seuraavaksi lähtee :/
Moderni Korea, Lemon Tree - - kuka
tjoo-oh
18724
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
niin, totta, karkkikauppa meni jo ja kuulemma taulukauppa pakkailee
ja kaivokukassa (taulukaupan vieressä) muuttomyynti,mmm, että näin.
Mutta eikö sen kolossin pitänyt kasvattaa taloutta loputtomasti?
Enää puuttuu se, että se romahtaa.
Kuuluu asiaan, kaikki eivät ole ehkä malttaneet harkita liikeideaansa loppuun
saakka. Jo alussa oli selvää, etä vaihtumisia tulee, turha vanhalla asialla enää on ilkamoida.
Talon heiluminen taitaa olla perushyvinkääläisten viimeisin keksintö, johon ihme ja kumma väkeä riittää säestämään. Joukkohysteria näkyy vievän mukanaan ihan asiallisinakin pidettyjä ihmisiä.
Tarkoitatko että esim. lääkäriaseman henkilöstö ja asiakkaat ovat valehtelijoita?
Vallehtelevat ?? Ei tietenkään, optinen harha vain
Yksi ongelmahan on se rakennuttajan urpo päätös kierrättää asiakasvirrat Kauppalankadun nurkan sisäänkäynnistä yläkautta. Yllä mainitut putiikit jääneet matalan tilan pussinperälle, jonne harva vahingossa eksyy. Järjetöntä ja toimimatonta. Ja kyllä - paloporras ei oikein vastaa käsitystä kauppakeskusmaisesta luontavasta kulkuyteydestä.
Lisäporrasyhteyttä odotellessa.
Vielä kaatuu monta paikkaa. Hetken kestää ja rahat kun on loppu niin ainut ulospääsy tie willasta on konkurssi.
Eikös moderni korea ollut lopettanut jo ennen kun tämä ketju aloitettiin..? Huhtikuussa lemon tree laittoi pillit pussiin, eläkeyhtiö varmalle oli yli 50 000 velkaa. eli jos laskee niin mittään ei ollu maksettu ensimmäisen toimintavuoden aikana eläkevakuutusyhtiölle. Hanko sushi on aika kuollut (kallis), samoin salaattibaari, vaikka hyvä onkin.
Kyllä on laskelmat olleet alunperinkin pielessä kun hommaan on lähdetty. Eikö näille aloittajille ole mitään tahoa opastamassa raha-asioissa?
Kusetetaan vuokraajaa.. Maan tapa. Pyöritä aikasi j pidä rahat (jos jotain jää)a jätä maksut hoitamatta.sitten nurin
Olisiko aika perustaa villaan mega kirppis. Kuvaisi myöskin hyvinkään ankeutta.
Tarkoitit tietysti paikan anketta.
Tätä ketjua kun lukee niin hävettää olla hyvinkääläinen. Täällä on vain kateellisia ja katkeria ihmisiä. Painukaa kaikki vaan sinne tynnyriin kasvamaan...
Tuskin täällä kukaan on kateellinen huonosti hoidetuille putiikeille, päinvastoin.Veronmaksajien piikkiin konkurssien seuraukset loppupeleissä tulee kuitenkin.
Missä maailmassa elät? Miten konkurssi menee veronmaksajien piikkiin? Tai no nuijille pitää puhua ilmeisesti nuijien kieltä.
Hyvin sanottu!
Kyllä ne verot ja muut pakolliset velvoitteet kaatuvat veron maksavien maksettavaksi. Näreen munat taitaa elää kuplassa. Kuten koko Hyvinkää.