Sivuvaikutuksena kostumattomuus..

Söin harmonet merkkisiä pillereitä kolmisen vuotta ennenkuin lopetin suhteen ja pillereiden napsimisen.
Seksi ei tässä suhteessa oikein sujunut, koska tuntui, etten kostu juuri ollenkaan.

Uusi rakas löytyi ja aluksi käytimmekin pelkkää kumia. Kostuin "normaalia" enemmän yhdynnän aikana mutta nyt kun taas olen aloittanut nämä pillerit, niin taas ollaan samassa pisteessä:
En kostu kunnolla esileikin aikana vaikka muuten on halut tallella!

Onko siis totta, että pillerit aiheuttavat tälläisen ikävän sivuvaikutuksen?
Entä auttaako merkin vaihto?

Kiitos, jos joku viitsii opastaa..
6631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itselläni myös pillereiden käytön aikana kostumattomuutta sekä myös haluttomuutta. Nyt olen ollut puolisen vuotta ilman pillereitä ja liukasta piisaa. Halut tosin tulevat harvakseltaan. Halukkainta aikaa on kierron puoliväli eli olettamani ovulaatioaika. Haluja vähentänee myös stressaava elämäntilanne: talon rakentaminen. Eli kortsua kehiin vaan!

Äänestä

käytin minipillereitä jonkin aikaa ja yhdyntä oli suorastaan kivuliasta, sillä en kostunut tarpeeksi. Vaihoin ehkäisyvalmistetta (ehkäiyrenkaaseen) ja mitään ongelmia ei ole enään.

Äänestä

olen syönyt Mercilonia, Melianea, Yasminia.
Muitakin sivuvaikutuksia rutkasti. Kannattaa jättää ne pilsut, helpompaa elämä ilman. Jopa kumin kanssa!

Äänestä
  • Oletko kokeillut Evra ehkäisylaastaria? Minulla ei ole ollut sen kanssa minkäänlaisia kostumisongelmia, päin vastoin olen kuin vesiputous kun tiedän "nannaa" olevan luvassa ;)

    Äänestä

  • evran käyttäjä kirjoitti:

    Oletko kokeillut Evra ehkäisylaastaria? Minulla ei ole ollut sen kanssa minkäänlaisia kostumisongelmia, päin vastoin olen kuin vesiputous kun tiedän "nannaa" olevan luvassa ;)

    eli se siitä :)

    Äänestä

  • evran käyttäjä kirjoitti:

    Oletko kokeillut Evra ehkäisylaastaria? Minulla ei ole ollut sen kanssa minkäänlaisia kostumisongelmia, päin vastoin olen kuin vesiputous kun tiedän "nannaa" olevan luvassa ;)

    Kiitoksia..

    Laastaria voisi itseasiassa kokeillakin..

    Eriasia vain miten se käytännössä hoituu, sillä olen kuullut kyseisestä "teipistä" jo niin monta kauhutarinaa, vaikka keksinnön pitäisi olla suhteellisen uusi..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


BlackCat kirjoitti:

Söin harmonet merkkisiä pillereitä kolmisen vuotta ennenkuin lopetin suhteen ja pillereiden napsimisen.
Seksi ei tässä suhteessa oikein sujunut, koska tuntui, etten kostu juuri ollenkaan.

Uusi rakas löytyi ja aluksi käytimmekin pelkkää kumia. Kostuin "normaalia" enemmän yhdynnän aikana mutta nyt kun taas olen aloittanut nämä pillerit, niin taas ollaan samassa pisteessä:
En kostu kunnolla esileikin aikana vaikka muuten on halut tallella!

Onko siis totta, että pillerit aiheuttavat tälläisen ikävän sivuvaikutuksen?
Entä auttaako merkin vaihto?

Kiitos, jos joku viitsii opastaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu