Jätin lääkereseptin terveyskeskukseen uusittavaksi jolloin siellä uhottiin että tämä uusitaan nyt sitten sähköisenä eReseptinä, odottelin tuon 8 päivää ja menin apteekkiin noutamaan lääkkeitäni eikä mitään. Lähdin sitten TK.hon kyselemään reseptini perään ja siellähän se möllätti vahvassa mapissa olivatkohan noutamattomia reseptejä. Kysyin mistähän tämä johtuu, niin vastattiin että näitä vain sattuu, onkohan koko toiminnan uudistus sattumaa, eikö olisi aika katsoa peiliin kun toimintoja kehitetään.
Sähköiset lääkereseptit LAPUALLA
reseptillä lääkettä
5341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Reseptiasioista ja terveyskeskuksen neuvomattomasta neuvonnasta oli eilen kipakka kirjoitus Lapuan Sanomissa. "Kehittäminen" on uusin termi palvelujen huonontamiselle.
Tk.sta tullut liian monelle suojatyöpaikka.Tämä ns uudistus suojaa vielä paremmin siltä etteivät turhat potilaat ainakaan häiritse keskusteluryhmiä.Nyt on töissä kivaa. Saa olla ihan rauhassa oven takana.Äkkiä uudistusryhmä koolle ja asiat kuntoon.
Sähköinen resepti on lakisääteinen osa byrokratiaa.
Valitettava asia, mutta joka puolella Suomea sama ongelma.
Joka puolella byrokratia menee maalaisjärjen ohi.
Ei Lapua tk ole mikään suojatyöpaikka.
Itse taidat olla suojapaikassa, kun täällä kirjoittelet pipo silmillä.
Olen itse oikea potilas ja saanut hyvän avun Lapuan tk:n ystävällisiltä hoitajilta jo vuosien ajan. Olen tosin itsekin huomannut, että sähköinen resepti aiheuttaa josjoskus viivettä..Se ei ole hoitajien eikä lääkäreiden vika, vaan osa valtakunnan byrokratiaa.
Jännää..Itse vein paperireseptin uusittavaksi ja tk.ssa sanottiin kyllä ihan kohteliaasti,että kiinnostaisiko eResepti ja kerrottiin kuinka sen kanssa toimitaan jne. Mielenkiinnolla otin eReseptin. Ja se ei todellakaan kestänyt mitään 8 päivää vaan maanantai oli päivä kun olin uusimassa sitä ja keskiviikkona sain lääkkeeni eReseptillä apteekista. Mutta nyt tulevaisuudessa kun eReseptin uusii eReseptiin,niin siinä kestää 8 päivää ja se infottiin asiallisesti,myös apteekissa.
kanta.fi:
"Saat tiedon uusitusta reseptistä tekstiviestillä, jos on antanut matkapuhelinnumeronsa uusimisen yhteydessä.
Resepti uusitaan terveydenhuollossa 8 vuorokauden kuluessa. Mikäli reseptin uusimispyyntöä ei käsitellä tuossa ajassa, uusimispyyntö vanhenee. Jos reseptiä ei voida uusia, terveydenhuollon toimintayksikkö ilmoittaa sinulle siitä. "
8 päivää on se lääkärin reagointiaika eReseptin uuusimispyyntöön. Jos lääkäri ottaa huomaa uusimispyynnön tunnin päästä uusimispyynnön lähettämisestä, niin sitten se on tunnin päästä uusittu. Toki lääkäri voi uusimisen hylätäkin, mutta sitten siitäkin pitäisi tulla tekstari, jos on antanut kännykkänumeronsa. Mutta 8 vuorokautta on lääkärillä siis aikaa ottaa resepti käsittelyynsä. Sen jälkeen eReseptin uusimispyyntö vain tussahtaa ilmaan ja katoaa.
Se on sitten eri juttu miten kauan kestää, kun kiikuttaa paperisen reseptin terveysasemalle, ja lääkäri koodaa siitä sähköisen. Tai kadottaako joku sen sinne toimiston kansioon.