Vieläkö helluntaiseurakunnissa..

pidetään niitä todistuskokouksia, joissa todistajat kutsutaan extempore tyylillä todistamaan?
781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kysyn tätä sen vuoksi, koska tässä alempana käydään keskustelua Hengen hedelmästä.

Ja millä tavalla Hengen hedelmä näkyy uskovaisissa ellei se näy esim. henkilökohtaisessa todistamisessa julkisesti?

Äänestä

todistuksia vaaditaan uudelta seurakuntaan liittyvältä, täten hänet sidotaan seurakuntaa, sillä kukapa heti eroaisi kun on lahkoon liittynyt. kyllä sielunvihollinen lahkossa ösaa eksyttää

Äänestä
  • Aijaa... mikähän lookinen opetus jutussasi mahtaa piillä ?

    Äänestä

Voihan niitä olla aitoja todistuksia, jolloin todistaja puhuu vilpittömästi omasta kokemuksestaan mutta mahdollista on myös että todistaja puhuu ja todistaa sellaisesta mitä uskovien yhteisö ja siihen kelpaavuus edellyttävät. Toisin sanoen puhun sellaista, jota uskovaisen pitää puhua vaikkei se sisäisessä kokemusmaailmassani olisi aivan tottakaan.

Äänestä
  • Helluntaiseurakunnissa on takavuosina ollut käytäntönä että voi joutua yllättäen todistamaan. Nykyään lienee tullut sen verran inhimillisyyttä / maallistumista, että ujojen ja arkojen ei tarvitse todistaa seurakunnan edessä.

    Kuitenkin helluntaiseurakunnissa on edelleen henkilöitä, jotka epäilevät todistamisesta kieltäytyneiden henkilöiden uskonelämää.

    Äänestä

  • mazdels kirjoitti:

    Helluntaiseurakunnissa on takavuosina ollut käytäntönä että voi joutua yllättäen todistamaan. Nykyään lienee tullut sen verran inhimillisyyttä / maallistumista, että ujojen ja arkojen ei tarvitse todistaa seurakunnan edessä.

    Kuitenkin helluntaiseurakunnissa on edelleen henkilöitä, jotka epäilevät todistamisesta kieltäytyneiden henkilöiden uskonelämää.

    >>Kuitenkin helluntaiseurakunnissa on edelleen henkilöitä, jotka epäilevät todistamisesta kieltäytyneiden henkilöiden uskonelämää.

    Äänestä

Enpä usko että nykyään tuollaisia extemporetodistajia laitetaan puhumaan. Jos niin tehdään niin kokouksen juontaja tuntee henkilön siihen pystyväksi. Ainakin meillä päin, jos on herätyskokous, sovitaan ennakoon hekilökohtaisten puhevuorojen käyttäjät.
Usein tiistai-illan rukouskokouksissa on vapaan sanan vuoro, jolloin haluavat saavat käyttää puheenvuoroja.
Nykyään sananjulistajt ovat käyneet raamattuopistot ja valistuneet. Osaavat ottaa huomioon, että on arkoja ja esiintymiskammoisia ja ketään ei piinailla pakkopuheilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leeviläinen kirjoitti:

pidetään niitä todistuskokouksia, joissa todistajat kutsutaan extempore tyylillä todistamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu