Ensimmäinen Johanneksen kirje 4:2: "Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta." Oletteko koetelleet? Oletteko saaneet myöntävän vastauksen?
Tällaista mietin
10
99
Vastaukset
- Miettijä
Haloo?
- yks särkynyt
Tää taitaa olla käytännössä aika vieras asia ihmisille... Minuakin kiinnostaisi tietää miten ylipäänsä koetellaan henget. Koskaan en mielestäni ole omin korvin kuullut sellaista tehtävän ääneen. Eikö kuulu siis koetella ääneen? Vai mitä tuo henkien koettelu käytännössä tarkoittaa? Laiminlyödäänkö koettelu seurakunnissa?
- 1234567...
Koettelen kaikki henget sillä, kuinka kukin suhtautuu Jumalan kymmenenkäskyn lakiin.
Nythän suuri osa kumoaa Jumalan siunaaman ja pyhittämän sapatinpäivän Uudenliiton kristityiltä, ja arkipäiväistävät sapatin.
- saaoppiaottaa
Uskovat eivät tänä aikana kovinkaan usein joudu sellaisen koettelutarpeeseen, kun se henki jota pitäisi koetella, on jo aikaa sitten ilmaissut itsensä monella muulla tavalla.
Tuollainen koettelu tulee tarpeellsieski tilanteissa jossa jokin vihollisen juoni pyrkii luikertamaan johonkin merkitykselliseen seurakuntakokonaisuuteen hajottaakseen sen sisältä päin.
tällaisille Troijan hevosille ehkä joutuu kysymyksen esittämään, mutta ei sen vastaus ole yhtään sen helpompi eli se ei perustu lainkaan tuohon nimelliseen kysmykseen jonkin tunnustamisesta Herrakseen.
Kukapa on parempi valehtelija kuin valheen isä !? - Niko.
Johannes painottaa nimenomaan Jeesuksen tunnustamista Kristukseksi koko merkityksessään ja se on "lihaan tullut", eli lihaan, ihmiseksi syntynyt Jumalan Poika, Herra!
Joka Jeesuksesta tekee pelkän ihmisen, kieltäen lihaan tulleen Herran, ja uskoo Jeesuksen olleen vain Joosefin luonnollinen ja biologinen jälkeläinen, ei Johanneksen mukaan voi moista sanoa Jumalan Hengessä.
Sen tähden Paavalikin sanoi;
"Kukaan ei myöskään voi sanoa: "Jeesus on Herra", muuten kuin Pyhän Hengen vaikutuksesta."- 1234567...
Matt.7:21. Ei jokainen, joka sanoo minulle: Herra Herra!, pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
- Niko.
1234567... kirjoitti:
Matt.7:21. Ei jokainen, joka sanoo minulle: Herra Herra!, pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
"Niin kuin ruumis ilman henkeä on kuollut, niin on uskokin kuollut ilman tekoja." ( Jaakob )
- kyllä näin on
Ihminenhän Jeesus oli - tosin jotkut kristityiksi itseään kutsuvat pitävät häntä jumalana.
Helluntailais-karismaattisissa seurakunnissa henget saa koetella vaan seurakunnan johdossa olevat henkilöt. Jos rivijäsen ryhtyy kyseenalaistamaan (ainakin ääneen sanomaan), se voidaan tulkita kielteiseksi puuttumiseksi "Jumalan voideltuun". Rivijäsenen on uskottava näitä johdossa olevia henkilöitä tai lähteä pois seurakunnasta.
Näin on paljon käynytkin. Ja jotkut lähtijät ovat perustaneet omia pieniä (helluntai)seurakuntia.- €€€
Älä valehte!
Eikä henkien koetteleminen olekkaan mitään kyseenalaistamista.
Ovat kaksi ihan eri asiaa;
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617