En meinannu uskoa silmiäni kun luin jutun ilkasta,tästä taitaa nousta vielä "melko" iso haloo.
Huhmarneva tuhottu?
Ymmällään
17280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
suomessa on tuhottu tuhansia soita ja järviä! ja lähes kaikki valtion tuella! VAPO!
huhmarneva on jo ojitettu ja hyvä niin! hyvänä kesänä turvataan tulevan talven lämpö.
Jyllää Suomessa eikä kukaan tunnu voivan mitään..Toivottavasti euroopan unioni laittaa turvenuijat kuriin ennen pitkää.
nevat ojitettava äkkiä,energiaa tarvitaan!
turpeen käyttö tulee kallistumaan seuraavan 10 vuoden aikana rajusti. hyvä niin että sitten loppuu, säästyy edes jokin kappale luontoa ja vesiä.
Teille koittaa vielä kylmät ajat jos turpeen nosto kielletään yhteiskunnan pohjasakan toimesta.
Missä se Huhmarneva sijaitsee. Huhmarkosken tiedän ,onko lähellä sitä?
Täällä: www.paikkatietoikkuna.fi/web/fi/kartta?zoomLevel=9&coord=319829_7001442&mapLayers=base_35 100 &showMarker=true&forceCache=true&noSavedState=true
Mikä on nevan nykytilanne?
Oli kyllä upea neva.
Nykytilasta en tiedä.
Onneksi vuonna 2068 saadaan Olkiluodon rakenteilla oleva ydinvoimala valmiiksi,toivottavasti.Sitä ennen ekoterroristit ovat kieltäneet sekä puun että turpeen käytön maassamme,eli kylmää pukkaa olemaan kämpissä muutama kymmenen vuotta ennen ydinsähköä.
Ai,unohdin kivihiilen ,sen tuonti ja poltto lisääntyy välivaiheessa,sehän on jo Helsingin ilmastoaktiivien päälämpölähde,koska me pääsemme mukaan ilmastotalkoisiin polttamaan kivihiiltä.
haista vittu
Kuinkahan tuo toiminta lämmittää, vai onko se ekoteko kivihiilen polton lomassa.
Turvenuijien peli on puhallettava poikki nopeasti ennenkun kaikki suot on tuhottu.
Onhan se todella typerää ja lyhytnäköistä polttaa uusiutumattomat suot taivaan tuuliin.
Siitä huolimatta turpeen nosto on laillista liiketoimintaa, samoin kuin turkistarhaus. Pitäisi vaan keksiä jotain muuta tilalle, vai muutetaanko pois - niin kuin kaikki meitä fiksumman tekee?
Soiden ilmastonmuutosta edistävät päästöt on saatava loppumaan käyttämällä ne hyödyksi kasvuturpeina ja enegiatupeena.Istuttamalla metsä tilalle joka sitoo hiiltä,turpeen käyttö on vähintään hiilineutraali jos peräti kompensoi esimerkiksi turhaa lentämistä mikä on eräs saastuttavin ala ilmastonmuutoksessa.
Ei suosta mitään päästöjä tule niin kauan kun sen annetaan olla rauhassa eikä töngitä sitä.