Miten syväpurkaan vapaa-ajan akun?

Peukalo keskellä

Entinen halpis älylaturi Benton BX-1 laukesi heti takuuajan umpeuduttua. Ostin tilalle CTEK MXS 5.0 -ylläpitolaturin.

CTEKin käyttöohjeessa
http://www.ctek.com/Archive/ProductManualPdf/MXS 5.0_FI.pdf
sanotaan, että "Maksimoi akun käyttöikä ja kapasiteetti elvyttämällä se kerran vuodessa ja aina syväpurkauksen jälkeen."

Akku on kolme vuotta käytössä ollut 60 Ah:n vapaa-ajan akku. Se on aika vähällä käytöllä, oikeastaan vain parina kesäkuukautena, ja silloinkin puhelinten, kannettavan, kameroitten yms. akkujen lataamiseen. Eli sitä ei koskaan ole syväpurettu, mikäli nyt edes ymmärrän mitä se tarkoittaa. Tavallisesti olen ladannut sen täyteen kolme kertaa vuodessa: keväällä, kesän käytön jälkeen ja alkutalvesta.

Pitäisikö tuo CTEKin käyttöohjeen mainitsema elvytys nyt tehdä? Vai syväpurkaus ja sitten elvytys? Ja miten sen syväpurkauksen teen? Joku lamppu vain akkuun kiinni niin, että se sitten polttaa kaiken latauksen pois?

Auttakaa nyt hyvät ihmiset avutonta.

12

4062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      Provo tai ei, mutta jos sinulla on puucee, niin käyttöohjeen tuolla kohdalla voi tehdä parempaakin, arvaat mitä.
      Jatka akkusi kanssa samaan tapaan kuin tähänkin asti. Tosin voisit useamminkin sen ladata. Lyijyakut kun menettävät kapasiteettiaan lopullisesti vajaalatauksessa. Se purkautuessa muodostunut lyijysulfaatti alkaa kiteytymään ja sitä ei enää lataamalla palauteta, joten sen osuus akun kapasiteetista on menetetty.

      • Peukalo keskellä

        Vai vielä provo. :) Oikeasti en tiedä näistä asioista juuri mitään. Voisi kai kysyä, että mitä ne tämmöiselle edes akun ovat myyneet. :)

        Anyway, kiitos vastauksesta. Jatkan siis samaan malliin, tihennetysti.


    • Haloo?

      Ei saa syväpurkaa edes vapaa-ajan akkua!

      Toi Benton ei esim. lähde lataamaan, jos akun jännite on liian alhainen. Sama koskee monia muitakin älylatureita.

      • Peukalo keskellä

        Ok, en syväpurkaa. Kiitos vastauksesta. Mutta voisitko sinä, tai kenties joku muu, kertoa mitä tuo syväpurkaaminen siis on? Puretaan akun varaus jotenkin tavallista syvemmältä? Tai jotakin?


      • Peukalo keskellä kirjoitti:

        Ok, en syväpurkaa. Kiitos vastauksesta. Mutta voisitko sinä, tai kenties joku muu, kertoa mitä tuo syväpurkaaminen siis on? Puretaan akun varaus jotenkin tavallista syvemmältä? Tai jotakin?

        Käytännössä akku puretaan aivan loppuun, aivan tyhjäksi.
        Varma keino tuhota akku. Jos ei aivan heti, niin pian kuitenkin.


      • älä pura turhaan
        sitroen kirjoitti:

        Käytännössä akku puretaan aivan loppuun, aivan tyhjäksi.
        Varma keino tuhota akku. Jos ei aivan heti, niin pian kuitenkin.

        Vapaa-ajan akkuakaan ei kannata purkaa alle 50% latauksen. Toi Ctekin ohje vaan tarkoittaa sitä, että Ctek pystyy elvyttämään syväpuretunkin akun aika hyvin recond toiminnolla jos niin on vahingossa käynyt, mutta missään tapauksessa akkua ei kannata syväpurkaa tarkoituksellisesti. Pidä mahdollisimman täydessä latauksessa ja lataa mahdollisimman nopeasti käytön jälkeen, siten akun käyttöikä on maksimi.


      • Peukalo keskellä
        sitroen kirjoitti:

        Käytännössä akku puretaan aivan loppuun, aivan tyhjäksi.
        Varma keino tuhota akku. Jos ei aivan heti, niin pian kuitenkin.

        Tämä selvä. Kiitos vastauksesta. :)


      • Peukalo keskellä
        älä pura turhaan kirjoitti:

        Vapaa-ajan akkuakaan ei kannata purkaa alle 50% latauksen. Toi Ctekin ohje vaan tarkoittaa sitä, että Ctek pystyy elvyttämään syväpuretunkin akun aika hyvin recond toiminnolla jos niin on vahingossa käynyt, mutta missään tapauksessa akkua ei kannata syväpurkaa tarkoituksellisesti. Pidä mahdollisimman täydessä latauksessa ja lataa mahdollisimman nopeasti käytön jälkeen, siten akun käyttöikä on maksimi.

        Kiitos oikein paljon vastauksesta! :)


    • CTEK MXS 5.0

      Viime talven edellä hankin tuollaisen CTEK MXS 5.0 ja ensitöikseni laitoin noin viisi vuotta vanhan ja lieviä hiipumisen merkkejä ilmaisevan akun lataukseen suoraan juurikin tuolla "recond" elvytys-ohjelmalla.

      - ->

      Vaihe 6 Recond: "Lisää latausprosessiin elvytysvaihe valitsemalla Recond-ohjelma. Elvytysvaiheessa jänniteen lisääminen aiheuttaa hallittua kaasuuntumista akussa. Kaasuuntuminen sekoittaa akkuhappoa ja palauttaa akun tehoa."

      "Maksimoi akun käyttöikä ja kapasiteetti elvyttämällä se keran vuodessa ja ainan syväpurkauksen jälkeen."

      - - >

      Mitään syväpurkausta en erikseen akulle ole suorittanut vaan laitoin sen suoraan lataukseen tuolla recond-moodilla. Vaikutti kulpivan tehokkaasti (tarkistusikkunassaan) latauksen loppusuoralla jota se ei tehnyt peruslaturilla.

      No, auto tosin alkoi startata jo hieman ontuen ja latauksen jälkeen akku vaikutti kuin uudelta (olihan sitä jo aiemmin muutaman kerran peruslaturilla ladattu vuosien varrella).

    • peukku melkein ok

      Hyviä neuvoja olet jo saanutkin. Ei mitään lisättävää, mutta voishan sitä toistaa, että mahdollisimman hyvässä varauksessa akkua syytä pitää. Hieman useamminkin voisit akkuasi ladata.

      Kiinnittyi huomio tuohon CTEKin ohjeeseen ja siihen, miten lienet ohjetta tulkinnut, tuon elvytyksen suhteen. Eihän ohjeessa kehoteta akkua syväpurkamaan, vaan käyttämään elvytysohjelmaa aina mahdollisen syväpurkamisen jälkeen.

      En siis ole ainoa, joka taas kerran on sortunut noihin halpisvehkeisiin. Piti ladata talven seisonnassa olleen kakkosauton akku, mutta Benton oli sanonut työsopimuksensa irti. Tulee köyhälle kalliiksi nämä vehkeet, kun ensin ostaa halvan paskan ja sitten vasta kunnollisen. Halvemmalla pääsisi, kun ostaisi kerralla sen kunnollisen.

    • autosähköasentaja

      Jakoavain napojen välissä syväpurkaa akun nopeasti ja varmasti.

      • ei asa

        Tuon minäkin meinasin sanoa, mutta enpä kerennyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      120
      1301
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1163
    3. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      48
      1133
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      853
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      317
      802
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      714
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe