Kreationisteja selvästi huolettaa genomien sekvensointien lisääntyminen, tai ainakin näin voisi päätellä johtavien kreationistisivustojen yhä kasvavasta tarpeesta esitellä "eläviä fossiileja" ja lasarus-taksoneihin kuuluvia eläimiä. Viikon sisällä olen törmännyt viiteen tällaiseen uuteen artikkeliin.
Tähän mennessä tehdyt sekvensoinnit ovat osoittaneet, että "elävät fossiilit" kokevat molekyylitasolla aivan samalla tavalla evoluutiota kuin muutkin eliöt, enkä jännittäisi sen puolesta, etteikö sama trendi jatkuisi tulevissakin genomien sekvensointien analyyseissa.
Lasarus-taksoneihin (puuttuu pitkän aikaa fossiilistosta ja palaa myöhemmin takaisin) kuuluvat eliöt tuntuvat myös kummastuttavan kreationisteja kovasti, ja tälläkin palstalla txt() on niitä ihmetellyt. Niiden olemassaololle on kuitenkin täysin luonnolliset selitykset. Ensinnäkin fossiloituminen on äärimmäisen harvinaista ja vielä harvinaisempaa on löytää noita fossiileja ennen niiden tuhoutumista. Monet luonnolliset syyt aiheuttavat paikallisia joukkotuhoja, jolloin metapopulaatio voi kutistua hyvinkin pieneksi populaatioksi, joka luonnollisesti vähentää ennestään harvinaista fossiloitumista ja lajin palautuminen "elinvoimaiseksi" voi kestää pitkiäkin aikoja.
Eläviä fossiileja ei tule automaattisesti yhdistää lasarus-taksoneihin kuuluviin eliöihin, mutta osa elävistä fossiileista kuuluu lasarus-taksoneihin.
Kuten kaikki normaalisti ajattelevat ihmiset huomaavat, niin molekyylievoluution vaikutuksen ei ole mitenkään pakollista näkyä eliön ulkoasussa, jos siihen ei mikään valintapaine johda ja normaalisti ajattelevien tulisi myös ymmärtää, että minkä takia lasarus-taksonien olemassaolo on myös täysin luonnollista.
Tässä esimerkiksi yksi tapaus, joka on ollut jo vuonna 2003 Creation lehdessä, mutta sivusto on sen jälleen nostanut etusivulle ykkösuutiseksi ja sama on toistunut muillakin sivuistoilla.
http://creation.com/gladiatoran-extinct-insect-is-found-alive
Minua ei oikeastaan edes kiinnosta kreationistien selitykset, jos mitään uutta ei ole esittää, koska kaikissa artikkeleissa jauhetaan vain tämän todistavan lajilleen luomisen ja Ukko-Nooan tulvasadun, mutta kuten osoitin niin naturalistisella tieteellä on tarjota paremmat selitykset.
Kreationisteilla hätä?
0
70
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096936Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1034638L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa473918TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133314Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6651958- 661308
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2101301- 91289
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481250
