1. Kor 6:9,10
Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät.
1. Kor 6:18
Pysykää erossa haureudesta! Kaikki muut synnit, joita ihminen tekee, kohdistuvat muualle kuin hänen ruumiiseensa, mutta siveetön teko osuu ihmisen omaan ruumiiseen.
Gal. 5:19-21
Lihan aikaansaannokset ovat selvästi nähtävissä. Niitä ovat siveettömyys, saastaisuus, irstaus, epäjumalien palveleminen, noituus, vihamielisyys, riidat, kiihkoilu, kiukku, juonittelu, eripuraisuus, lahkolaisuus, kateus, juomingit, remuaminen ja muu sellainen. Varoitan teitä, kuten olen jo ennenkin varoittanut: ne, jotka syyllistyvät tällaiseen, eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Näissä saatanallisissa säkeissä nähdään se, mikä on synnyttänyt nykyisen kilpailukultturimme. Varsinkin tuo lihan aikaansaanokset määrittelee hyvin nykyisen orjakultturimme ytimen. Ainoastaan rajoitettu omistava seksuaalisuus on hyvä kaikki muu, joka aiemmin oli normaalia ja vapaata seksuaalisuutta, muuttu näissä saatanallisissa säkeissä pahuudeksi. Miksikö, koska kulttuurin muuttaminen omistavaksi kapitalistiseksi orjasysteemiksi ei olisi ilman näitä kieltoja onnistunut. Olen joskus aiemmin samasta kirjoittanut mutta kun en ole jaksanut raamattua kahlata läpi niin on yleensä nämä referenssit jääneet laittamatta. Nyt joku uskovainen oli kaivanut ne uskonsa tueksi ja laitetaan ne tähän. kiitän ja kumarran.
Aiheena oli silloin omistavan parisuhteen syntymä ja nykyisen omistuskäsityksen muodostuminen ja ihmisen esineellistyminen ja alentuminen kilpailulle, jossa kerätään asemaa/roskaa koko elämä jotta saataisiin sen avulla ihmisarvo yhteisössä nousemaan. Kilpailuksi käy myös uskon/ideologian syvyys, lihasten koko mikä tahansa josta voidaan kilpailla.
Kilpailemattomuus on synti. Tämä systeemi on muuttanut lisääntymistavan samanlailla kilpailutetuksi kuin mitä hyvin monilla muilla lajeilla on. Kädellisten sukupuussa ei taida olla kuin gibboni, jolla on samanlainen systeemi, mutta gibboni on oikeasti geneettisesti yksiavioinen toisinkuin ihminen, joka on luonnostaan moniavioinen/promiskuitteettinen. Muutenhan avioerot olisvat tuntemattomia.
Uskovaiset saavat rauhassa nikotella...
Kultturimme aivopesun ydin: Raamatun Saatanalliset Säkeet
3
111
Vastaukset
- 1213
Olen kyllä eri mieltä siitä että kilpailuyhteiskunta syntyisi siitä, ettei saa vapaasti viedä toisen puolisoa. Ja mielestäni on parempi ihmisten kannalta, että jokaisella on vain yksi puoliso, kun ei ihmiset yleensä osaa tulla sen yhdenkään kanssa toimeen.
- Minä olen Jumala
Ei ole sattumaa miksi yhteiskunnallisesti korkeassa asemassa olevien seksielämä on alamaisten näkökulmasta hieman poikkevaa. Eliitti tietää että ihminen on luonnostaan moniavioinen / promiskuiteettinen, mutta pykii siihen että alamaiset eivät ryhtyisi toteuttamaan luonnontilaa vierottaen heidät siitä ja antamalla muuta tekemistä. Media kuitenkin silloin tällöin rikkoo illuusioita tuomalla esiin mitä esimerkiksi joku poliitikko tai kuningas on tehnyt. Haaremit lienevät viimeisiä jäänteitä ihmiskunnan varhaisimmilta ajoilta, mutta näihin on ollut etuoikeus vain yhteisössään korkeassa asemassa olevilla. Tarvittaessa voi alamaisille kertoa kuinka vihainen heille sepitetty jumala on jos jotkut muu sattuu samaan saman idean.
Ihmissuhteen manipulointi (uskonnolla) on eräs seikka josta kilpaileva järjestelmä imee virtaa, Kun yhteiskunnalliseksi, ja pitkän ajanjakson kuluessa jopa moraaliseksi normiksi nostetaan parisuhteen konsepti, syntyy ajatus kumppanin sosiaalisesta omistamisesta. Ajatus siitä että itsellä on etuoikeus muihin nähden tuohon ihmiseen. Avioliitto on nykyään juridinen eli maallisen päätösvallan piiriin kuuluva instituutio, mutta sekin kumpuaa uskonnoista. Ihmiset oli tarpeen vihkiä alunperin juuri sosiaalisen omistamis-suhteen julkistamiseksi muulle yhteisölle. Tämä instituutio nivoo yhteen kaksi asiaa joilla ei ole mitään tekemistä keskenään: seksin ja sosiaalisen omistamis-suhteen. Miksi seksi liitetään vain ja ainoastaan vain sosiaaliseen omistus-suhteeseen --siksi jotta se on palkkiona, eli kannustimena tälläisen instituution suosimiseen.
Kun sallittuna kumppanimääränä pidetään yhtä, kohdistuu tähän yhteen yksilöön maksimaaliset vaatimukset verrattuna avoimeen / polygamiseen/ -amoriseen tilanteeseen. Kumppanikandidaatin tulee täyttää toisen kriteerit jo sillä että sitoutuminen julkisin valoin on jotain minkä rikkomisesta on (perinteisesti) rangaistu yhteisössä suorasti tai epäsuorasti. Ihmissuhdekapitalismia, seuraus: kilpailu siirtyy myös muille osa-alueille. Onhan kumppanikandidaateille näytettävä eli MARKKINOITAVA miksi juuri minut muiden joukosta kannattaisi valita. Silloin ihmiset ajautuvat kilpailemaan, kovempiin työsuorituksiin, uhrauksiin ja narsistisien piirteiden suosimiseen. Seksismi kukuistaa ja se on hyvin latautunutta sillä sitä on manipuloitu vuosituhansien saatossa yhteisöjen eliitin haluamaan formaattiin. - 4 jKr
"koska kulttuurin muuttaminen omistavaksi kapitalistiseksi orjasysteemiksi ei olisi ilman näitä kieltoja onnistunut"
Sukupuolitauteja tuhoavia antibiootteja on ollut käytössä muutamia vuosikymmeniä. Kaipaako joku kuppaa Töölöön?
Kristillisen alkuseurakunnan elintapa oli lähempänä kommunismia kuin kapitalismia, koska omaisuus ja ruoka jaettiin.
"Onhan kumppanikandidaateille näytettävä eli MARKKINOITAVA miksi juuri minut muiden joukosta kannattaisi valita"
Missä hippikommuunissa tms. vapaan seksuaalisuuden järjestelmässä on löydetty tapa valita seksikumppanit ilman markkinointia?
Onko joku näistä yhteisöistä pysynyt pystyssä useampia vuosikymmeniä?
Miten lasten kasvatusvastuu on silloin jakautunut?
Tv-dokumenttien perusteella kateuden tunteita kommuuneissa elävilläkin näkyy olevan, eli ei onni sielläkään jakaudu tasan. Mutta jos olet jo valmiiksi kilpailukykyisen näköinen, voit ehkä lisätä nautintomäärääsi liittymällä vapaan seksin kommuuniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1215675Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744681834Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201239Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111203Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861073Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.48995- 64961
- 64906
Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.23857Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64856