Minun mielestäni ehkä kaikkien aikojen suurin helluntailainen oli David Wilkerson. Luin juuri taas hänen suomennettuja saarnojaan (en ole itse helluntailainen).
http://www.worldchallenge.org/fi/pulpit_series_newsletters
Kaikkien aikojen suurin helluntailainen?
32
264
Vastaukset
- Missä viipyy
Missä W : n ennustusten avaaminen kassaholvien kätköistä, niiden paljastus luvattiin, kun ensimmäinen EU : n maa eli Kreikka kaatuu, ja sehän on nyt kaatunut.
- Kreikka on pystyssä
Kreikka ei ole vielä kaatunut. Tosin tänään en ole kuunnellut uutisia.
- Missä viipyy
Kreikka on pystyssä kirjoitti:
Kreikka ei ole vielä kaatunut. Tosin tänään en ole kuunnellut uutisia.
Kreikka on periaatteessa ja käytännössä kaatunut, Kreikka maksaa seuraavat 30 vuotta Suomenkin takaamia velkojaan, ja yrittää nousta takaisin sille asteelle, millä se oli ennen romahdusta.
Jos rajoitutaan Suomeen, suurin kaikista lienee Niilo Ylivainio. Hänen "ansiostaan" helluntailaisten jäsenmäärä kasvoi noin 10 000:lla.
Nykyään yritetään pumpata Pyhää henkeä "Niilon hengessä" ja vähän ylikin ja silti jäsenmäärä polkee paikallaan ja syntyy vaan hajaannusta.
Pieniä helluntailais-karismaattisia seurakuntia syntyy tasaisesti, mutta he vievät jäseniä helluntailaisuuden pääuomaan kuuluvista seurakunnista joten mistään Niilon ajan herätyksestä ei voi edes puhua.- Markus.
Näin Raamattu kääntää "kupin" kuka on suurin. Mark.9:35. Ja hän istuutui, kutsui ne kaksitoista ja sanoi heille: Jos joku tahtoo olla ensimmäinen, on hänen oltava kaikista viimeinen ja kaikkien palvelia.
- Slide.
Markus. kirjoitti:
Näin Raamattu kääntää "kupin" kuka on suurin. Mark.9:35. Ja hän istuutui, kutsui ne kaksitoista ja sanoi heille: Jos joku tahtoo olla ensimmäinen, on hänen oltava kaikista viimeinen ja kaikkien palvelia.
Sanoit oikein. Yleensä ei ole tyhmiä kysymyksiä, on vain huonoja vastauksia. Nyt kyllä oli poikkeus, sillä alottaja teki typerän ksymyksen. Vaikuttaa ettei alottaja ole pelastuksessa sisällä.
- Näin se menee
Luuk.9:46-48 Ja heidän mieleensä tuli ajatus, kuka heistä mahtoi olla suurin.
47. Mutta kun Jeesus tiesi heidän sydämensä ajatuksen, otti hän lapsen ja asetti sen viereensä
48. ja sanoi heille:"Joka ottaa tykönsä tämän lapsen minun nimeeni, se ottaa tykönsä minut; ja joka ottaa tykönsä minut, ottaa tykönsä hänet, joka on minut lähettänyt.
Sillä joka teistä on kaikkein pienin, se on suuri." - löysitko itsesi
Kaikkien aikojen suurin helluntailainen ja kenties koko kristikunnan suurin ja paras uskova on ehdottomasti MINÄ.
Helluntailaisuudessa menneinä aikoina vaikuttanut runoilija-evankelista Weli Pölkki on kirjoittanut mainion runon MINÄ. Se löytyy hänen kokoelmastaan Tulisilla vaunuilla, joka on ilmestynyt muistaakseni jo 60-luvulla.
MINÄ
Omat kaaret kaunihimmat,
kirjoitukset kiintoisimmat,
käsiala käyrinensä,
MINÄ — MINÄ — merkkeinensä.
Mikä MINUN, verratonta,
olkoon muita miten monta!
Jos ei julki, aina salaa,
ihastella itse halaa
kukin kurja koukkujansa,
variskaisen varpaitansa.
Niille hymyy hykerrellen,
toisten töitä töllistellen.
Toisten töissä tuhat vikaa
— paperia, pahnaa, likaa,
kuluu suotta kynän kärki,
jolla noin on jäykkä järki!
MINUN työni mitat täyttää!
Niitä nostaa, niitä näyttää.
Näppärästi niitä nyppii,
toisten töitten päälle hyppii
raskahilla ronttosilla
— omat peittää pumpulilla.
Omat mölyt mahtavimmat,
omat äänet antoisimmat.
