Brad De Veluwe: taas tappio

Mikähän selitys ohjastajalla, "dosentti" Tuomas Korvenojalla on tällä kertaa kakkossijalle jäämiseen Finlandia-ajossa?
Viime kerralla oli kuulemma pehmeä kavioura ja väsymys edellisitä starteista. Silti hyökkyytti ja väsytti hevosen,,,.

Jämerä ilmiö muutenkin ravimaailmassa:
- jos amatöörikuski voittaa, se on hevosen ansiota; jos ammattikuski häviää , se on hevosen syytä.
588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sianporsas ei voinut tonkia kun oli kesällä kärsä kipeä ja talvella maa roudassa..

Äänestä

Kyllä se vielä jotain voittaa.

Äänestä

Ei muuta kuin paistiksi tai meetvurstiksi mokoma luuseriheppa.

Äänestä

Hevonen tuli kyllä järjettömän lujaa etusuoralla takarivistä toiseksi. Olis tarvinnut vähän paremman paikan loppukirin alkuun.

Äänestä

En ole vuosiin seurannut aktiivisesti raviurheilua - mitä nyt näitä huippuhevosten lähtöjä. Kuitenkin on syntynyt selvä kuva siitä, ettei tämä Tuomas Korvenoja liene niitä parhaita kuskeja. Brad de Veluwekin on hävinnyt ainakin pari näkemääni juoksua yltiöpäisen kovan matkavauhdin takia. Eikö tämä Korvenoja käsitä, että piikinoton jälkeen vauhti pudotetan mahdollisimman vähäiseksi ja ratkaisu tehdään vasta viimeisessä kurvissä. Tuntui vähän siltä, että Korvenoja pyrki voittamaan lähdöt mahdolisimman suurella marginaalilla mikä on erittäin tyhmää monestakin syystä. Siinä väsyy suotta hevonen ja häviö lopussa on hyvin todennäköinen.

Nyt olisi Vermossa ollut lähellä voittoa, jos olisi normaalisti kääntänyt kolmannelle Nesta Effen eteen. Ehkä on tätä kääntämättömyyttään jotenkin selitellyt, mutta ei ole osunut silmiin.

No, oli saanut juuri kutsun Elitloppetiin. Siellä ei valitettavasti liene menestystä odotettavissa, koska kyse on kahden hiitin kilpailusta. Näyttää siltä, että Brad de Veluwe ei omaa sellaista kestävyyttä, jota menestyminen tällaisissa kilpailuissa edellyttää.

On muuten hyvän tuntuinen hevonen. Itse vaihtaisin kyllä kuskia, jos olisin hevosen omistaja. Olisi Korvenojankin kannattanut käydä lääkäriopinnot loppuun - vanhana ei jaksa enää kärryhommia kovassa viimassa ja pakkasessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaahtoturpa kirjoitti:

Mikähän selitys ohjastajalla, "dosentti" Tuomas Korvenojalla on tällä kertaa kakkossijalle jäämiseen Finlandia-ajossa?
Viime kerralla oli kuulemma pehmeä kavioura ja väsymys edellisitä starteista. Silti hyökkyytti ja väsytti hevosen,,,.

Jämerä ilmiö muutenkin ravimaailmassa:
- jos amatöörikuski voittaa, se on hevosen ansiota; jos ammattikuski häviää , se on hevosen syytä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu