Väittikö Jeesus koskaan olleensa olemassa ennen syntymäänsä?
Tiedän toki monia kohtia, jotka niin näyttävät sanovan, mutta haluan luoda keskustelua.
Juutalaisen maailmankuvaan, jollainen myös Uuden Testamentin kirjoittajilla oli, kuului ajatus Messiaasta, joka oli ikuisesti olemassa, mutta joka ei ollut Jumala eikä ikuinen.
-Miten Messias voi olla ikuisesti olemassa olematta ikuinen?
V: Messias oli olemassa ennen maailman syntymistä Jumalan SUUNNITELMASSA, mutta varsinainen voideltu ei henkilönä ole ikuinen.
Niin Talmud (joka antaa tärkeää tietoa juutalaisesta maailmankuvasta ja kulttuurista) kuin Uusi Testamentti tukevat tätä ajatusta.
Johanneksen ilmestys 13:8 kertoo Messiaan olleen teurastettu jo ennen maailman luomista, vaikka Messias teurastettiin vasta 2000-vuotta sitten.
Jo tämä osoittaa Messiaan ikuisuuden olevan vertauskuvallista.
(Suomalaiset käännökset taitavat kääntää erilailla kuin muut)
Jeesus oli Jumalan valittu jo alusta asti, jo ennen kuin itse olikaan olemassa.
Tiedän toki monia kohtia, jotka niin näyttävät sanovan, mutta haluan luoda keskustelua.
Juutalaisen maailmankuvaan, jollainen myös Uuden Testamentin kirjoittajilla oli, kuului ajatus Messiaasta, joka oli ikuisesti olemassa, mutta joka ei ollut Jumala eikä ikuinen.
-Miten Messias voi olla ikuisesti olemassa olematta ikuinen?
V: Messias oli olemassa ennen maailman syntymistä Jumalan SUUNNITELMASSA, mutta varsinainen voideltu ei henkilönä ole ikuinen.
Niin Talmud (joka antaa tärkeää tietoa juutalaisesta maailmankuvasta ja kulttuurista) kuin Uusi Testamentti tukevat tätä ajatusta.
Johanneksen ilmestys 13:8 kertoo Messiaan olleen teurastettu jo ennen maailman luomista, vaikka Messias teurastettiin vasta 2000-vuotta sitten.
Jo tämä osoittaa Messiaan ikuisuuden olevan vertauskuvallista.
(Suomalaiset käännökset taitavat kääntää erilailla kuin muut)
Jeesus oli Jumalan valittu jo alusta asti, jo ennen kuin itse olikaan olemassa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mikä on mielestäsi ensimmäinen jonka Jumala loi tai Viisauden kirjassa mainittu ääretön viisaus. Juutalaiset uskoo että Messias syntyy Daavidin suvusta ja tästä syystä on vaikutusvaltainen messias, Idäntietäjät menee kysymään Herodekselta missä on luvattu Jumalan poika syy siihen miksi tietäjät kysyi Herodekselta oli se että tämän syntyneen Juutalaisten Kuninkaan olisi pitänyt olla vallassa olevan Kuninkaan perillinen. Herodes ihan aiheesta säikähti kun valtaistuimen perijä ei ollutkaan hänen poikansa. Jeesus syntyi tavallisen Juutalaisen Duunarin perheeseen jonka suvusta ei kukaan tiennyt mitään. Kun Jeesuksen seuraajat piti Jeesusta messiaana jonka piti olla Daavidin sukua Apostolit loi hänelle siniveriset sukujuuret. Johannes Kastajalla oli tietysti siniveriset juuret sillä olihan hän lain mukainen ylipappi. Jesajassa ennustukset Johannes Kastajasta ja Jeesuksesta on sekasin eli onko erehdys ollut uskoa että Messias on siniverinen. Kun Jeesus meni Johanneksen Kastettavaksi Mooseksen lain mukaan Johannes laillisena ylipappina oli Jeesusta ylempi. Vaikka Johannes vastusteli Jeesuksen kastamista Jeesus lakiin vedoten vaati Johannekselta kasteen. Kun Jeesus oli kastettu laskeutui Pyhä Henki Jeesukseen ja Jumala ilmoitti Jeesuksen olevan hänen poikansa. Siirtyikö se todellinen Pappeus siniveriseltä Johannekselta tässä yhteydessä Duunareita edustavalle Jeesukselle. Vanhasta Testamentista puuttuu jotain oleellista ja myös uudesta valitettavasti näitä oikeat ja vaarat Raamatun kohdat erottavia uskovia vanhoja miehiä on ollut aina niin että se missä nyt vaaditaan Paavalin kirjoja pois Raamatusta ennen vaadittiin vanhan testamentin kirjoista suurin osa pois. Juutalaisten teksteihin kannattaa perehtyä hyvin koska se mitä he odottaa pitäisi Jeesuksen olla.
Kappaleet helpottaisivat lukemista.
Taivaalinen kuningas hälellä on kaikki valta,maalisella sitä ei ole,siinä on ero taivaalisella kuningaalla ei ole mitään tekemistä synninkassa kun taas maalinen kuningas on synnin alaiseksi syntynyt.Susi 76 :lle
9. Ja Aabrahamin kautta, niin sanoakseni, on Leevikin, joka kymmenyksiä ottaa, maksanut kymmenyksiä;
10. sillä hän oli vielä isänsä kupeissa, kun Melkisedek meni tätä vastaan.
Todistaako tämä jotenkin Jeesuksen ikuisuudesta?
Ikuisuudella voidaan tarkoittaa myös sitä että se oppi/ideologia on ikuinen, aina olemassa ollut jota Jeesus edusti.
Jeesuksen oppi on ikuinen, Jeesus ei.
Se on näkemykseni.
Mikael Penille. Luominen alkaa näin: Tulkoon valo ja valo tuli. Jumala näki että valo oli hyvä. Jumala erotti valon pimeydestä. (1 Moos 1:3,4)
Sanoohan Raamattu näinkin; "26. Ja Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme; ja vallitkoot he meren kalat ja taivaan linnut ja karjaeläimet ja koko maan ja kaikki matelijat, jotka maassa matelevat".
27. Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät."
Ja Jeesuksessa meidän kuvamme esikuva vasta täydellistyi.
Apostolien opetuksen mukaan vasta kuoleman jälkeen olemme täysin luotuina Jumalan kuvia.
Raamatussa useat asiatovatb kuin ennustusta ja täydellinen ennustuksen täyttymys on kolmannessa kerrassa.
1.Johanneksen kirje:
3:2 Rakkaani, nyt me olemme Jumalan lapsia, eikä ole vielä käynyt ilmi, mitä meistä tulee. Me tiedämme tulevamme hänen kaltaisikseen, kun hän ilmestyy, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena, kuin hän on
Siitä päivästä alkaen ihmiset on olleet Jumalan kuvia kun Eeva ja Aadam söivät kielletyn hedelmän ja huomasivat olevan Jumalan kaltaisia.
Kiitos!
ja HYVÄSTI!
Jeesu on ollut ennen kuin maaja taivas ovat edes olleet,se näkee raamatun lehdiltäkin,kun kysyy Jpbilta missä olit kun laskin maanpiirin kerro jos osaat.
Ilm13:8 Kaikki maan asukkaat kumartavat sitä -- kaikki ne, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna teurastetun Karitsan elämänkirjaan.
Tarkoittaa ei ole kirjoitettu.Koska kaikki eivät pelastu,jumlan suunitelma on että kaikki pelastuisivat. Mikael pen:lle
-Job puhui Jumalalle,
Jeesukselle ei.
-Ilm 13:8 on huono käännös.
Se sanoo oikeasti, etä karitsa on teurastettu jo maailman luonnissa,
joka on tietenkin vertauskuvallinen.
Vai onko Jeesus teurastettu kahdesti?
Ei, mutta jae toistaa samaa juutalaista ajattelua, josta olen maininnut;
mikä on Jumalan suunnitelmaa on jo olemassa.
Täten Messias onkin ikuinen, vaikka Jeesus Messias ei.
Kuulija1 mikä on sinun mielestäsi ensimmäisenä luotu? Tavallaan teoria siitä että Jeesus ei olisi ollut ikuinen mutta suunnitelma siitä että hän tulee olemaan olemassa olisi ollut ikuinen ei ole mahdoton. Budhalaiset puhuu Valaistumisesta eräs Munkki kertoi aikoinaan minulle että erillaisilla harjoituksilla pyritään tyhjentämään aivot niin että ne ei tuota ajatuksia minkä jälkeen aivot alkaa toimia vastaan ottimena. Lääketiedekkin nykyään jo myöntää että nämä "Aivojen" tyhjentämis harjoitukset on toimivia ja monille Mielenterveyspotilaille hyväksi.
Susi76:lle
Alussa Jumala loi taivaan ja maan,se on luotu,kun katsotaa Genessiksen kirjaa joka on raamattu.
Jeesus han oli jo silloin kun maaja taiva luotiin,koska minä ja Isä olemme yhtä."Joh 10:30. hän on ikuisesti elävä.
Harjoituksista on se hyöty että muist pysyy parempana,aivoja mitä siellä on ei voi tyhjentää,ihmisen perus tietoisuus pysyy kuitenkin,ijankaikkisen elämän kaipuu se ei lakka olemasta.
Ihmisen elämä on laskettu tarkoin, lasketut ovat sen kuukaudet ja päivät. Sinä olet pannut hänelle rajan, jota hän ei voi ylittää.
Missä sinä olit silloin kun minä laskin maan perustukset? Kerro, miten se tapahtui, jos osaat! Job 38:4
Vastaus kysymykseen on, että kyllä väitti.
Sananlaskut 8:22-31
22 "Minut Herra loi ennen kaikkea muuta, luomisensa esikoisena, ennen taivasta ja maata.
23 Iankaikkisuudesta minä sain alkuni, kaiken alussa, ennen kuin maata oli.
24 Kun synnyin, ei syvyyksiä vielä ollut, ei lähteitä tuomaan niiden vettä.
25 Ennen kuin vuoret pantiin sijalleen, ennen kuin oli kukkuloita, minä synnyin,
26 ennen kuin hän teki maat ja mannut, ennen kuin oli hiekan jyvääkään.
27 Olin läsnä, kun hän pani taivaat paikoilleen ja asetti maanpiirin syvyyksien ylle,
28 kun hän korkeuksissa teki taivaan pilvet ja sai syvyyden lähteet kumpuamaan,
29 kun hän pani merelle rajat, loi rannat patoamaan sen vedet, ja kun hän lujitti maan perustukset.
30 Jo silloin minä, esikoinen, olin hänen vierellään, hänen ilonaan päivät pitkät, kaiken aikaa leikkimässä hänen edessään.
31 Maan kiekko oli leikkikalunani, ilonani olivat ihmislapset.
Sananlaskut 8 puhuu viisaudesta vertauskuvallisesti, ei Jeesuksesta.
Ellei sitten Jeesus ole nainen!
(Sananlasku 8 viittaa viisauteen naisena:
Does not wisdom call out?
Does not understanding raise her voice?
At the highest point along the way,
where the paths meet, she takes her stand;
beside the gate leading into the city,
at the entrance, she cries aloud:
To you, O people, I call out;
I raise my voice to all mankind.)
Konteksti!