Olen syönyt nyt 3kuukautta Cipralexiä paniikkihäiriön ja ahdistuksen hoitoon. Lääke on vaikuttanut todella hyvältä. Mitä mieltä on muut käyttäjät ko.lääkkeestä? Annustusta on joutunut nostamaan jonkun verran, vaivojen muistuttaessa olemassa olostaan.. Alussa 5mg nyt jo 20mg/vrk. Ei ilmeisesti enää nostamisen annoksen varaa.
Cipralex
liz
41017
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvä lääke, ei mitään huonoa sanottavaa..joskus pahoinvointia mutta kun sitä vertaa muihin ssri lääkkeisiin niin se on lievää :)
Samaan vaivaan (ahdistus, paniikkihäiriö) olen saanut ko. lääkettä. Kymmenen päivää on vasta menty 5mg annoksella ja nyt ehkä hiukan helpottaa, mutta öisin saattaa iskeä tuskaisia paniikkeja, herään suorastaan vapinaan. Tuon jälkitilana on tietysti seuraavakin päivä ihan hanurista, mutta yritän jaksaa ja odottaa, että lääke alkaa vaikuttaa. Lääkäri ei ole uskaltanut nostaa annostusta, kun olen suorastaan itkenyt vastaanotolla kamalaa oloani. Mutta ehkä se tästä. Hienoa kuulla, että jollain helpottaa, antaa voimia tännekin päin..
No on sulla sit suuret ahistukset.Mäki varmaa kaipaisin vähä isompaa annosta(nyt kymppi/vrk) ku ei noi jutut lähe millää.Tosin ois täs elämäntyyliski vähä parantamisen varaa...pitäs jättää toi jokapäiväne dokaamine ja vaik lähtee liikkeelle mut ku ei ni ei.Ei vaa haluu eikä KYKENE.Noo kuha lätisin täs kaikkee turhaa.hear you.
Mä sain ite tänään cipralexin 20mg reseptin ja sen kylkiäisiksi myös 10mg tenoxin jotta pystyn nukkumaan, ite aiemmin syöny cipramilejä 5mg aluksi ja ainakaan mulle ollu mitään apua joten toivon et näistä nyt ois jotain. Ite en pysty nukahtaan ja sitten kun nukahdan niin herään 10-15x yössä, ja vatsa reagoin niin et olen ripuloinut kohta lähes vuoden, vapinaa esiintyy, sydän hakkaa, kuume nousee ja kaikkea muuta ah niin ihanaa... vielä kun tietäis mistä tää kaikki paska johtuu :(