Oma soitto sopivinta,
MINÄ ITSE — ihaninta! - lanttumaakari
Suurin helluntailainen voisi olla kitukasvuiseksi jäänyt helluntailainen kääpiö
- Kaatuilija
Joh. 18:6
Kun hän siis sanoi heille: "Minä se olen", peräytyivät he ja kaatuivat maahan.
Nämä helluntailaiset kaatuivat maahan ja koska siitä kerrotaan Raamatussakin niin he ovat kaikkien aikojen suurimpia helluntailaisia! Eivätkä he kastaneet lapsiaan mikä myös on helluntailaisuuden merkki! - anon2356
Luther olisi suurin helluntailainen, mutta Luther ei ole helluntailainen.
En ny tiedä suurimmaista, mutta tunnetuimmat on helppo listata.
Wilkerson on tunnettu omien keskuudessa, mutta ei laajemmin.
Ainakin kymmenen kertaa tunnetumpi on Sarah Palin.
Palin on kansainvälisesti tunnettavuudessa täysin ylivoimainen.
Suomalaisista helluntailaisista ylivoimaisesti tunnetuin on Johanna Tukiainen.
Tuksun jälkeen on pitkä väli ja sitten tulee Merisalo, Kailajärvi ja heidän jälkeensä Yli-Vainio, Essayah, Vähäkainu ja PoutalaUnohdin Hakkaraisen, joka vetää vertoja jopa Merisalolle.
Yleensä tunnetuimmat helluntailaiset ovat tulleet tunnetuksi juuri nekatiivisistä asioista.
Poutalalla ja Essayahilla on jonkin verran positiivistakin tunnettavuutta.- Masa.
Pe.ku kirjoitti:
Unohdin Hakkaraisen, joka vetää vertoja jopa Merisalolle.
Yleensä tunnetuimmat helluntailaiset ovat tulleet tunnetuksi juuri nekatiivisistä asioista.
Poutalalla ja Essayahilla on jonkin verran positiivistakin tunnettavuutta.Sinä Pe.ku itse olit aikasi suuri helluntailainen. Edessä hieno tulevaisuus mutta, ...
* Hän on kiistattomasti Herra Jeesus Kristus Jumalan Poika !
* Hän on seurakunnan Pää, Pyhällä Hengellä kastaja, Hän on Puollustaja Ylkä, Pelastaja, Vapahtaja, suurin Opettaja mitä koskaan on ollut helluntaisista ! Hän on ostanut seurakunnan itselleen ja Jumalalle omalla verellään, Hän on ennenkaikkea Jumala Kaikkivaltias ! Ja paljon paljon muuta, ei riittäisi muste maailmassa, eikä kynät riittäisi siitä kirjoittamaan, mitä Hän on !- Onko Kristus jaettu?
Mohikaani_27
Jeesus Kristus on minunkin uskoni mukaan Jumalan poika, meidän Herramme ja seurakunnan pää.
Koeta, veli hyvä, ajatella vähän ja pysyä kirjoittaessasi nahoissasi.
Pukeudu vastedes Kristukseen, niin ymmärrät, ettei Jeesusta sovi nimittää helluntailaiseksi. Jonkin muun suunnan Kristukseen uskovan mielestä tuollainen voi olla suoranaista herjausta Herraa ja samalla heitäkin kohtaan. Minustakin se on vastenmielistä pöyhkeilyä.
Kol. 3:12
Pukeutukaa siis te, jotka olette Jumalan valituita, pyhiä ja rakkaita, sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen, nöyryyteen, sävyisyyteen, pitkämielisyyteen,
Kol. 3:14
Mutta kaiken tämän lisäksi pukeutukaa rakkauteen, mikä on täydellisyyden side. - joo_joo
"ei riittäisi muste maailmassa, eikä kynät riittäisi siitä kirjoittamaan, mitä Hän on !"
Voi, voi.................sääliksi käyt.
Aloita se lista ja tee sitä niin pitkään kuin jaksat.
Et sinä mustekynillä tänne tuhertele noita juttujasi, joten unohda ne kynät ja musteet, kun ne kerran eivät kulu yhtään.
Aloitapa nyt se listan teko.
Autan sinua tässä hieman:
- sikiö aviottoman äidin kohdussa
- voin syöjä
- hunajan syöjä
- pahan hylkääjä
- pahan hylkääjänä entinen pahan tekijä
- hyvän valitsija
- oppivainen hylkäämään pahan
- epäjumala pakanoille
- pakanoiden epäjumala
- Joosefin poika
- kuviteltu Joosefin poika
- Marian poika
- kuviteltu Marian poika
- naapuri entisille naapureilleen
- viikunapuiden harventaja
- seinien läpi kävelijä
- kävelijä
- vesien päällä kävelijä
- uimataidoton
- riivattujen kaataja
- helluntailaisten kaataja
- kalastusneuvoja
- äitinsä hedelmöittäjä
- äitinsä immenkalvon rikkoja
- kotiviinin tekijä
- publikaanien kotiviinin juoja
- viinin maistelija
- Jumalan rukoilija
- Jeesus Nasarettiläisen Jumala
- Jumala itselleen
- Jumalan lapsi
- astronautti (otti ruumiinsa mukaan taivasmatkalleen)
- kosmonautti
- arvuuttelija
- riittääkö?
