Shalom. Kuinka tiivis ote vielä tulee?

Koko ajan pahenee

New York - John Kerry, demokraattien pisimmällä oleva presidenttiehdokas vannoi kaikessa hiljaisuudessa kuuliaisuutta Israelille kokouksessa juutalaisten johtajien kanssa, joka pidettiin suljettujen ovien takana, ja jonka yksityiskohdat ovat hyvin kuvaavia. Kerryn sanotaan muistuttaneen ryhmää, että mikäli hänet valitaan, hänestä tulee maan ensimmäinen presidentti, jolla on juutalaiset juuret.

Kerry, jonka isän puolen isovanhemmat kääntyivät juutalaisuudesta katolilaisuuteen, muuttivat sukunimensä Kohnista Kerryyn ennen kuin muuttivat Yhdysvaltoihin, piti kokouksen ennen super-tiistain vaaleja kymmenessä osavaltiossa, joka käsittää myös New Yorkin.

Vuotojen mukaan ehdokas vakuutti osallistujille tukeaan Israelin "turva-aidalle" ja viestitti, että mikäli hänet valitaan, hänen Lähi-Idän neuvonantajansa tulevat olemaan juutalaisia.

Huolta ovat aiheuttaneet huomautukset, jotka tämä demokraattien senaattori teki arabialais-amerikkalaiselle ryhmälle viime vuonna, kuvaten Israelin turva-aitaa "provokatiiviseksi" (viitaten siihen, että aitaa vedetään palestiinalaisten asuinalueiden sekä oliivitarhojen läpi ilmeisenä tarkoituksena rohmuta maata). Juutalaiset olivat huolissaan myös hänen potentiaalisista Lähi-Idän neuvonantajistaan, joihin olisi kuulunut entinen USA:n presidentti Jimmy Carter ja Valkoisen talon avustaja James Baker, molemmat ei-juutalaisia, joita pidetään vaarallisen puolueettomina.

Vaaleissa ensimmäisellä sijalla oleva ehdokas "kirkasti" näitä aiheita kokouksessa, nähden kovasti vaivaa vakuuttaessaan ryhmän uudelleen täydestä tuestaan Israelille. Kaikki osanottajat kuvasivat suljettujen ovien takana pidettyä kokousta menestykseksi. "Siitä kokouksesta oli mahdotonta kenenkään lähteä muuta kuin vaikuttuneena", sanoi Hannah Rosenthal, Jewish Council for Public Affairsin johtaja.

Kerry "kirkasti" mahdollisia valintojaan alueen asioista vastaaviksi henkilöiksi, tällä kertaa laittaen etusijalle kolmen juutalaisen nimet: Dennis Ross, Clintonin entinen avustaja, Clintonin entinen kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Sandy Berger, sekä Clintonin YK-lähettiläs Richard Holbrooke.

Samaan aikaan, Kerry kuvaili itseään "hyvin liikuttuneeksi" sen jälkeen, kun paljastui, että kaksi hänen sukulaistaan oli menehtynyt "Holocaustissa". Molemmat Kerryn isän puolen isovanhemmista syntyivät juutalaisiksi ja tällä viikolla itävaltalainen sukututkija raportoi, että kaksi hänen isoäitinsä sisaruksista kuolivat keskitysleireillä. Kerry sanoi: "Se antaa vielä suuremman tunteen henkilökohtaisesta yhteydestä [maailmanjuutalaisuuteen], joka on hyvin liikuttavaa."

Kerry vietti super-tiistaita edeltävät päivät New York Cityssä, osallistuen perjantai-illan jumalanpalveluksiin Ramath Orahissa, joka on ortodoksijuutalainen synagoga Manhattanin Upper West Sidella.

Hänen kampanjansa on palkannut juutalaisen koordinaattorin New Yorkiin, Lisa Gertsmanin. Mutta Cameron Kerry, presidenttiehdokkaan veli, joka kääntyi juutalaisuuteen 20 vuotta sitten mennessään naimisin juutalaisen naisen kanssa, on kampanjan juutalaisia kosiskelevan osaston avainhenkilö.

Cameron Kerry sanoi uskovansa veljensä olevan - kuten koko hänen puolueensakin - samassa marssitahdissa Yhdysvaltain juutalaisten kanssa, mitä tulee kotimaan asioihin. Erityisen huolestuttavia ovat, hän sanoi, Bushin hallituksen nimittämät kovan linjan konservatiiveja edustavat tuomarit valitusoikeuksissa. "Se saa sydämeni särkymään", hän sanoi. "Minulla on kaikki syyt uskoa, että he eivät tule piittaamaan kansalaisoikeuksista tässä maassa."

Sunnuntain kokouksen osanottajat sanoivat, että presidenttiehdokas meni ennennäkemättömän pitkälti yksityiskohtiin siitä, kuinka Kerryn hallinto tulisi käsittelemään Lähi-Itää:

- Kerry lupasi lisätä Yhdysvaltain osallistumista itsemurhapommitusten lopettamiseen, sanoen, että hän tulisi käyttämään "koneistoa".

- Kerry lupasi pyrkiä agressiivisesti aseistariisumaan Iranin, mitä tulee sen ydinaseiden-tuotantokykyyn.

- Kerry lupasi käsitellä Israelin tulevaisuutta juutalaisena valtiona uhkaavia väestötilastollisia tekijöitä.

- Kerry lupasi käyttää "koneistoa" lopettaakseen "valtion sponsoroiman antisemitismin" arabimediassa.

"Hän kykeni puhumaan kaikenkattavasti", sanoi Judith Stern Peck, Israel Policy Forumin puheenjohtaja, joka promotoi suurempaa Yhdysvaltain osallistumista alueella. "Hän tuntee Israelin; hän on käynyt siellä jo vuosien ajan."

Toiset juutalaisjohtajat ylistivät myös Kerryn Israelia-puolustavia huomautuksia haastatteluissa lehdistön kanssa kokouksen jälkeen. Abraham Foxman, Anti-Defamation Leaguen kansallinen johtaja, kertoi New York Daily Newsille, että "ei ole mitään merkittävää kuilua" Kerryn ja presidentti Bushin Israelin tukemisen välillä.

Jack Rosen, American Jewish Congressin puheenjohtaja, lisäsi: "Presidentti Bushin tuki Israelille on ollut ennennäkemätöntä. Se ei merkitse sitä, etteikö senaattori Kerrynkin voisi olla aivan yhtä ennennäkemätöntä."

Lähteet:

http://jewish.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1185

http://www.totallyjewish.com/news/stories/?disp_type=1&disp_story=g0G4TH

http://www.jpost.com/servlet/Satellite?pagename=JPost/JPArticle/
ShowFull&cid=1078113576660

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

        Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
        Maailman menoa
        186
        2690
      2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

        En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
        Maailman menoa
        148
        2407
      3. Kirje, PellePelottomalle.

        Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
        Ikävä
        106
        1122
      4. Sinua oli kiihottavaa

        Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
        Ikävä
        84
        954
      5. Meni kyllä aika solmuun

        Meidän tutustuminen 😐
        Ikävä
        64
        921
      6. Martinan hevoset.

        Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
        Kotimaiset julkkisjuorut
        239
        819
      7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

        Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
        Kuhmo
        20
        810
      8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

        Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
        Maailman menoa
        285
        775
      9. Voi teitä naisia

        Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
        Sinkut
        89
        774
      10. Hyvä meininki

        TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
        Haapavesi
        22
        708
      Aihe