Hiljaisuus palstalla.
Onko tämä totta?
hiljaista on
48111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Jumala on kadonnut. Voimme sulkea tämän palstan.
Elia pilkkasi Baalin profeettoja I Kun 18 : 27 samalla tavalla kysyen epäjumalanpalvelijoilta onko Jumala kenties matkoilla, vai nukkuuko Jumala kenties, mutta luepa loppuun luku miten käy ...
No kerro miten satu loppuu, kun en omista kyseistä satukirjaa.
Väittämäsi "sadun" loppu :
1 Kun 18 : 38
Silloin Herran tuli iski alas ja kulutti polttouhrin, puut, kivet ja mullan sekä nuoli veden joka oli ojassa.
39.
Kun kaikki kansa näki tämän, lankesivat he kasvoillensa ja sanoivat : Herra on Jumala! Herra on Jumala!
40.
" Elia sanoi heille :
Ottakaa kiinni Baalin profeetat!
Älköön yksikään näistä omia lapsiaan tulelle uhraavista epäjumalanpalvelijoista pääskö pakoon!
Ja he ottivat heidät kiinni.
Ja Elia vei heidät Kiisonin purolle ja tappoi heidät siellä. "
Silviisiin.
.
Melko väkivaltainen satu. Ei kannata luke lapsille sitä.
Tosin, yli 7 vuotiaat ymmärtävät jo että kyseessä on fiktio.
Ei se ole satu, Israelin kansaa ympäröi kuusisormisten goljatinsukuisten idioottien lauma, jotka viis veisasivat siitä mikä on pyhää ja Jumalalle pyhitettyä, nämä olivat ne saatanalliset heimokansat jotka uhrasivat omia lapsiaan alttarilla ja laittoivat kävelemään tulen läpi omiaan, näitä vastaan Israel taisteli erämaassa.
.
Mistä tiedät että se ei ole satu?
Et voi käyttää Raamattua todistamaan Raamattua. Jos väität että Raamattu ei ole satu, täytyy sinun todistaa se muulla kuin Raamatulla. Muuten kyseessä on kehäpäätelmä, eli virhepäätelmä.
Turha veivata tuota olkiukkoa sadusta, et voi irrottaa asiayhteydestä Raamatun Jumalaan uskovaa yli kahta miljardia ihmistä, etkä Raamatussa oikeasti eläneitä ihmisiä.
Okei,tolla logiikalla maapallo oli litteä vielä muutama sata vuotta sitten.
Silloin joka ikinen oikeasti elänyt ihminen uskoi että maapallo on litteä.
Ja taas olkiukko, sen ajan ihmisillä ei ollut millä todistaa maapallon pyöreyttä.
Mutta sinä vetosit uskovaisten määrään. Miksi uskovaisten määrällä on argumenttiarvoa kun kyseessä on kristinusko, mutta ei silloin kun uskotaan maapallon olevan litteä?
Tottakai kokonaisvaltainen Raamatun tarkastelu siihen uskovat mukaanlukien ratkaisee.
Litteä maapallo sun vanhaan maailmankuvakäsitykseen liittyvä olkiukko.
Miten ihmeessä voit väittää että uskovien määrä vaikuttaa siihen, onko jokin asia totta vai ei? Ja miten voit väittää että kyseistä argumenttia saa käyttää ainoastaan silloin kun puhutaan Raamatun oikeellisuudesta?
Jos joku päivä muslimien osuus ylittää kristittyjen osuutta väestöstä, niin tarkoittaako se silloin sitä että Koraani on oikeassa sen jälkeen?
Tottakai määrä ratkaisee ja aika on paras kriitikko.
Luvut puhuvat puolestaan kristinuskon oikeellisuudesta, mutta tuskin kukaan haluaa muslimien miekkalähetyksen koraania heillä on läksynsä opittavanaan, niin kristitytkin nauttivat vielä tänä päivänä omaa miekkalähetyksen historian pahaa "karmaansa".
On yhdentekevää mitä me halutaan. Ei todellisiis muutu sen mukaan mitä me halutaan.
Joko Raamatun jumala on olemassa, tai sitten ei. Joko Allah on olemassa, tai sitten ei. Joko krishna on olemassa, tai sitten ei jne ...
Ne joko ovat olemassa tai eivät ole olemassa, huolimatta siitä mitä me uskomme.
Määrä on siis 100% yhdentekevää.
Meillä ei ole minkäänlaisia todisteita minkään jumlalan olemassaolosta, poislukien nämä kirjat (Raamattu, Koraani, Gita).
Kirja ei ole tosiste muusta kuin siitä, mitä on kirjoitettu.
Silloin kun kyseiset satukirjat kirjoitettiin, ei tiedetty maailmasta tuon taivaallista. On siis aivan luonnollista että kaikki mitä niille tapahtui oli "ihme" tai "jumala".
No sinähän vaadit mahdottomia. Miten muutenkaan kukaan pystyy todistamaan Raamatun historiassa vaikuttaneen Jumalan teoista eli siis ihmeistä, kuin vanhoilla kirjoituksilla, eli siis Raamatulla ?
Videoleikkeellä 2000vuoden takaa ? Jopas on vaatimukset sulla.
Ei niitä pystykään todistamaan millään, sen takia niihin on tyhmä uskoa.
Jos siihen aikaan käärmeet puhuivat, aasit puhuivat, ihmeitä tapahtui, aurinko pysähty, tulva peitti koko maapallon jne jne ... Niin luulis että niistä asioista lukisi muuallakin kuin Raamatussa. Vaan eipä lue.
Raamattu ei suinkaan ole vanhin olemassaoleva kirja. Luulisi että näistä valtavista asioista lukisi muissakin kirjallisuudessa.
Raamatun "ihmeet" ovat samaa täyttä soopaa mitä mitä nykylahkoissakin tapahtuu.
Kuolleet herätetään ja ihmisiä paranee rukouksen voimalla. Sit kun pyydetään todisteita niin suututaan. Miks niistä ei kerrota pääuutislähetyksissä? No koska TODISTEET puuttuvat.
Mulla on yks tuttu joka kertoi tätä ikivanhaa tarinaa siitä että hänen jalka kasvoi pituutta ja ovat nyt samanpituisia. Pyysin jos saisin nähdä ennen- ja jälkeen röntgenkuvat, Ei näyttänyt ja suuttui.
Satuja, satuja, satuja vain ....
No minkälaisia lisätodisteita haluat?
Miten niin lisätodisteita? Enhän ole saanut vielä minkäänlaisia todisteita.
Maapallolta löytyisi varmasti todisteita siitä jos 6000 vuotta sitten olisi ollut maapallonlaajuinen tulva. Miksi esimerkiksi makeavesi ja merivesi ei sekoittunut?
Jos aurinko oikeasti pysähtyisi, olisi sillä huomattavia seurauksia.
Miksi ihmiset jotka käyttävät tajuntaa laajentavia huumeitä näkee samanlaisia näkyjä kuin mistä Raamatussa kerrotaan? Puhuvia eläimiä ja palavia pensaita?
Miksi ihmisiä pidetään tänään mielisairaina kun näkevät näitä asioita? Miksi ei uskota jos nykyihminen näkee puhuvan aasin, mutta uskotaan vanhaa kirjaa joka kertoo että sen ajan ihminen näki puhuvan aasin.
Nämä eivät ole ihmeitä enää. Näitä samoja näkyjä nähdään edelleen. Nyt tiedämme että niihin ei liity jumalia, vaan mielisairautta.
Raamattu on päätodiste Jeesuksesta ja Jeesuksen Jumalasta ja kaikki muu(ihmeet ymym) seuraa sen mukana yli kahden miljardin uskovaisen kanssa, jos sä et tätä usko kaikkien helposti hömpäksi nimettyjen ihmeiden lisäksi jotka salassa uskon sivu vaikuttavat, niin miten muka mä voisin sua vakuuttaa, sanoihan Jeesuskin jo että vaikka kuolleet ylösnousisivat ei jengi usko!!!
