Mihin historian ajankohtaan tämä liittyy? Vuoden 1918 kutsuntoihin.
Löysin sen kun laitoin googleen hakusanaksi isoisän nimen.
Löysin sen kun laitoin googleen hakusanaksi isoisän nimen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.genealogia.fi/hakem/sotilaskarkurits.htm
Niin... linkki unohtui
voisi olla kyse joko loppuvuoden 1918 tai vuoden 1919 kutsunnoista, joissa oli jo koko maa mukana. Skaala syntymäajoissa johtuu siitä, että helmikuun -18 kutsunta koski vain silloin hallituksen valvonnassa ollutta aluetta.
Karkuruus oli suurta pitkälle 20-luvulle.
Tuosta porukasta osa kutsuntaiässä suurin osa ennen 1918 osa jälkeenkin. Jos sukututkimusseurakaan ei ole tarkemmin osannut sanoa, ei ainakaan arvailu auta. Pitäisi tutkia lähtien
vaikka isoisästäsi. Kannattaisi mm. tarkistaa, onko kansallisarkistossa isoisästäsi tietoja. (Esim. kantakorttia)
http://wiki.narc.fi/portti/index.php/Teema:_Palvelus_armeijassa
Kiitos vastauksesta!
Miesten syntymävuosien perusteella liittyy mitä todennäköisimmin vuoteen 1918, mutta ei kutsuntoihin, eikä tiettyyn suojeluskuntaosastoonkaan, koska miesten kotipaikat vaihtelevat pitkin ja poikin maata.
Jos arvata saa, kysymyksessä voisi olla sisällissodan jälkeinen koontiluettelo miehistä, jotka olivat sodan aikana poistuneet luvatta hallituksen joukkojen riveistä. Siis eri rintamalohkoilta saapuneista hajatiedoista koottu luettelo. Poistumispaikan ja rangaistustiedon puuttuminen viittaa kuitenkin siihen, että kyseiset miehet eivät olleet vielä tuon luettelon tekemisen aikana joutuneet rangaistavaksi.
Tehtiinkö luettelo siksi, että rangaistustoimia harkittiin vielä sodan jälkeenkin? En oikein usko. Mielestäni on todennäköisempää, että luettelolla päinvastoin haluttiin niistä irti. Saattoi sanoa, että jokainen karkuri on vähintään kirjattu ylös. Lopulta sitten kävi niin, ettei kukaan ollut kiinnostunut siitä luettelostakaan ja niinpä se jäi ikään kuin keskentekoiseksi, ilman selventäviä mainintoja. Keskeneräisyyteen viittaa sekin, että kotipaikkojen perusteella tietyt kunnat valkoisen Suomen alueelta korostuvat, joistakin maakunnista karkureita ei näyttäisi olevan lainkaan tai heitä on vain harvoja.
jo alkaa olla lunta maassa
Harmi vain että sinä ruskennat sitä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11772184
Et sä ryppyinen homo pääse lapsia vaklaa. Nooh onhan aina suviseurat ja tanhut.