Venäjällä menee paremmin

Kommunismin "tieteellisen ateismin" järjettömyyden käytyä kaikille ilmeiseksi on Venäjälläkin toiveita uskonnonvapaudesta:

http://yle.fi/uutiset/uskonto_palasi_kouluun_venajalla/6583663
696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hevonpask.ahan tuo itärajan takainen kulttuurion. Mitä hyvää tuollaisesta slaavilaisesta velttoilusta on syntynyt?
Ok, jotain hyvää musiikkia ja balettia ja sensellaista "varttiturhaa" mutta löytyykö yhtään kunnolla toimivaa slaavilaisperäistä yhteiskuntaa???
Ei voissakaan paistaminenkaan paranna tilannetta!

Äänestä

"Toiveita uskonnonvapaudesta"? Nyky-Venäjähän on umpiuskovainen maa, jossa kirkko käyttää häikäilemättömästi valtaansa ja esimerkiksi jumalanpilkasta saattaa rapsahtaa todella kova tuomio. Aloittaja ei ilmeisesti ole lukenut edes Pussy Riotista, muuten hän olisi varmasti jättänyt viestinsä kirjoittamatta :)

Äänestä

"... on umpiuskovainen maa,..."

Ei kannattaisi rakentaa todellisuuskuvaansa sen varaan, mikä sattuu ylittämään uutiskynnyjsen.

Mutta tottahan se on, että Venäjän poliittinen eliitti näyttää kulkevan valitettavan tiiviissä käsikynkässä papiston kanssa.

Mutta se taas ei tarkoita, että maa olisi umpiuskovainen maa.

Onneksi.

Äänestä
  • Tietenkin puhuin "virallisesta" Venäjästä, Venäjän valtiosta. Eihän nyt jokainen Venäjän kansalainen mikään hihhuli ole, vaikka ehkä maan johto paperilla sellaista haluaisi esittääkin.

    Äänestä

Uskonto on vallanpitäjille ollut aina hyvä keppihevonen, aina Sumerin kuningaskunnista alkaen.

Venäjällä kirkko ja valtio olivat tsaarinaikaan aina kuin paita ja peppu. Uskontoon vetoamalla saattoi aina perustella sotia, valloituksia, pogromeja ja kansanmurhia.

Miten "kristillisiä" suuret uskonnolliset tsaarit ja keisarit toimissaan olivat, ja koittiko heidän toimistaan Venäjän kansoille iloa vai surua, saa jokainen lukea historiasta.

Onko ortodoksikirkko Venäjällä sitten enemmän lohduttanut kansaa valtion sitä kolhiessa, vaiko ollut kolhinnassa mukana, siitä voi keskustelua jatkaa loputtomiin.

Äänestä

Huonolta näyttää Venäjällä, Johto veljeilee kirkon kanssa, jonka edustajan ranteessa ollut 40 00 euron kello yritettiin poistaa kuvasta, mutta heijastus kiiltävässä pöydässä jai vahingossa poistamatta. ihmisoikeus ja kansalaisoikeustilanne on surkeellä mallilla ja kirkolle se käy. Putinia ja uskontoa ei saa arvostella tai häkki heiluu, syytteet keksitään vedetään hatusta.

Venäjä mennyt ojasta alliokko ku kummunismi kaatui. Omaisuus mennyt harvoille oligarkeille, ja saavt huijaamansa omaisuuden pitää kunhan ovat Putinille lojaaleja. Kun yhdestä rosvojoukosta venäläiset pääsivät eroon niin uusi tuli tilalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvä näin? kirjoitti:

Kommunismin "tieteellisen ateismin" järjettömyyden käytyä kaikille ilmeiseksi on Venäjälläkin toiveita uskonnonvapaudesta:

http://yle.fi/uutiset/uskonto_palasi_kouluun_venajalla/6583663

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu