Torstain jaksossa Iida menee ruokapöytään "mä olen sairas ja tarviin apuu. Haluun sairaalahoitoon". Aika harvinaista että kukaan vasta anoreksia-diagnoosin saanut haluaisi vapaaehtoisesti ilman taivuttelua mennä sairaalaan saati sitten että myöntäisi noin helposti tarvitsevansa apua. Iidan kasvot ovat muutenkin normaalit, ehkä hieman lapsen pyöreyttä niissä on mutta ei todellakaan anoreksiaa sairastavan näköisen. Mutta kaiken huippu, että on menossa sairaalaan heti seuraavana päivänä. Missä lääkärin lähete tai sairaalaan tutustuminen? Kaikki hoitolat on täynnä jatkuvasti ja jonot pitkiä. Ei sitä niin vain marssita ellei ole M1-lähete kirjotettuna mitä ei Iidan tapauksessa ollut.
Epärealistista settiä anoreksiasta
paskaapaskaa..
3339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko niin vaikea ymmärtää, että sarja ei ole todellisuutta. Jos salatut elämät haluaa ne voivat laittaa vaikka lehmät valtaamaan Helsingin tai Johanna Tukiaisen uimaan Havis Amandaan niin, että kaikki miehet kuolaisi hänen seksikyyttään. Anoreksiaakin on monenlaista. Laihuus ei aina tarkoita, että sairastaa anoreksiaa. On mieleltään anorektikkoja, jotka kokevat itsensä aina lihaviksi, vaikka eivät laihoja olekkaan. Anoreksiasta voi lukea paljon netistä tietoa ja monet eivät sitä tiedä, mutta on myös käänteinen anoreksia, jossa massaa halutaan sairaanomaisesti. Valitettavasti tässä yhteiskunnassa sen on enemmäkseen normaalia ja hyvin ihailtavaa miesten keskellä. Edelleen salatut elämät noudattavat saippuasarjojen juonikuvaa.
Jos ne vei iitan yksityissairaalaan? Luulisi sellaisissa tilaa olevan.
Eikös Salkkareissa ole vain yksi sairaala, jossa se yksi potilashuone. Lisäksi Kalle ja eritoten Katariina hoitavat kaikki erikoislääkärien hommat laidasta laitaan.
Sama pätee toki poliisikuvioihinkin. Lisäksi Pihlajakadulla voi yhteen asuntoon muuttaa jengiä lisää aina tilanteen mukaan, joten kait niitä huoneitakin on äärettömästi.
Ehkä toi onkin vain fiktiota - eikä faktaa?