Kysymys on siis loppujen lopuksi jokaisen omasta henkilökohtaisesta uskosta, ja tälle puuttuvalle uskollesi minä en voi mitään, olen pahoillani.
Juu, ei tarvii olla pahoillaan. Minulla on asiat hyvin. Toivottavasti sinullakin.
Vastaus lyhyesti sanottuna : Jumala kätkeytyy.
Minä voin vastata yhtä lyhyesti: Ei kätkeydy.
Toki toki asiat OK.
Löytyykö Raamattua?
Ei löydy. Löytyykö sinulta Koraani?
Olisin vain heittänyt lennosta Raamatunkohtia, nyt menee kaiveluun aikaa, MATT 6 Vuorisaarnassa Jeesus käskee rukoilemaan salassa sillä Isä vastaa myös salassa, Jeesus sanoo tämän ainakin kuusi kertaa, eli sillä on SUURI merkitys.
SALASSA Jumala kuulee ja vastaa.
Samalla tavalla Jumala kätkee itsensä jumalattomilta, eli jos et haluakaan uskoa, niin et kohtaa Jumalaa. Koskaan.
"Lähestykää Jumalaa niin hän lähestyy teitä."
Tämä on tietenkin ovela selitys, mutta ei tidista mitään. En minä ole jumalaa vastaan, en vaan usko sen olemassaoloon. Minulle on itseasiassa yhdentekevää onko jumala olemassa vai ei, koska hän ei vaikuta mihinkään eikä tee mitään. Jos jumala on olemassa ja hän katoaisi tänään, kukaan ei huomaisi mitään eroa. Raamattu on minulle satukirja joten turha siteerata Raamattua minulle.
Kokeile.
Asenteellisuus ei nyt auta, vaikka oletkin täällä vain väittelemisen halusta.
Lupaan kokeilla viikon ajan, jos sinä lupaat kokeilla Allahia tai Krishnaa viikon ajan.
Mä voisin ottaa Allahin ja Krishnan messiin kokeeksi joo, mutta Jeesuksen JHWH : ta en voi hylätä. Nyt keskustelu laajenee - pitäisi miettiä voiko Allah ja JHWH olla yhdessä vaikuttamassa, en itse oikein usko näiden riitelevän keskenään, koska jumalan poikia riittää ja Allah ja Krishna luetaan näihin.
Haluat siis luoda oman version islamista... Et voi pitää jeesusta jumalan poikana jos elät koraanin mukaan. Jeesus on profeetta eikä mitään muuta.
Tie Isän luo käy vain Jeesuksen kautta, taivaaseen on tunku yli ja ali ja vasemmalta, oikealta ja yläetuoikealta ja alatakavasemmaltakin(saaatana), mutta tie sinne käy vain Golgatan keskimmäisen ristin kautta.
Mitähän mieltä uskonnontutkijat ovat asiasta? Voiko kristinuskon Jumalan rinnalla pitää Allahia ja vaikka Krishnaa yhtäaikaa jollakinlailla, itse olen kyllä hyvinkin suvaitsevainen muiden uskontojen suhteen.
Huomaan että et ole valmis luopumaan kristinuskosta viikoksi. En siis lue raamattua. Itseasiassa tunnen kyseisen kirjan melko hyvin ja siitä syystä pudän sitä väkivaltaisena satukirjana.
Kyllä mä tiedän että tiedät Raamatun, joten älä ala olkiukottamaan taas VT:llä.
On jollain lailla rehellisyyden nimissä tunnustettava että on surullista kun ei voi luopua sydämen valtiaasta Jeesuksesta.
Mutta mielenkiinnosta kyllä tutustun milloin vaan Allahiin vaikkakaan en näe niissä sepustuksissa suurempaa logiikkaa UT:hen verrattuna, ja Krishnankin ajatukset ovat vain ajatuksentasollisia viisauksia(tällaisia keksii kuka vaan), ne eivät mene kokemuksellisella tasolla niin pitkälle kuin Raamattu, esim opetuslasten todistukset puuttuvat molemmilta 'profeetoilta'.
huomata ilman röntgeniäkin - itselläni se todettiin hyvin yksinkertaisesti selinmakuulla ortopedin vastaanotolla.
Opetuslasten todistukset ovat nollan arvoiset. Silminnäkijätodiste ei kelpaa todisteeksi edes oikeudessa vaikka se olisi tapahtunut viikko sitten. En usko jumalaan, en raamattuun, en kummituksiin enkä smurffeihin. Uskon todisteisiin. Minun pitää nyt valitettavasti lopettaa, mutta kaikkea hyvää sinulle ja mukavaa kevättä.
Opetuslasten todistukset ovat 100% Allahin kokonaisvaltaiseen miekkalähetykseen verrattuna, silminnäkijätodistukset Mohammedilta missä? muilta kuin Muhammedilta itseltään, leuhkempaa hemmoa saa etsiä verrattuna Jeesukseen ja Jeesuksen viisauteen ja nöyryyteen, kaksi todistajaa riittää ja Raamatussa opetuslapsilta kaikilta todistukset kirjeinä ja neljänä Evankeliumina, missä Mohammedin todistukset? Et usko jumalaan opettelisit ensin edes kirjoittamaan Jumalan isolla niin ehkä näyttäytyisikin sinulle. Smurffit ja kummitukset kertovat ikäsi(10-20). Hakemasi todistukset Jumalien Jumalasta(sis. Allahin ja Krishnan ym ym)edelleenkin parjaamassasi Raamatussa. Kiitos toivotuksista samoin, kaikkea hyvää sinulle myös ja hyvää kevättä.
Ja parani samaan pituuteen?
43v, äläkä hermostu. Pidän myös koraania satukirjana.
En hermostu päinvastoin, huvittaa tämäntyyppinen nokittelu jossa kumpikaan ei anna tuumaakaan periksi elämänkatsomuksestaan.
Jeesus puhuu paluustansa Matteuksen ja Luukkaan evankeliumeissa:
- kaksi on yövuoteella -> toinen otetaan ja toinen jätetään
- kaksi jauhaa käsikivllä -> toinen otetaan ja toinen jätetään
- kaksi on töissä pellolla -> toinen otetaan ja toinen jätetään
Jeesukselle maapallon muoto ei ollut arvoitus eikä ongelma. Hän tiesi, että toisella puolella maapalloa mennään eri kohdassa vuorokautta.
Mutta miksi ei voi ottaa röntgenkuvat? Jos kerran haluaa levittää kyseistä tarinaa ja tarina on totta, niin miksi ei halua todistaa sitä näyttämällä röntgenkuvat?
röntgenkuvat mitään osoittaisivat, ellei niitä ole otettu ennen ja jälkeen parantumisen?
Ok, no jos on noin vaikeeta näyttää kiistatonta todistetta niin älä ihmettele että 99.99% ihmisistä pitää näitä juttuja huuhaana.
Youtube on täynnä videoita jotka selitttävät miten tämä "ihme" (eli temppu) tehdään.
En tiedä.
Tyyntä myrskyn edellä.
Rauha
Mitä on nää tuoksut mun ympärilläin?
Mitä on tämä hiljaisuus?
Mitä tietävi rauha mun sydämessäin,
tää suuri ja outo ja uus?
Minä kuulen, kuink' kukkaset kasvavat
ja metsässä puhuvat puut.
Minä luulen, nyt kypsyvät unelmat
ja toivot ja tou'ot muut.
Kaikk' on niin hiljaa mun ympärilläin,
kaikk' on niin hellää ja hyvää.
Kukat suuret mun aukeevat sydämessäin
ja tuoksuvat rauhaa syvää.
Eino Leino