MORAALIKATOA: MUTTA KENELLÄ?

Istuva työministeri Lauri Ihalainen syyttää yrityksiä: "Yrityksillä moraalikato"

Onpa pokkaa: Hallituksen miekkaa heiluttava verottaja kun on suurin yritysten konkurssiin kaataja, yhdessä vakuutusyhtiöiden kera.

Se on niin että nyt on julkisen sektorin itse aika ottaa sitä yhteiskuntavastuuta kontolleen ja saneerata julkisen sektorin menot sille tasolle johon Suomen Kansalla on varaa.

Näin ei voi jatkua: Kannattavuuden rajoilla kituuttavat yritykset tarvivat nyt itse maksu- & ostovoimaa, pysyäkseen hengissä.

Suomalaiset yritykset tarvivat kilpailukykyisemmin hinnoiteltua työvoimaa pystyäkseen taistella globaaleilla markkinoilla.

Suomi on hukannut monta vuotta tämän kykenemättömän hallituksen tähden: monta tärkeätä vuotta.

http://yle.fi/uutiset/ihalainen_tanne_ei_luoda_toisen_luokan_tyomarkkinoita/6607623
2679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Pienyrittäjät Facebookissa:

"Hallitus kait jättää vastuunsa ja laittaa kädet silmille. Työllistäkää on viesti meille yrittäjille. Samaan aikaan valmistellaan lakia, jossa työntekijöiden sairausloma kesken loman pidentää varsinaista lomaa???? Ja me yrittäjät tämän maksamme!!!! Jokohan tämä yrittäjien piikittäminen saadaan aisoihin."

http://fi-fi.facebook.com/pages/Suomen-Pienyrittäjät-ry/156382793479

Äänestä
  • Työministeri Lauri Ihalainen on nyt osallistunut suomimaan yrityksiä moraalin puutteesta, niin tämä Työministeri Lauri Ihalaisen esittämä väite täytyy tarkemmin perustella että minkälaisesta moraalittomuudesta on kysymys.

    Ja huomaatte että yritysmaailman edustajat eivät vaatineet Työministeri Lauri Ihalaiselta kuitenkaan sen tarkemmin perusteltua "Moraalikato" esitystä, vaan keskustelunluonne äityi suoranaiseksi Hallitusta vastaan osoitetuksi syytökseksi, tämän esilletuodun seikkaperäisen esityksen mukaisesti.

    "Onpa pokkaa: Hallituksen miekkaa heiluttava verottaja kun on suurin yritysten konkurssiin kaataja, yhdessä vakuutusyhtiöiden kera.

    Se on niin että nyt on julkisen sektorin itse aika ottaa sitä yhteiskuntavastuuta kontolleen ja saneerata julkisen sektorin menot sille tasolle johon Suomen Kansalla on varaa.

    Näin ei voi jatkua: Kannattavuuden rajoilla kituuttavat yritykset tarvivat nyt itse maksu- & ostovoimaa, pysyäkseen hengissä.

    Suomalaiset yritykset tarvivat kilpailukykyisemmin hinnoiteltua työvoimaa pystyäkseen taistella globaaleilla markkinoilla.

    Suomi on hukannut monta vuotta tämän kykenemättömän hallituksen tähden: monta tärkeätä vuotta"

    Suomen aito Kansallistietäjä Raakkunan velvollisuus on jälleen tuoda selvennyksenä että Työministeri Lauri Ihalainen on liikkuvan ja hyvin yhteyksiä pitävän virkansa kautta varmuudella selvillä Suomen yritysjohtajien moraalin puutteesta, jollaista ei ole ilmennyt koskaan aikaisemmin todella kantavasti ja aidosti menestyvien yritysmaailman Johtajien keskuudessa. Ja on muutenkin aivan kohtuuttoman huonoa keskustelukulttuuria korkean tason yhteiskunta vaikuttajien keskuudessa jollei korkearvoisen Ministerin lausuntoa oteta lainkaan pohdittavaksi. Ja varsinkin kun syytös esitettiin ainoastaan syyttämällä ainoastaan "Moraalikadon" perusteella, niin tällöin esitetystä asiasta on syytä pyytää lisäselvitys. Ja näin asia etenee oikeanlaisessa rakentavan keskustelun hengessä eteenpäin. Ja vasta tällöin kunnolliset yritysmaailman Johtajat ovat valmiita esittämään oman arvionsa valtakunnan hallinnon kriisi tilanteesta Hallitukselle esittämän arvostelun perusteella. Vai mitä.

    Äänestä

Mitä vingutte ? Justiinsahan saitte yritysverohelpotuksen sen seurauksena yt ja irtisanomiset sen kun lisääntyi. Eräs kansanedustaja ehdotti veron palauttamista ,josta olen samaamieltä teidän ahneudella kun ei ole mitään rajaa . Kaiken maailman helpotuksia ja tukia pitäisi antaa . Vit tu pankaa pillit pussiin jos ette pärjää . Tunnen yrittäjiä rakennusalalta jotaka ovat lopettaneet yrityksen kun ovat huomanneet kilpailutilanteessa annettujen tarjousten olevan sellaisia ettei niistä voida hoitaa mitään velvotteita ja maksuja. Pankaa oma jenginne ensin ojennukseen , että yrittäminen toimii rehellisellä pohjalla.

Äänestä
  • Yritysverohelpotus ei kyl oikeasti koskenu kuin vähemmistöä yrityksist. Suurin osa yrityksist on joko henkilöyrityksii, jotka ei maksa yhteisöveroa ja sit niitä osakeyrityksiä, jotka ei tee voittoa. Mut ei kyl suurimmalle osalle olekkaan suurin ongelma joku henkilöstöpolitiikkakaan, vaan tosiaan juuri niille samoille yrityksille jotka sai sen yhteisöverohelpotuksen.

    Äänestä

No sinällää ihan asiallinenkin kommentti, mutta tosiaan ei paljoo olis varaa sanoa. Valtionosuuksia jää kunnilta esimerkiksi saamatta vuosina 2012-2017 6,6 miljardia ja tempputyöt tulee kunnan töiden tilalle.

Ei ole työnhinnoittelu ongelma, vaan hintatason ja tuottamisen kalleus esimerkiksi sähkön hinta on aivan liian korkea. Pitäis saada todellinen kilpailu energian hintoihin. Halpatyön luvatut maat on täl hetkel työttömyysloukuis ja lähes vararikos. Sille tielle ei pidä lähteä.

Äänestä
  • Jos palkkoja aletaan merkittävästi pudottamaan, silloin tulee asuntokuplat velkojen maksukyvyn heiketessä ja samoin konkurssiaalto ostovoiman pudotessa kotimarkkinoille. Näin on käynyt muuallakin, missä ostovoimaa on merkittävästi leikattu. Suomen rakennuspuoli on jo kriisissä. Samoin kotimarkkinat on siinä kimmellä, että miten tästä jatkuu. Ja vuoden loppuun mennessä povataankin kymmeniä tuhansia työttömiä lisää kortistoon.

    Jos palkkoja leikataan, niitä pitäis leikata yhdessä energiaverojen kanssa kokonaisratkaisussa. Ja siinä suhteessa, ettei yritykset mitenkään erityisemmin hyötyisi.

    Äänestä

  • "Asiallinen kommetti" tarkoitin sillä tietenkin Ihalaisen sanomaa.

    Äänestä

  • old_profile_73228 kirjoitti:

    Jos palkkoja aletaan merkittävästi pudottamaan, silloin tulee asuntokuplat velkojen maksukyvyn heiketessä ja samoin konkurssiaalto ostovoiman pudotessa kotimarkkinoille. Näin on käynyt muuallakin, missä ostovoimaa on merkittävästi leikattu. Suomen rakennuspuoli on jo kriisissä. Samoin kotimarkkinat on siinä kimmellä, että miten tästä jatkuu. Ja vuoden loppuun mennessä povataankin kymmeniä tuhansia työttömiä lisää kortistoon.

    Jos palkkoja leikataan, niitä pitäis leikata yhdessä energiaverojen kanssa kokonaisratkaisussa. Ja siinä suhteessa, ettei yritykset mitenkään erityisemmin hyötyisi.

    Jep.

    Ja juuri siitä syystähän nämä yrityksetkin kaatuvat: liikaa veroja.

    Kun on liikaa veroja ei jää rahaa ja yritykset kaatuvat: myöskin kovat palklkakustannukset kaatavat kannattavat yrityksetkin.

    Parempi suojella yrityksiä ja siten myös työpaikkoja: nyt tavallaan popsitaan kanoja munia odotellessa. Tälläinen yhtälöhän on tyypillistä sosialismille.

    Äänestä

  • old_profile_73228 kirjoitti:

    "Asiallinen kommetti" tarkoitin sillä tietenkin Ihalaisen sanomaa.

    Onkohan se muuten ihan kassakaapattu että vasemmistoliitto hoitaa vasemmistosiiven "likaisen työn?"

    Äänestä

Suomalaiset yritykset tarvitsevat kannattavampia liikeideoita. Työvoimakustannuksista ja verotuksesta valittaminen on merkki huonosta sellaisesta.

Äänestä
  • Ihan totta. Sekä edullista energiaa. Jossain vaiheessa joku totesi että on kannattavampaa myydä energia markkinoille kuin tuottaa sillä tuotetta. Mut ehkä sähkökin voi olla tuote, jos venäläisten kulutus jatkaa kasvuaan. Pitäis saada vaan biopuolelta enemmän vähittäistuottoa aikaseks. Lanta pelloilta joko kaasuks tai sähköks ennen levitystä.

    Ei siint halvemmast energiast ainakaan haittaa olis. Saattais jopa olla kasvavan Venäjän talouden takia tulla mahdolliseks data-valtioks ihan oikeast. Ja kasvava ala edelleen on venäläisten turismikin. Niillä jos muutama vuosi mennään, niin eiköhän Eurooppakin ala vähitellen ehkä nousemaan. Jos vain on massaa ja volyymia, niin jostain saapasfirmasta tulee sit se uusi Nokia.

    Verotus ei sinällään ole ongelma, mutta viime vuosina sähkön verotusta on koroteltu kohtuuttomuuksiin asti, sekä muutenkin sen hintaa on pyritty nostattamaan. Samaan aikaan kun Kiinassa ei paljon välitetä mistään saasteista ja halvin energia on aina oikea energiamuoto. Puhtaimpaa energiaa ei pitäis liiaksi rangaista.

    Äänestä

  • Suomalaisista yrityksistä yhä isompi osa tarjoaa palveluja joiden tekemistä yhä useampi kutsuu paskaduuniksi samanaikaisesti pakotetaan kilpailuttamaan työt kansainvälisesti.
    Sitten ihmetellään, että valtion viraston puhelinpalvelu luiskahti Espanjaan.
    Valtiokin siis valittaa työvoimakustannuksista. Niitä nostaa se paljon puhuttu huoltosuhde, joka huononee todella jyrkästi. Kaikki täytyy elättää, vaikka yhä pienempi osa käy työssä.

    Liikeideat huononevat samaa tahtia, kun kuormaa lisätään. Jokainen velvoitteen nousu katkaisee jonkun firman selkärangan ja tilalle saadaan entisen Itä-Euroopan toimijoita, jotka eivät suomalaisia pahemmin työllistä, eivätkä pahemmin maksele verojakaan ainakaan Suomeen.

    Kuluttajatkaan eivät juuri perusta kotimaisuudesta. Montako Suomessa tehtyä esinettä näet siltä istumalta?

    Kysyttäessä yrittäjiltä näkymiä tulos oli tämä:

    "Vastaajilta kysyttiin myös, kuinka he arvioivat suomalaisten yritysten pystyvän kilpailemaan kansainvälisillä markkinoilla kolmen vuoden päästä. Vastaajista 62 % arveli, että tilanne on kolmen vuoden päästä hieman huonompi kuin tällä hetkellä; 12 % vastaajista arveli tilanteen olevan paljon huonompi. Noin kolmasosa arveli tilanteen jatkuvan nykyisen kaltaisena."

    26% on noin kolmasosa?

    Minun ehdottamani korkeintaan 20%:n vero kaikille yrityksille saattaisi pelastaa muutamia työpaikkoja suomalaisille, mutta eihän se kansalle käynyt.

    Ehkäpä sitten käy, kun kaikki tehtaat ovat siirtyneet Intiaan ja paidat pesevät liettualaiset?
    Silloin on kyllä pakko luvata työllistäjille nollavero ja työntekijöille 50%. Vähempikin toki riittää, jos ei elätetä vanhuksia ja sairaita. Eikä ulkomaalaisia seiniin nojailijoita.

    Miettikääs vaikka sellaista, että minä menisin esim. Malesian sossuun valittamaan, että minulla ei ole yhtään rahaa, niin saisinko?

    Äänestä

  • haIIava_hevonen kirjoitti:

    Suomalaisista yrityksistä yhä isompi osa tarjoaa palveluja joiden tekemistä yhä useampi kutsuu paskaduuniksi samanaikaisesti pakotetaan kilpailuttamaan työt kansainvälisesti.
    Sitten ihmetellään, että valtion viraston puhelinpalvelu luiskahti Espanjaan.
    Valtiokin siis valittaa työvoimakustannuksista. Niitä nostaa se paljon puhuttu huoltosuhde, joka huononee todella jyrkästi. Kaikki täytyy elättää, vaikka yhä pienempi osa käy työssä.

    Liikeideat huononevat samaa tahtia, kun kuormaa lisätään. Jokainen velvoitteen nousu katkaisee jonkun firman selkärangan ja tilalle saadaan entisen Itä-Euroopan toimijoita, jotka eivät suomalaisia pahemmin työllistä, eivätkä pahemmin maksele verojakaan ainakaan Suomeen.

    Kuluttajatkaan eivät juuri perusta kotimaisuudesta. Montako Suomessa tehtyä esinettä näet siltä istumalta?

    Kysyttäessä yrittäjiltä näkymiä tulos oli tämä:

    "Vastaajilta kysyttiin myös, kuinka he arvioivat suomalaisten yritysten pystyvän kilpailemaan kansainvälisillä markkinoilla kolmen vuoden päästä. Vastaajista 62 % arveli, että tilanne on kolmen vuoden päästä hieman huonompi kuin tällä hetkellä; 12 % vastaajista arveli tilanteen olevan paljon huonompi. Noin kolmasosa arveli tilanteen jatkuvan nykyisen kaltaisena."

    26% on noin kolmasosa?

    Minun ehdottamani korkeintaan 20%:n vero kaikille yrityksille saattaisi pelastaa muutamia työpaikkoja suomalaisille, mutta eihän se kansalle käynyt.

    Ehkäpä sitten käy, kun kaikki tehtaat ovat siirtyneet Intiaan ja paidat pesevät liettualaiset?
    Silloin on kyllä pakko luvata työllistäjille nollavero ja työntekijöille 50%. Vähempikin toki riittää, jos ei elätetä vanhuksia ja sairaita. Eikä ulkomaalaisia seiniin nojailijoita.

    Miettikääs vaikka sellaista, että minä menisin esim. Malesian sossuun valittamaan, että minulla ei ole yhtään rahaa, niin saisinko?

    Matalampi vero romuttaisi koko veropohjan. Täl hetkel vanhuus kustantaa 18 miljardia euroa, terveydenhuolto 12 miljardia euroa, työkyvyttömät ja vammaiset reilun 5 miljardia euroa, lapset reilun 4, työttömyys saman verran...

    Miten ratkoisit esimerkiksi vanhuusongelman? Se että leikattiin muutamalta kymmeneltä tuhannelta yritykseltä veroja on sittenkin eriasia, että leikattais yli tuplamäärältä yrityksiä verot, jotka maksaa paljon enemmän veroja vielä kuin nuo. Puhuttais useista miljardeista jo. Ja mitään takuita ei ole sen suhteen, että niistä yksikään työllistäisi yhtään sen enempää. Työvoimaa palkataan tarpeeseen nykypäivänä, ei huvikseen.

    Kyl se työllistävyys pitää löytyä kasvusta, ei säästöistä. Kasvua voidaan ruokkia sitä kasvua oikeasti ruokkivilla toimilla. Eikä kaatamalla rahoja rikkaiden taskuun ja toivoa työllistävää vaikutusta. Tuloerojen kasvattamista en suosi.

    Malesiassa on muutenkin eri meininki. Sosiaaliturvalla ostetaan myös rauhaa inhimillisyyden sijaan.

    Äänestä

  • old_profile_73228 kirjoitti:

    Matalampi vero romuttaisi koko veropohjan. Täl hetkel vanhuus kustantaa 18 miljardia euroa, terveydenhuolto 12 miljardia euroa, työkyvyttömät ja vammaiset reilun 5 miljardia euroa, lapset reilun 4, työttömyys saman verran...

    Miten ratkoisit esimerkiksi vanhuusongelman? Se että leikattiin muutamalta kymmeneltä tuhannelta yritykseltä veroja on sittenkin eriasia, että leikattais yli tuplamäärältä yrityksiä verot, jotka maksaa paljon enemmän veroja vielä kuin nuo. Puhuttais useista miljardeista jo. Ja mitään takuita ei ole sen suhteen, että niistä yksikään työllistäisi yhtään sen enempää. Työvoimaa palkataan tarpeeseen nykypäivänä, ei huvikseen.

    Kyl se työllistävyys pitää löytyä kasvusta, ei säästöistä. Kasvua voidaan ruokkia sitä kasvua oikeasti ruokkivilla toimilla. Eikä kaatamalla rahoja rikkaiden taskuun ja toivoa työllistävää vaikutusta. Tuloerojen kasvattamista en suosi.

    Malesiassa on muutenkin eri meininki. Sosiaaliturvalla ostetaan myös rauhaa inhimillisyyden sijaan.

    Sijaan=lisäksi.

    Äänestä

  • Suomalaiset tarvivat n. 20 kertaa edullisempaa työvoimaa kilpaillekseen Kiinalaisen tuotannon kanssa.

    Energiaa tarvitaan mutta ei ydinenergiaa, koska Suomi näyttää olevan erityisen huono ydinturvallisuusasioiden kanssa.

    Siitä tuoreimpia esimerkkejä on Loviisan jatkuva muuta maata korkeampi säteily, Talvivaaran erittäin pahat allasvuodot, Olkiluodon ydinvoimala jota ei saada edes käyntiin!

    Sensijaa Suomella on kokemusta, perinteitä ja filosofiaa tuulivoimaan: siihen Suomalaisen työvoiman taidot riittävät sekä sitä tukee myös luonto: tunturit, järvet, meret yms.

    Äänestä

  • old_profile_73228 kirjoitti:

    Matalampi vero romuttaisi koko veropohjan. Täl hetkel vanhuus kustantaa 18 miljardia euroa, terveydenhuolto 12 miljardia euroa, työkyvyttömät ja vammaiset reilun 5 miljardia euroa, lapset reilun 4, työttömyys saman verran...

    Miten ratkoisit esimerkiksi vanhuusongelman? Se että leikattiin muutamalta kymmeneltä tuhannelta yritykseltä veroja on sittenkin eriasia, että leikattais yli tuplamäärältä yrityksiä verot, jotka maksaa paljon enemmän veroja vielä kuin nuo. Puhuttais useista miljardeista jo. Ja mitään takuita ei ole sen suhteen, että niistä yksikään työllistäisi yhtään sen enempää. Työvoimaa palkataan tarpeeseen nykypäivänä, ei huvikseen.

    Kyl se työllistävyys pitää löytyä kasvusta, ei säästöistä. Kasvua voidaan ruokkia sitä kasvua oikeasti ruokkivilla toimilla. Eikä kaatamalla rahoja rikkaiden taskuun ja toivoa työllistävää vaikutusta. Tuloerojen kasvattamista en suosi.

    Malesiassa on muutenkin eri meininki. Sosiaaliturvalla ostetaan myös rauhaa inhimillisyyden sijaan.

    Juu, todellakin meillä on vanhusongelma.

    Laitostuneet vanhukset ja jatkuvat itsemurhat.

    Lasten sekä vanhusten laitostuminen äärisosialismin myötä on todelline ongelma.

    Se ratkee sillä että vähennetään verovarojen ajattelematonta tuhlailua laitoksiin ja vanhukset sekä lapset palaavat lähimmäisten rakastavaan hoivaan.

    Tietenkin skvaleeni yms. injektiot on lopetettava. Alahaista taloustiedettä.

    Äänestä

Onkos työnantajilla ihan yksin oikeus päättää mikä lakeja noudattavat ja mitä eivät?

Äänestä

Mikähän pelle tämän aloituksen takana on? Se on fakta, että yritysomistuksen kautta miljonäärien määrä kasvaa kovaa vauhtia ja samaan aikaan köyhien määrä lisääntyy hurjaa vauhtia työväestössä. Lisäksi suurfirmat kiertävät verot votoista kokonaan.

Äänestä

Jaha täällä ääridemarit meuhkaa: voisi sanoa että punainen prrruhan on täällä ihan irti!

Äänestä

Miksi iltalööpit provosoi punaisen ja keltaisen väreissä?

Äänestä

Ihalaisen sanomisiin en ota kantaa, mutta mitään muutahan ei tässä Suomen maassa nykyisin tuetakaan, kuin yrityksiä. Yritysten tukeminen tuntuu olevan nyky- Suomen poliitikoille tärkeämpää, kuin vaikkapa vanhusten hyvä hoiva tai lapsiperheiden hyvinvointi, ja kiitoksena avokätisistä lähinnä ainoastaan veroja maksavan keskiluokan selkänahasta riivityistä yritystuista nämä firmat lähtee sitten maksamaan veronsa veroparatiiseihin, että se on soromnoo ja kiitti kun tuette Suomi!

On aina outoa, jos voittoa tuottavat firmat ei muka "pysty" palkkaamaan vakituisia työntekijöitä. Ja sitten patistellaan ja potkitaan politiikkojen puheissa vajaakuntoisia ja jopa eläkeikäisiä, että menkäät nyt helvetti tekemään töitä, että tulis lisää rahaa yrityksille, kun hölmöläisten kehäpäätelmähän aina on, että jos työnantaja ei suostu maksamaan työntekijälle palkkaa elämiskustannukset kattavassa määrin työtuntien määrissä, pitää töihin saada ne, jotka saisivat _valtiolta_ osan palkasta. Eli "kukahan ja ketkä" se on kommunisti siinä inisten valtiota apuun pelastamaan v*tun yksityisyrityksiä, porvarit vai vasemmistolaiset, todellisuudessa....

Eiks pärjäävät yritykset pärjää ihan omillaan? American feeling: jokainen voi pärjtä ja hei omin avuin. Tavikset maksaa veroja voidakseen käydä lääkärissä ja että yhteiskunta on turvallinen, eikä siksi että yritykset tarvitsee kansalaisia raatamaan kieli vyön alla ensisijaisesti ainakaan yritystukia varten.

Äänestä

Ihalainen täysin oikeassa,mitä sanoi.
Tänne ei tarvita töihin kapitalistijohtajille orjia maahanmuuttajista,
joille maksetaan lainvastaista palkkaa.
meillä on kortistossa yli200.000 suomalaista,joista suurin osa on valmis
töihin,muuta kun työtä ei ole.

Tai on sitä varmaan tonnilla kuussa,millä Suomalainen tuskin pärjää
tässä veroparatiisissa.
Mielipiteeni on, että euroopan talousvaikeudet johtuvat nimenomaan
yritysjohtajien ahneudesta,sekä fetamaiden liittymisestä euroon

Äänestä
  • Oikeastaan on ihan oikein että juuri Ihalainen on työministerinä kun Suomen talouden heikko tila paljastuu.

    Äänestä

Oikeastaan voisi sanoa että juuri järjettömät TUPO:t pudottivat Suomen globaalista kilpailusta.

Hyvä nainen/mies on toki palkkansa ansainnut ja huonokin jotain... mutta tälläisiä "seisovia pöytiä" istuskeleville ja mitään tuottamattomille miehille ja naisille... ei, ei, ei!

Ja tämä tarkoittaa erityisesti tietysti julkista sektoria itseään.

SDP oppositioon ja Suomi nousuun.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SS = SAK SDP kirjoitti:

Istuva työministeri Lauri Ihalainen syyttää yrityksiä: "Yrityksillä moraalikato"

Onpa pokkaa: Hallituksen miekkaa heiluttava verottaja kun on suurin yritysten konkurssiin kaataja, yhdessä vakuutusyhtiöiden kera.

Se on niin että nyt on julkisen sektorin itse aika ottaa sitä yhteiskuntavastuuta kontolleen ja saneerata julkisen sektorin menot sille tasolle johon Suomen Kansalla on varaa.

Näin ei voi jatkua: Kannattavuuden rajoilla kituuttavat yritykset tarvivat nyt itse maksu- & ostovoimaa, pysyäkseen hengissä.

Suomalaiset yritykset tarvivat kilpailukykyisemmin hinnoiteltua työvoimaa pystyäkseen taistella globaaleilla markkinoilla.

Suomi on hukannut monta vuotta tämän kykenemättömän hallituksen tähden: monta tärkeätä vuotta.

http://yle.fi/uutiset/ihalainen_tanne_ei_luoda_toisen_luokan_tyomarkkinoita/6607623

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu