Tänään on edesmenneen Saksan valtakunnanjohtajan Adolf Hitlerin syntymäpäivä. Jos yhteiskunta olisi inhimillisessä kriisissä ja sinun pitäisi valita kahden vaihtoehdon väliltä, joko eduskunnassa olevat puolueet tai äärioikeisto, kumman valitsisit? Eduskunnassa olevat puolueet eivät ole kyenneet ongelmia ratkaisemaan ja tilanne on jatkunut jo pitkään ja useita vuosia.
http://jormanordlin.puheenvuoro.uusisuomi.fi/138334-syntyyko-soppaa-jakava-uudenlainen-aarioikeisto#comment-2114867
http://jormanordlin.puheenvuoro.uusisuomi.fi/138334-syntyyko-soppaa-jakava-uudenlainen-aarioikeisto#comment-2114867
Vastaukset 4
Vanhimmat
inhimillisessä kriisissä, sananmukaisesti....
Ihmiskunta on tuomittu toistamaan omat virheensä, historia ei opeta meille mitään.
Aina kun yhteiskunnassa kuohuu varsinkin taloudellisesti, äärilikkeet nousevat, ja kas kummaa aina löytyy joku uusi vähemmistö joka toimii tämän kehityksen kimmokkeena. Ihminen on itsekäs ja ahne peto ja sille emme mahda mitään.
Ainoa toivomme on ehkä teknologiassa ja kasvatuksessa. Jälkimmäinen taitaa olla mennyt ainakin pahasti pieleen? Kotia, uskontoa ja isänmaata ei kohta enää ole. Mutta katotaan mitä "seuraavassa jaksossa" tapahtuu. Jäädään kielipitkällä oottelemaan tuleeko se maailmanloppu vai ei?
Ehkä tää jengi on jo ihan kypsä helvetiin???
http://www.youtube.com/watch?v=b6VdTVsLiRQ
Mitäköhän eroa tolla äärioikesitolla eli Aatulla ja Kataisella on,
muuta kun et Aatu oli pidetty?
Aatu kuoli omankäden kautta, siihen ei Katainen ala missään olosuhteissa.
http://yle.fi/uutiset/amsterdam_vaati_keskitysleirilta_pelastuneilta_juutalaisilta_rastivuokria/6588698 sen sijaan tuo olisi Kataisen tavara merkki..