Nyt kun kuvat on esillä kaikelle kansalle on iltalehti/iltasanomat joitain näitä kuvia näyttänyt sivuillaan.
En muista kumpi lehti mainosti,, jotta maistiaisia ja näytti muutamia kuvia tuolta arkistosta.
Jännä vain jotta sellaisia kuvia pitää nyt oikein revitellä sitten jossa Mannerheim/ Suomi saadaan liitettyä hitleriin.
Eihän tässä sinänsä mitään ole ja historian tältä osin tunnen hyvin ja jos asiat käsitetään oikein ei Suomella ole mitään hävettävää.
Itsellä vain tulee heti mieleen että median edustajat taasen haluavat tahallaan esittää Mannerheimin huonossa valossa,, eli nostaa erikoisesti yhteys natsi-saksaan esille.
En muista kumpi lehti mainosti,, jotta maistiaisia ja näytti muutamia kuvia tuolta arkistosta.
Jännä vain jotta sellaisia kuvia pitää nyt oikein revitellä sitten jossa Mannerheim/ Suomi saadaan liitettyä hitleriin.
Eihän tässä sinänsä mitään ole ja historian tältä osin tunnen hyvin ja jos asiat käsitetään oikein ei Suomella ole mitään hävettävää.
Itsellä vain tulee heti mieleen että median edustajat taasen haluavat tahallaan esittää Mannerheimin huonossa valossa,, eli nostaa erikoisesti yhteys natsi-saksaan esille.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Se on merkillistä että media, Yle etunenässä, väen vängällä haluaa mitätöidä ja vähätellä suomalaisuutta ja yrittää aina löytää ja korostaa niitä vähänkin kielteisiä asioita. Sitten on niitä suojatyö-"tutkijoita" jotka myyräntyönään täikammalla etsivät pelkästään kielteisiä asioita suomalaisista ja meidän historiastamme. Sellaisille politrukeille kyllä verorahaa auliisti syydetään ja annetaan vapaasti myrkyttää orastava kansallismielisyys suomalaisista.
Eihän tämä ole pelkästään Suomen yksinoikeus, mutta veikkaanpa että melko paljon vähäisempää oman pesän lokaaminen on muualla maailmassa.
Suomalaisillakin on oikeus omaan historiaansa ja kansallistuntoonsa. Kaikesta vähättelystä huolimatta, me olemme Suomalaisia ja olkaamme siitä kiitollisia menneille ikäpolville. Suomi on Suomi ja siksi sen pitää jäädä seuraavillekkin sukupolville.
En ole Suomalainen, mutta suomalainen.
Todella hyvä tuo kuvapalvelu. Kyl se pysähdyttää miettimään, kun niitä katselee. Ei välity pelko kuvista, ei tuoksu savun ja veren haju, eikä liioin räjähdykset tunnu rinnassa paineaaltoina, mut silti ne kuvat pistää tosiaan miettimään.
Saksalta saatu aseapu pelasti Suomen jatkosodan puolustustaisteluissa. Suomi oli kahden pahan välissä ja apua oli pyydettävä sieltä mistä sitä sai.
Niimpä just olisko kiva, kun Suomen kaupungit olisi samassa jamassa kuin Viipuri nyt ?
Olin kovasti pettynyt kun mainostettiin ennen näkemättömiä SA-kuvia, mutta eihän niissä ollut mitään Sturmabteilungista
Hitler pelasti Suomen pariin otteeseen. Mane tiesi, siksi Manea media dissaa.
YLE on kuin valtio valtiossa, venäläismielinen sellainen.
Kohta se aloittaa jo uutisetkin venäjäksi.
http://yle.fi/uutiset/novosti/
Ylessä ja näissä Helsingin yliopiston "dosenteissa" olis varmaan vähän tutkimisen aihetta enemmänkin.
Noita Suomen tuhoojia sanottiin aiemmin Desanteiksi niitä varmaan tarkoitit ?
Aivan sama, oma isäni oli sodassa ja perhe evakossa, ei enää jaksaisi näitä, menneet ovat siltä osin menneitä ja itse olen syntynyt sodan jälkeen eikä minulla ole enää mitään intressiä nostaa noita muistoja, kaik, o mänt sanoi äiti ja niinhän se oli. Uutta elämää jo pukannut yli kuuskymmentävuotta pitkälti, ei muistoja eikä tarvettakaan ko. sodasta.
Mitä tuota historiaa peittelemään.
Ihan hyvä, että nuori polvi näkee myös valkoihoisen Mannerheimin.
Huonosti olisi Suomen sodassa käynyt ilman Saksalta saatua aseapua.
Juuri noin, liittolaisia oltiin ja saksalaiset auttoivat meitä suuresti mm. venäläisten hyökkäyksen hidastamisesssa. Ei se ole tiedotusvälineiden vika, jos totuus ei vastaa joidenkin kansallisromanttista historian itsepetosta.
eihän tuola ole kuin hesalaisia ränkistelemässä millon missäkin huveissa? Joku paukkupussykuva välissä
Suomesta olisi tullut Suomen Neuvostotasavalta ilman Saksan aseapua. Ehkä olisimme NL:n hajottua jo nyt vapaa maa, ehkä emme?
Kyllähän Suomen politiikka oli hyvin Saksalle ystävällismielistä 1930-luvun lopulla. Ei sellaista asiaa pitäisi peitellä. Siinä ei ole mitään peittelemistä.