Näin pohdiskelevasti kirjoittaa tämän päivän Kansan Uutisten nettiversio. Eli pitäisikö jo timpurienkin erota Vasemmistoliitosta. Sen sijaan keskittyä enemmän Ay-liikkeen kautta ajamaan omien jäsentensä etuja.
"Ystäväni timpuri soitti ja kysyi pitäisikö hänen erota
vasemmistoliitosta, että Harjuniemen unelma toteutuisi.
Pitäisikö metallin, paperin, puun, etc.. tehdä pesäero
demareihin ? "
On porvarillisen opin mukaista, että korporaatiot ajetaan
alas. Suomessa porvarit tekevät kovin töitä asian eteen.
Nyt he saivat merkittävää tukea vasemmalta, Harjuniemen
esitys on hurja. "
http://tinyurl.com/bslp2yn
"Ystäväni timpuri soitti ja kysyi pitäisikö hänen erota
vasemmistoliitosta, että Harjuniemen unelma toteutuisi.
Pitäisikö metallin, paperin, puun, etc.. tehdä pesäero
demareihin ? "
On porvarillisen opin mukaista, että korporaatiot ajetaan
alas. Suomessa porvarit tekevät kovin töitä asian eteen.
Nyt he saivat merkittävää tukea vasemmalta, Harjuniemen
esitys on hurja. "
http://tinyurl.com/bslp2yn
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tämä liittyy etupäässä Rakennusliiton puheenjohtajan Matti Harjuniemen ottamaan jyrkkään vastustavaan kantaan "kansalaispalkkaa" kohtaan.
Harjuniemi ei näe minkäänmoista reaalista järkeä tässä Vasemmistoliiton ja Arhinmäen hellimässä, jopa 2.000€/kk palkassa jonka saa pelkästään kotona makailemalla.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2096828/kansalaispalkka-pelkkaa-utopiaa
Harjuniemi vaatiikin siksi että Ay-liikkeen on tehtävä entistä selkeämpi pesäero muun muassa Vasemmistoliittoon ja myös SDP:hen. Näiden kahden puolueen huu-haa ajatukset eivät ole enää millään lailal relevanttia asiaa timpureille, ja oikeata ruumiillista työtä tekeville.
"Perjantaina ilmestyvän Viikkolehden haastattelussa Harjuniemi
vaatii puoluepolitiikkaa pois ammattiyhdistysliikkeestä.
Hänen mukaansa poliittisten tunnusten aika ay-toiminnassa
on ohi. "
Siks harraskaiseksi ja kaukaiseksi muuttuneen Vasemmistoliiton jäsenkirjoja alettaneen palautella enemmänkin mm. Rakennusliiton puolelta.
Joltakin hashista vetävältä Vihreältä Liitolta olisi voinut odottaa näin järjetöntä "kansalaispalkan" ehdotusta, mutta ei vakavasti otettavalta vasemmiston puolueen edustajilta.
Se on nyt lähdettävä Helsingin konttoreista maakuntiin lepyttelemään Vasemmistoliiton jäsenkuntaa. Jäenistö on oikeasti raivona tälle hökmöilylle nyt.
Ihan vaan sen takia että nimenomaan töissä olevan Vasemmistoliiton ja SDP:n jäsenet sen 2.000 €/kk sohvallamakaamisen palkan joutuvat joka tapauksessa veroissa maksamaan. Ei sekään raha tyhjästä ilmaannu.
Ihme tyyppi - duunari on kateellinen työttömälle ja alkaakin sitten äänestämään kokoomusta?
Duunari tietää että kaikki uudet sohvalla makaajien etuudet maksaa viime kädessä se tavallinen töissä oleva duunari, kaupan kassa, raksaäijä, lumenauraaja ja hitsari.
Niiltä se raha otetaan pois, joka sitten löysänä rahana sohvalla makaajille maksetaan.
Tämä Vasemistoliiton ajama maksamisen yhtälö ei kestä vuottakaan pystyssä, kun se on saanut jo koko suomalaisen yhteiskunnan katastrofiin.
Duunari maksaa kaikki herrojen hölmöilyt. Se maksaa Espanjan pankkituet ja se maksaa Himasen tutkimukset ja se maksaa laiskoille maksettavat kansalaispalkat.
Duunari ei ole ihan tyhmä, ei vaikka Vasemmistoliitto niin luulee. Vasurit koettaa nyt nus-sia duunareita paljaalla suoraan per-seeseen, eikä edes kiitä saamastansa jälkeenpäin.
Voi TAIVAS VARJELE meitä maan matosia. Isossa Audissa etukäteen pystyyn pumpattu Arhinmäen super-pili tulee ja porautuu kuraportaan anukseen, ja tekee vasemmiston tepposensa.