Erosin kirkosta

wing1

Suuren kaupungin seurakunnan toiminta sai niin ikäviä piirteitä uuden kirkkoherran toiminnan johdosta, että minulle riitti jatkuva henkinen väkivalta ja työpaikkakiusaamisen. Siihen naispappeuden vastustamista ja sovinismia, niin miehenä häpeissään ja vihaisen heidän touhuja. Kerroin terveiset piispalle ja hän puuttukoon ko. rikoksiin tai sitten hyväksyy kirkon sisällä moisen rikokset. Se vahvistaneet päätökseni oikeaksi. Ihminen ei tarvitse kirkkoa vaan rakkautta ja oikeuden mukaista kohtelua. Kirkosta näitä saa valinnoissaan, oikeudenmukaista ei juuri lainkaan.

Ennustan kirkon heräävän asiaan, mutta liian myöhään. Valtaosa ihmisistä on siinä kohtaa löytänyt elämäänsä jo parempaa sisältöä, jolloin kirkko jää pienen piirin touhusi. Aikaa toki menee vuosikymmen, joten nyt luottamuksellisesti kahvia juovat mummot ja papat voivat ummistaa silmänsä ja jatkaa pullan syöntiä. Harvalla on rohkeutta nousta rivistä ja sanoa ettei keisarilla ole vaatteita, kun kirkkoherra toimii jatkuvasti hyvän hallintotavan vastaisesti. Tai julkisesti kohtelee naisia epäasiallisesti.

5

126

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoittaisitko "wing1" tuon alun uudestaan. En ymmärtänyt tekstiäsi. Kiitos.

    • kaikenlaista sattuu

      Erosin kirkosta, myöhemmin miehenikin. Hassua se, etten saanut kirkolta mitään kirjettä siitä että olisin tervetullut takaisin milloin haluaisin ym. (olenhan ollut jo muutaman vuoden työttömänä, joten en ole paljoakaan maksellut kirkollisveroa)
      Mutta kappas vaan, mieheni joka ikänsä oli maksellut isoja veroja kirkolle hyvän palkkansa johdosta, sai kirkolta kirjeen, jossa toivotettiin hänet takaiin, milloin vain haluaisi.
      Näin huomasimme molemmat sen, miten "raha ratkaisee" tässäkin asiassa, sen miten eri jäseniä kohdellaan kirkon taholta; siis epäoikeudenmukaisesti.
      Emme aio palata kirkon jäsenyyteen takaisin ja miksi palaisin? Eihän minulle sieltä löydy arvostusta työttömyyteni takia.

      • ei kirkon jäsen

        Hyvät ystävät, Jumala ei ole teitä hylännyt. Ei ihminen tarvtise välttämättä kirkkoja ja instituutioita sielunsa autuuden saamiseksi. Herra itse johdattakoon elämänne ja antakoon luottamuksen ja uskon syntyä omista vaikutuksestaan.


      • mehtäkirkko
        ei kirkon jäsen kirjoitti:

        Hyvät ystävät, Jumala ei ole teitä hylännyt. Ei ihminen tarvtise välttämättä kirkkoja ja instituutioita sielunsa autuuden saamiseksi. Herra itse johdattakoon elämänne ja antakoon luottamuksen ja uskon syntyä omista vaikutuksestaan.

        Ei todella tartte kuulua kirkkoon jos ei tahdo rahoittaa sitä eikä saa apuja sieltä. Koska se ei Raamatun sanaa saarnaa niinkuin se kirjoitettu on.. Hyväksyy homouden ym. Minulle on tärkeä "metsäkirkko" jossa kohtaan Luojani ja juttelen Isälleni nyt varsin kin keväällä kun on niin kaunista ja luen raamattua talvisin. "Ihanat on Sinun asuinsijasi Herra Sebaot"


    • Laitapuolen kulkija

      Jeesus kolkuttaa ovella pyytäen päästä asumaan ihmisen sisimpään. Tarina kertoo eräästä uskoon tulleesta laitapuolen kulkijasta, joka iloissaan koitti liittyä kaupunkinsa hyvin toimeentuleviin kristittyihin, mutta koki aina tulleensa torjutuksi. Lopulta hän ahdistuneena purki sydäntään Herralle ja sanoi: "Etkö, Jeesus, voisi auttaa minua? He eivät päästä minua keskellensä." Tarinan mukaan rukoilija sai vastauksen: "Älä välitä. Eivät he ole päästäneet minuakaaan enää pitkään aikaan." Siinä on lyhyesti kuvattuna myös ilmestyskirjan Laodikean seurakunnan tilanne. He olivat sysänneet Jeesuksen ulkopuolelle. Hän pyytää kuitenkin (jakeessa Ilm. 3:20) päästä jälleen sisään. Huomatkaamme ettei hän enää kuitenkaan puhuttele koko seurakuntaa. Mekin voimme torjua Hänet luotamme. Väkisin Hän ei tule kenenkään elämään. Jos kutsu kuitenkin kiinnostaa ja suostumme hänen pelastettavakseen on Hän omalta puoleltaan valmis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      728
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      656
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      40
      545
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe