itseni täpärästi.

Sen jälkeen into ampumiseen meni.

Sitten joskus viisi vuotta asevelvollisuuden päättymisen jälkeen, jo AS-diagnoosin saatuani parin kotihälytyksen jälkeen, ryhdyin katsomaan läpi Sotilaan käsikirjaa ja tajusin jotakin. Lohdullistako? Pikemmin palleaan iskevää.

Tähtäyskuvani oli ollut täysin väärä. Tähtäintä katsova silmäni oli ollut niin etäällä takatähtäimen reiästä ettei etutunnelia piikin ympärillä voinut nähdä. Oikeaoppisesti terävä etutunneli piikkeineen pidetään keskellä sumeaa taulua ja takareikää. Virhe kasvatti hajonnan liian suureksi.

Aspergerin oireyhtymästä kärsivät ihmiset eivät oikein hallitse terveen maalaisjärjen asioita. Nyt minulla on syndrooman takia loppuiäksi vapautus kertausharjoituksista (olisipa ollut jo asevelvollisuudesta), joten en koskaan pääse kokeilemaan oikeaa tähtäyskuvaa RK62:lla.

Reikätähtäin? "Keep it simple stupid."

Jos aseessa olisi ollut avo/viilatähtäimet koko fiaskoa ei olisi koskaan tapahtunut.

Elän nyt työkyvyttömyyseläkkeellä ja elämäni on todella ankeaa.


Rynnäkkökiväärin hinta on yli kymmenentuhatta markkaa.

3

274

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kommentti1

      Swiddu.

    • Toinen parampi

      Koko rynnäkkökiväärin tähtäin on prseestä. AK 47 avomalli on paljon parempi.
      Suomalisella pystyy kyllä tähtäämään tarkasti mutta se on hidas ja samalla se peittää näkyvyyden tähtäimen ymärillä olevista alueista. Avotähtäimellä näkee paremmin jos joku siinä verellä tähtää takaisinpäin.

      Molemmilla ampunut. Tosipaikkaan haluan AK 47;an.

      • Ghjkloi11

        Allekirjoitan. Piste.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1491
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      284
      1060
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      824
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      782
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      733
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      629
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      595
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      49
      555
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      501
    12. Miten nainen kohteli sinua?

      😋
      Ikävä
      32
      491
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      475
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      32
      444
    16. 32
      439
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      422
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe