Mitä tarkoittaa juurikanavan luutuminen? Onko juurikanava kasvanut jotenkin leukaluuhun kiinni vai... Minulle sanottiin, että juurikanavat ovat niin käyrät ja luutuneet, että ne estävät juurihoidon onnistumisen. Eikö sellainen luutuminen näy kuvassa ennen juurihoidon aloittamista. Säästyisi monelta kivulta ja reissulta, jos voitaisiin heti sanoa, että ne ovat luutuneet ja hoito ei ehkä tule onnistumaan.
Juurikanavan luutuminen
3
5183
Vastaukset
- alalla
Luutuneesta juurikanavasta puhutaan silloin, kun juurikanava on ahtautunut niin pahasti, ettei juurikanavaa ole röntgenkuvassa näkyvissä tai juurihoidon yhteydessä ei juurikanavaa saada avatuksi. Juurikanava ahtautuu "sisältäpäin" eli kapenee. Osittain tähän vaikuttaa ikä (vanhemmiten luonnollista ahtautumista) sekä hampaan mahdolliset aiemmat hoitotoimet (ns. amputaatio, joka aiemmin oli suosittu hoito, ahtauttaa yleensä kanavat pahasti). Luutunut kanava on teknisesti niin vaikea hoitaa, että juurihoidon ennuste heikkenee. Röntgenkuvastakaan ei aina voi luotettavasti sanoa, onko jokin kanava hoidettavissa, koska varsinkin useampijuuristen/kanavaisten kanavat kuvautuvat usein päällekäin.
- hampaaton
mulla on sama ongelma.
Hammas irtosi(tehty juurihoito useita vuosia sitten) ja nyt on vaan iso kolo.
hammaslääkäri totesi,että juurissa on paha tulehdus ja yksi juurista ei ole tarpeeksi syvä, jotta siihen vois tehdä nastahammasta!
Sitten hän puhui jostain sillan teosta, maksaa 1500 euroo! ei ole sellaisa rahoja!
-nyt hän sanoi,että vaihtoehto on se,että siihen rakennetaan vaan paikka?!..tyhjään koloon??
Mitä pitäis antaa tehdä,onko ammattilaisia täällä, jotka tietäis?
- - MPee
hampaaton kirjoitti:
mulla on sama ongelma.
Hammas irtosi(tehty juurihoito useita vuosia sitten) ja nyt on vaan iso kolo.
hammaslääkäri totesi,että juurissa on paha tulehdus ja yksi juurista ei ole tarpeeksi syvä, jotta siihen vois tehdä nastahammasta!
Sitten hän puhui jostain sillan teosta, maksaa 1500 euroo! ei ole sellaisa rahoja!
-nyt hän sanoi,että vaihtoehto on se,että siihen rakennetaan vaan paikka?!..tyhjään koloon??
Mitä pitäis antaa tehdä,onko ammattilaisia täällä, jotka tietäis?
-Hammaslääkärisi on noissa nastakruunu- ja silta-asioissa aivan oikeassa. Mutta jos hammasta ei enää ole, ei juurtakaan, siihen ei kyllä mitään paikkaa voi laittaa.. Oletkohan ymmärtänyt hänet aivan oikein? Jospa kyse oli yhdistelmämuovisillasta eli nk. kevytsillasta. Hän on saattanut selostaa, että se on tehty muovista, kuten paikatkin, tai jotain vastaavaa, mikä on sitten jäänyt mieleesi. Samaa materiaalia se ei kyllä ole, mutta muovia kuitenkin. Tällainen kevytsilta on hiukan tavallista siltaa huokeampi vaihtoehto ja ihan käypä, jos se vain kestää purennassa. Kesto taas riippuu siitä mikä hammas on kyseessä, purennastasi kyseisellä kohdalla ja siitä kuinka suuret purentavoimat sinulla on. Kysyppä hammaslääkäriltäsi tästä vaihtoehdosta. :o)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743153
- 922895
- 512135
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201595Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..61369- 151359
- 191324
Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131321Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein141297Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241242