Kesä on taas tulossa ja tekis mieli kasata nuotio ja grillata makkaraa. Missä kaikkialla Hyvinkään kaupunkialueella on virallisia nuotiopaikkoja, jossa tulet saa tehdä ja ehkäpä sinne kaupunki puitakin on järkännyt?
Nuotio paikka kaupungin alueella
*Kesämies*
101687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Paavolan Laavu. Sinne vaan. Kuinka "kesämiehelle" tulee makkaranpaisto mieleen keskellä yötä ? Ei ymmärrä.
Nimmarille: voi äly. Kesämiehille on tullut usein mieleen kesäiset tekemiset makkaran grillauksineen juuri pimeinä talvi öinä. Nyt vielä enemmän tällaiset asiat mietityttää kun on jo kevät.
Nyt on terminen kevät -kohta kesä. Kaupungilla on ulkoilukarttoja joissa ilmenee laavupaikat. Kytäjälle päin kun fillaroit, on siellä kivat merkat reiti ja nuotiopaikat puineen.
Hyvinkään Lidlin takanahan on se puistobaari, mis vanhat dokut istuu niil kolmella pitkällä pölkyn pätkällä jotka toimittaa penkin virkaa, ja kuvittelee, et siit notskista irtoais savuja. Vaan ku ei irtoa.
Mut ihan tosissaan ni en tiedä.
Mistä Sampo*** tietää, että niitä pölkkyjä on just kolme, ja että "siit notskista irtoais savuja".? Olet tietenkin vakikäyttäjä, kun tiedät noin tarkkaan paikan.
Sillä näkyy olevan tiedossa deekujen istumajärjestyskin, mutta kyllä sen jutut aina Håkanin löpinät voittaa.
Saakohan siellä Maaseutu-oppilaitoksen "entisellä" nuotiopaikalla enää tehdä nuotiota? Tarkoitan sitä nuotio paikkaa, missä oli se katos nuotiopaikka, minkä jotkut surkimukset tuhopolttivat muutama vuosi sitten.
Ei saa. Sinulla on ihmeellinen vimma tunkee itsesi toisten tontille.
Maaseutu-oppilaitos. Sai siellä aiemmin tehdä tulet ja mitä eilen kävin paikanpäällä niin siellä infokartassa oli kaksi nuotiopaikkaa merkattu yhä ja se toinen on just tää mistä nyt puhutaan. Tuhopoltetun nuotiopaikan luona kun kävin niin oli siinä nuotio joillain jo ollut istuma pöllit.
Piilolammella, Kypärällä yms. kivoja paikkoja kun ei ole sotkettu. kaupungin ulkoilukartasta löytyy.