Selkäkipu ja pullistuma?

Pinja

Ajattelin kysellä täältä neuvoa ennen lääkärille menoa.
Selkääni on särkenyt jo jonkin aikaa. Ei varsinaisesti pakota tai jomota, silloin tällöin vihlaisee tosi oudosti. Tai jos on mahallaan esim. sängyllä, on hankalaa päästä ylös. Joskus myös selällään ollessa on hankaluutta nousta pystyyn, alkaa selkään sattumaan. Kipu tuntuu selän keskiosassa. Kipu alkoi tai tuntui ensimmäisen kerran joskus viime keväänä, jumppasin vatsalihaksiani selälläni lattialla ja silloin sattui ensimmäisen kerran. Viime aikoina olen huomannut että selkäkipu säteilee vasempaan jalkaan, joskus myös kantapäähän. Nyt vielä kaiken lisäksi huomasin selkärankani vieressä oudon pullistuman, olen ihan kauhusta kankea.

Mahtaako tämä olla iskiasta, välilevyn pullistuminenko tuo patti? Vai jokin vaarallinen kasvain? Lääkäriin sain ajan vasta kahden viikon päästä. Odottaminen on kaikkein kamalinta. :( Olen 20-vuotias. Kiitos avusta.

3

2411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ------------

      Luultavasti olet itse tehnyt oikean diagnoosin, eli välilevyn pullistuma selkärangassa. Toivottavasti sait lääkärille ajan pian. Oireet voivat pahentua mutta varsinaista nopeasti auttavaa hoitoa ei ole, paitsi särkylääkkeet ja joskus vaikeissa tapauksissaleikkaushoito.

      • Larde

        Välilevynpullistuma ei näy päällepäin.(muutenhan mangneettikuvia ei tarvittaiskaan).Luultavasti fasettilukko.Kaksi nikamaa lukkiutunut toisiinsa.Tuntuu selkää taivuttaessa päällepäin kohoumana.Lääkärin jälkeen koulutetulle kiropraktikolle mars.


      • KATJA
        Larde kirjoitti:

        Välilevynpullistuma ei näy päällepäin.(muutenhan mangneettikuvia ei tarvittaiskaan).Luultavasti fasettilukko.Kaksi nikamaa lukkiutunut toisiinsa.Tuntuu selkää taivuttaessa päällepäin kohoumana.Lääkärin jälkeen koulutetulle kiropraktikolle mars.

        nikamansiirtymä ainakin minulla. menen leikkaukseen juuri kipujen takia. selässä tuntuu kova patti. joillakin se on synnynnäinen eikä tarvi leikata..paitsi jollei kivut häviä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2820
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2574
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1291
    Aihe