Suomen kansallinen rapistuminen

Esko H.

Kuinka ja miksi näin lyhyessä ajassa, Suomi kansakuntana rapistui ? Kuinka onkaan nöyräksi, rehelliseksi ja sisukkaaksi sanotun kansan selkäranka luhistunut, laittomuuden ja moraalittomuuden syntien syövän tuhotessa, totuuden / vanhurskauden, elämän ryhtiä pitävät, ruumiin kantavat osat, sitten muutkin ruumiin jäsenet. Kuinka näin lyhyessä ajassa suurelta osin reipas ja ryhdikäs kansa, on täysin luhistunut, laihtunut, köyhtynyt voisi sanoa lähes aivokuollut (totuuden tuntematon) invalidi. Joka sekoilee, huojuu ja horjuu maailman tuulten henkäyksistä yhä suurempaan pahaan / heikkouden suuntaan. Itsensäkin kadottaen, tiedottomaksi menneenä ns. puolikuolleeksi, jota pedot jo ovat haistelleet ja näykkivät, syödäkseen kaiken mitä vielä syötävää jäljellä on.

Nyt tarvittaisiin todellisia ensiavun antajia, vanhurskauden tohtoreita ja kirurgeja, leikkaamaan lähes kuolleesta (itsenäisyyden menettäneestä) kansakunta ruumiista / yhteiskunnasta, kaikki syöpä pesäkkeet pois. Ja antamaan reilua, totuus ja oikeus oppi hoitoa, jonka perustus on rakkaudessa.

Myös meidän kaikkien rakkaus tulee kohdistua Elämän antajaan, tuohon, tot. ja oik. opin lähteeseen, kaiken luojaan ja kaikkiin lähimmäisiin, kaikkiin toisiimme. Ensikädessä ryöstettyihin ja haavoitettuihin, ja paneutua ennalta ehkäisyyn, ettei kukaan enää eksyisi pimeyden vaarallisille teille. Jossa kaikki laittomuuden syöpää aiheuttavat bakteerit ja muut pahanteko virukset sikiää, tarttuu ja leviää. Aiheuttaen sekasortoa, vääristymiä, petoksia, väkivaltaa ja monenlaista onnettomuutta, sekä onnettomuuksia. Jossa ainoastaan puhdassydämiset ja vanhurskaat voivat selvitä tartunnoilta ja kärsimyksiltä.

Että löytyykö enää tämän kansan keskuudesta oikeamielisiä, vilpittömiä ja rehellisiä ihmisiä, joilla vastuuntunto vielä jollain tavoin toimii. Ensiavun antajiksi ja Suomi yhteiskunta, ruumiin kuntoon hoitajiksi, niin että se alkaisi pysymään itse pystyssä ja toimimaan itsensä hyväksi ja hyvinvoinniksi, sekä turvatuksi turvalliseksi tulevaisuudekseen. Edes sille terveelle osalle, jota ei jouduttu tai jouduta pois leikkaamaan, joka siis vielä parantuisi siitä laittomuuden syntien aiheuttaman syövän saastutukselta.

Siis, teitä vanhurskaita peräänkuuluttaen ja muistuttaen kutsumuksestanne lähimmäisiänne kohtaan, ja vastuustanne Elämän antajallenne kansakunnastanne.

Jeesuksen Kristuksen nimessä / Esko H.

7

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lily

      On hienoa elää täällä Suomessa, jossa moneen muuhun vieraaseen maahan verraten voimme elellä rauhassa, onnessa ja yltäkylläisyydessä keskellä lintukotoamme, jota eivät järkytä sodat eivätkä terroristit.

      Meillä on päättäjinä inhimilliset ja vastuunsa tuntevat ihmiset, jotka kuulevat sanomaamme niin halutessamme. On hienoa elää maassa, jota ylpeänä voi esitellä kenelle tahansa vieraalle: näin toimii humaani demokratia.

      Illat pimenevät ja syksy lähestyy. Kaupungeissa elämä muuttuu kiihkeämmäksi ja toimeliaammaksi, kuin muurahaispesissä ennen talven tuloa. Raikasta syysilmaa on ihana hengittää: jokaisella hengenvedolla tunnemme miten puhdas ja raitis ilma täyttää sisimpämme. Luonto alkaa asettua kohtaamaan talven viimat ja taas uuden kevään heräämisen. Elämän kiertokulku jatkuu.

      On ihanaa elää! On hienoa olla suomalainen!

      • starets

        kylläpä elät unelmissa toden totta!


      • jonkin verran
        starets kirjoitti:

        kylläpä elät unelmissa toden totta!

        Ei ole, mutta jos olisit oleillut pitempään jossain köyhässä maassa tietäisit, että RAHAKIN on ääretömän tärkeä asia silloin kun sitä ei ole.


    • swedupelle

      Tuo vuodatus on turhaa, totuus on se että unohdimme sanoa sen pienen ja vaikean sanan #kiitos Jumala kun pidit meistä huolta vaikeina aikoina ja teit meistä hyvin vointi valtion jossa kaikilla on hyvä olla ja elää. vielä ei ole myöhäistä mutta hän odottaa että antaisimme hänelle kuuluvan kunnian ja kiitokset.
      Joten eiköhän kaikki seurakunnat voisivat kerrankin yhtyä kiitos rukouksiin.
      Voisit sinäkin käyttää ajan paremmin rukouksiin ja kiittämiseen kun täällä kirjoitellemiseen.
      Rakkaudella Eskoseni, ymmärrän tuskasi.

    • hovi

      Onko Esko H. lukenut historiaa?
      Jos olet, niin varmaan olet huomannut monen mahtavaksi kasvaneen valtakunnan tai kansakunnan kohtaloksi koituneen henkinen rappio ja veltostuminen.
      Vaikkeivat nämä valta- ja kansakunnat ikinä olisi olleet Oikealle Jumalalle kuuliaisia tai edes tienneet Hänestä, niin silti jotkut arvot ovat olleet aluksi kohdallaan.
      Menestymisen myötä ovat asiat muuttuneet ja vääryys on saanut vallan.
      Kun synnin mitta on täyteen tullut, niin valtakuntaa on kohdannut romahdus ja tuho tavalla tai toisella.

      Mielenkiintoista tuo historia...

      • Esko H.

        Joo, kyllä sen verran, että tiedän niin tapahtuneen ja senkin että, sama on taas edessä jopa hyvin lähellä, ja senkin että aina samasta syystä. Variskin oppii virheitään, ihminen ei ! ? !


      • hovi
        Esko H. kirjoitti:

        Joo, kyllä sen verran, että tiedän niin tapahtuneen ja senkin että, sama on taas edessä jopa hyvin lähellä, ja senkin että aina samasta syystä. Variskin oppii virheitään, ihminen ei ! ? !

        Aika pelottavaa tuo tuollainen tosiasioiden tunnistaminen.
        Mieluummin olisin tahtonut pysyä silmät ummessa.
        Kauhu tulee silmieni eteen ja muuttaa elämän pimeydeksi.
        Tuska kärsivien ihmisten tähden joita ei pysty auttamaan.
        He luulevat minua hulluksi puheideni tähden. Sukulaiseni ovat huolissani terveydetäni, mieluummin, kuin omasta sielustaan.
        Ystäväni kehoittavat "lisäämään lääkitystä".
        Turhauttaa heille kertominen.
        Vain muutama "vanha" rukoilee asian puolesta.

        Herra armahda! Älä saata minun näkevän sitä päivää!
        Äläkä saata minua hätään syntieni tähden!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      125
      4793
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      11
      3469
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      129
      3249
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      28
      2706
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      83
      2439
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1803
    7. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1424
    8. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      121
      1299
    9. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      10
      1249
    10. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      4
      1228
    Aihe