Olen käyttänyt kaksi vuotta Yaz-merkkisiä e-pillereitä. Viime viikkojen aikana minulla on kuitenkin alkanut tuntu särkyä ja "pakotusta" raajoissa. Välillä se tuntuu koko jalkojen ja käsien alueella, välillä vain käsissä tai jaloissa, toisinaan vain tietyissa osissa käsiä tai jalkoja. Mitä tämä voisi olla? Oireita veritulpasta? Kannattaako olla huolissaan? Olen 20-vuotias enkä tupakoi.
E-pillerit ja särky raajoissa?
annieeee
3142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vai olisiko todennäköisempää, että tuo johtuu jostain muusta kuin pillereistä? Onko muilla pillereiden käyttäjillä ollut vastaavaa?
Minä söin kyseisiä pillereittä joskus. Minulla oli päivää enne menkkojen alkua pohkeissa sellanen " pakotuksen " omanen kipu. kävin tk:ssa eikä tulppaa löytyny, mutta ei myöskään syytä miksi näin kävi. Vaihdoin pillerit. Kannattaa ainakin soittaa lääkärille ja kysästä asiasta.
Kiitos vastauksesta. Mietin sitä, että ei kai veritulppa oireilisi näin monessa kohtaa vaan oireet olisivat paikalliset? Onko mitään muuta pillereiden aiheuttamaa verenkiertohäiriötä tms. joka voisi oireilla näin?