Työsuhdeauton sopimuksen lopettaminen kesken kauden

liisaajapena

Minulla on ollut käyttöetuauto nyt vuoden ja haluaisin lopettaa sopimuksen kesken kolmivuotiskauden.

Millaisia kokemuksia teillä on tällaisista keskeyttämisistä? Esim. korvaukset leasingyhtiöön?

1

1966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5008

      Yleensä keskeytyskustannus on korkea, tyyliin kertamaksuna 30-50% jäljellä olevan sopimuksen arvosta.

      Leasing yhtiöillä on yleensä ns. siirtoleasing mahdollisuus, eli autosi laitetaan tälle listalle, ja joku muu voi sen napata sieltä itselleen. Ainakin ALD:lla ja NF Fleetillä on siirtoleasinglistat olemassa, löytyvät helposti netistäkin googlaamalla.

      Siirtoleasingin idea on siinä, että monilla yrityksillä on tarvetta lyhyemmille kuin 3-4 vuoden leasingsopimuksille, ja ottamalla jonkun muun jäljellä olevan, esim. 12kk sopimuksen ja auton, ratkaiseen tämän ongelman. Nyrkkisääntönä on että mitä vähemmän sopparia jäljellä, sitä kiinnostavampi auton on muille. Toki auton merkki ja mallikin vaikuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      557
      2510
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1416
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1340
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      97
      1297
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1228
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1118
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      994
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      910
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      851
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      790
    Aihe