Nauttiiko Lapuan piispa ja Lapuan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja lapualaisten luottamusta ?
Kysyn tätä, koska olen molempien yhteisöjen veroamaksava jäsen ja siten ylläpitäjä.
Luottamuksesta tulisi järjestää gallup-kysely hiippakunnan ja kaupungin toimesta.
Kysyn tätä, koska olen molempien yhteisöjen veroamaksava jäsen ja siten ylläpitäjä.
Luottamuksesta tulisi järjestää gallup-kysely hiippakunnan ja kaupungin toimesta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Piispa ei nauti, siinä on mies Lapuaa vastaan.
Valtuuston pj nauttii, minulle ei ole esitetty ainuttakaan konkreettista asiaa minkä takia olisi syytä olla toista mieltä.
Monella tuntuu olevan vastakkainen näkemys, tietääköhän nämä henkilöt jotain mitä itse en tiedä?
Tietää.
kumpikaan ei nauti
Piispa haluaa pois Lapualta. Piispan mielestä ei ole välttämätöntä
asua samalla paikkakunnalla. Mutta, mutta....Jos kaupunki rakentaa verorahoilla Piispalle uudet tilat, olisi nyt edes kohtuullista Piispalta maksaa verot työstänsä Lapualle!
Onko hiippukunta yhtä kuin Lapua? Hiippakuntaan kuuluu muidenkin alueiden ihmisiä, ehkäpä jopa enemmän kuin lapualaisia. Voi olla jopa niin, että muiden alueiden ihmisillä ei ole mitään erityisempää henkilöitä,kuten piispaa vastaan.
Ulkopaikkakuntaisenakin ihmettelisin suuresti piispan ja tuomiokapitulin perusteluja siirtotarpeille. Ne oli sen verran älyllisesti kestämättömiä, että heittävät pahan varjon heidän päälleen. Kai siitä ajatteleva ihminen joutuu tekemään johtopäätöksiä esittäjistään, vaikka asia ei enempi liikuttaisikaan.
Hiippakunta on kiistämättä osa Lapuan imagoa.
Piispa todella sanonut, ettei hänen tarvitse välttämättä asua hiippakunnan keskuksessa?.......Ymmärsin hänen perustelunsa olleen, että matkustelu rasitti, mutta nyt olisikin valmis sahaamaan päivittäin Seinäjoen ja Lapuan valiä......Omituista.