Täällä Saksassa eilen ohjelma jossa selvitettiin muslimi miesten moniavioisuutta, se on yleistä vaikka siitä ei puhuta. n. joka 3-4 muslimi mies pitää useampaa vaimoa,ne ovat kaikki yksinhuoltajan statuksella ja saavat kaikki täydet tuet ja mikä huomioitavaa että niillä kaikilla on useita lapsia,n. 4-7.Ja täälläkin verorahoilla maksetaan ne tuet. Ongelma että imaamit siunatessaan näitä liittoja niitä ei rekisteröidä,eivätkä anna tietoja viranomaisille. Tämä pitää muuttaa!!Onko Suomessa sama meininki?
Muslimien moniavioisuus ,onko Suomessa..
Nicht möglich
2111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Suomessa asuvista somalitaustaisista äideistä jopa 46 prosenttia on Tilastokeskuksen tietojen mukaan yksinhuoltajia. Määrä on suuri, sillä suomalaistaustaisista naisista noin 18 prosenttia elää yksinhuoltajana. Irakista ja Iranista tulevien kohdalla yksinhuoltajanaisia oli viime vuonna parikymmentä prosenttia.
Usean kihlaaminen onnistuu Suomessa
Somaliyksinhuoltajista 40 prosenttia on edelleen naimisissa. Tarkkaa syytä tällekään ilmiölle ei tiedetä, mutta yhtenä selittävänä tekijänä pidetään moniavioisuutta.
Somaliassa miehellä saa olla neljä vaimoa. Suomessa tämä onnistuu, jos yksi suhde on rekisteröity virallisesti ja uudet vaimot on naitu islamilaisen lain mukaan."
http://suomensomali.com/uutiset/somaliaideista-suuri-osa-yksin-lastensa-kanssa/
Siinähän tuo asia on selvästi sanottu ja vieläpä somalien itsensä kertomana.
Yksi avio muut rakastajattaria...se on siinä Suomen malliin mukaan! Turkisskain sa aolal neljä viamoa ja moniss amonissa maissa mitä sitten..?