>>mazdels15.4.2013 21:150 SULJE
Minä vastustan helluntailais-karismaattista pyhää henkeä, joka saa kasvot vääristymään hirviömäisiksi kielilläpuhumisen aikana
Kaunis uskova!!
7
115
Vastaukset
- pian kai helari
Otin vain esimerkiksi tämän "mazdels" viestejä. Nyt on tosiaan alkanut kai vainot koska valtavat hyökkäyksen helluntailaisuutta vastaa. Vastustajia on ryhmittynyt puoltamaan toisiaan taistelussa tuota Jumalan seurakuntiin kuuluvaa Helluntaiseurakuntaa vastaan.
>>mazdels16.4.2013 21:210 SULJE
Kyllähän kielilläpuhuminen vaikuttaa siansaksalta ja aivan turhalta. Uskon että Jumala kuulee rukoukset ihan omalla äidinkielelläkin. Helluntailais-karismaattisissa piireissä kielilläpuhuminen on sellainen näyttämisen paikka. Mullapa on!
En ymmärrä sitä, miksi kielilläpuhuessa ihmisistä tulee hirviön näköisiä. Kasvot vääntyvät irvistykseen. Olen tästä kirjoittanut tuolla muissa ketjuissa, mutta "kielilläpuhujat" eivät vastaa kysymykseen miksi kasvoja pitää "vääntää irvistykseen" rukoillessaan ja miksi kova ääni.
Lapsena oli pelottava kokemus, kun kaikki alkoivat yhteisen kielilläpuhumissession. Hirveä huuto ja hirviömäiset ihmiset.- matze oikeassa
"Nyt on tosiaan alkanut kai vainot koska valtavat hyökkäyksen helluntailaisuutta vastaa." Onpa kopeasti sanottu. Ette te ole kristillisyyden mittari.
Mazdeles sanoo aivan oikein: monet karismaatikoista irvistelevät rukoillessaan, vääntelevät kasvojaan, sihisevät kuin käärmeet mainitessaan Jeesuksen pyhän Nimen, vääntelevät raamatullisia sanoja, kuten: "halelyyyja". Tätä on vaikea esim. televisiossa (TV7) katsoa, sillä se kuullostaa ja näyttää pikemminkin riivaustilassa olevien ihmisten käyttäytymiseltä. He muuttavat jopa Raamatun kiitos-sanat, pilkkaavat sanaa.
Ilmeisesti ette itse havaitse, minkä näköisiä olette kielilläpuhumisen aikana, kun puhutte kaikki yhteen ääneen. Miksi kasvonne eivät voi olla kielilläpuhumisen aikana samanlaiset, kuin normaalisti puhuessa? Kova ääni, kaikki äänessä yhtäaikaa, ei selittäjää? Ulkopuolelta katsottuna näytätte mielipuolisilta kielilläpuhumisen aikana.
Ei tässä ole mitkään vainot alkamassa helluntailaisuutta vastaan. Haluan vain kertoa mielipiteeni ja kysyä niitä asioita, mihin en ole koskaan saanut helluntailaisilta vastausta. Tuolla ketjuissa on kysymyksiä montakin, mutta nostan ne joskus omiksi aloituksiksi, kun helluntailaiset eivät halua vastata.
Voisin sanoa näin, että helluntailais-karismaattiset ovat aloittaneet vainot luterilaista kirkkoa kohtaan, koska he niin voimakkaasti hyökkäävät kirkon toimittamaa kastetta vastaan.- pian kai helari
Olen luterilainen, en silti hyökkää Helluntailaisuutta vastaan, joskus oen niin tehnytkin, join siitä katkeran kalkin palkaksi.
Kehoitankin kokemuksestani älkää taistelko Jumalan seurakuntia vastaa, älkää koskaan Pyhän Hengen ilmenemimuotoja vastaan. Se ehkä tuntuu kun ihminen on kummallisesa katkeruuden tilassa oikeudenmukaiselta, ei se ole oikeudenmukaista. Kun ihminen tulee valoon, Jumala alkaa puhumaan silloin kaikki selviää miten väärässä on ollut taisteltuaan Jumalaa vastaan. - näinsenäkyy
Laita itsesi taivaskuntoon, niin ei tarvi niin paljon kysellä !
Nyt olet pelkkä pilkkaaja ja vailla omaa uskoa !
- real täti
Typerykset, että vieläkään ymmärrä ettei kaikkeen kielilläpuhumiseen tule selitystä. Kielillä puhuva puhuu salaisuuksia hengessä? Toistatte toistamiseen tuota hellareiden hokemaa. Toiseksi ette ymmärrä esirukouksesta näköjään yhtikäs mitään. Jeesuksesta on kirjoitettu "Hän väkevällä huudolla ja kyynelillä uhrasi rukouksia ja anomuksia" . Eikö uskovienkin pidä rukoillä "väkevällä huudolla ja kyyneleillä"? Eivätkö uskovat tahdo seurata Jeesusta rukouselämässä? Olette uskonnollisia typeryksiä. Kaikkien ns. seurakuntien suurin puute on rukouksen puute. Miten niiden kadoktukseen matkalla olevien puolesta muka sitten pitäisi rukoilla? Tavallisessakin elämässä, kun puhumme vaikka ruokakaupassa käynnistä, puhumme tavallisella äänelle, mutta kun joku on suuressa hädässä ja kuolemanvaarassa, me huudamme ja kasvotkin voivat vääristyä.
Siis hätä kadotukseen matkalla olevien ihmisten sieluista saa huutaen rukoilemaan ja kielilläpuhumaan ym?
Oletko lukenut raamatusta, oliko se nyt vuornisaarnasta, miten Jeesus opetti rukoilemaan. Mene kammioosi ja sulje ovesi ja rukoile siellä... Siellä kammiossa voisi tehdä myös ne kielilläpuhumisrukoukset.
Kielilläpuhuminen on vain "näyttämistä ja kuulumista", miten hyvä uskovainen ja voideltu on kyseessä.
Ajatelkaa että samassa tilaisuudessa voi olla pieniä lapsia ja herkkiä ihmisiä. Heille voitte aiheuttaa paljon pahaa mielipuolisella käytöksellä. Ja sellainen kovaääninen mesoaminen ei vie Jumalan valtakunnan asiaa yhtään eteenpäin.
Real täti, mitä Jumala ajattelee kirjoituksesi hengestä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351412
- 1091150
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261013Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89964Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313861- 99813
- 38712
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144634