- jatka tästä
-
Jesaja 7
14 Sentähden Herra itse antaa teille merkin: Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan ja antaa hänelle nimen Immanuel.
15 Voita ja hunajaa hän syö siinä iässä, jolloin hän oppii hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän;
16 sillä ennenkuin poika on oppinut hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän, tulee autioksi maa, jonka kahta kuningasta sinä kauhistut. - Eenokki 12
Pe.ku kirjoitti:
Myönnät siis, että Jeesus ei olekaan Jumala.
Aivan oikein Peku. Mohikaani pitää Jeesusta vain helluntailaisena.
Jos Jeesus oli kaataja mitähän ne vihollisensa olivat?Vastaus: helluntailaisia tietenkin ja simon noita heidän profeettansa. - Eenokki 12
Onko Kristus jaettu? kirjoitti:
Mohikaani_27
Jeesus Kristus on minunkin uskoni mukaan Jumalan poika, meidän Herramme ja seurakunnan pää.
Koeta, veli hyvä, ajatella vähän ja pysyä kirjoittaessasi nahoissasi.
Pukeudu vastedes Kristukseen, niin ymmärrät, ettei Jeesusta sovi nimittää helluntailaiseksi. Jonkin muun suunnan Kristukseen uskovan mielestä tuollainen voi olla suoranaista herjausta Herraa ja samalla heitäkin kohtaan. Minustakin se on vastenmielistä pöyhkeilyä.
Kol. 3:12
Pukeutukaa siis te, jotka olette Jumalan valituita, pyhiä ja rakkaita, sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen, nöyryyteen, sävyisyyteen, pitkämielisyyteen,
Kol. 3:14
Mutta kaiken tämän lisäksi pukeutukaa rakkauteen, mikä on täydellisyyden side.Pitäisihän meidän tietää että paha henki vaikuttaa Mohikaanissa jopa rienaamaan Jeesusta alentamalla Jeesus helluntailaiseksi jotka ilmestyivät vasta 1400 luvulla.
Suomeen liikkeen toi se G.Olsen Smitd seksimies joka karkotettiin suomesta, lusija ja "uudestisyntynyt" tosi helluntailainen. Eenokki 12 kirjoitti:
Aivan oikein Peku. Mohikaani pitää Jeesusta vain helluntailaisena.
Jos Jeesus oli kaataja mitähän ne vihollisensa olivat?Vastaus: helluntailaisia tietenkin ja simon noita heidän profeettansa.* Pe.ku & eenokki, pikkusielut :))))
Eenokki 12 kirjoitti:
Pitäisihän meidän tietää että paha henki vaikuttaa Mohikaanissa jopa rienaamaan Jeesusta alentamalla Jeesus helluntailaiseksi jotka ilmestyivät vasta 1400 luvulla.
Suomeen liikkeen toi se G.Olsen Smitd seksimies joka karkotettiin suomesta, lusija ja "uudestisyntynyt" tosi helluntailainen.* Sot sot , eenokki ! Jeesus vuodatti helluntaiHengen ensimmäisenä helluntaipäivänä, josta juontuu nimi " helluntaiseurakunta", Ja sitäpaitsi, Jeesus on myös sen lisäksi, että on JUMALA Kaikkivaltias, myös täydellinen Ihminen. Siispä, miksei Hän voisi IHMISENÄ olla helluntailainen, koska Hän on helluntain Herra. Ilman Häntä ei olisi olemassakaan helluntaita.
* Hän vuodatti Pyhän Hengen 120 opetuslapsen päälle, ja he kaikki, miehet ja naiset, puhuivat erikielillä, sen, mitä Pyhä Henki heille puhuttavaksi antoi ! Ihmisenä, täydellisenä, Hän voi olla täydellinen helluntailainen. Jumalana Hänen ei tarvitse puhua kielillä, koska hallitsee kaikki kielet, mitä maaimankaikkeudessa onkaan. Todella puolueettomasti, jokaiselle joka tahtoo saada Hän Pyhän Hengen kasteen.
* Pe.ku nyt ei ole siihen tilassaan mitenkään arvollinenkaan, eenokki ei usko Pyhään Henkeen, siispä tämä uudestisyntymätön kaksikko ei voisikaan olla osallisia Pyhästä Hengestä. Eli helluntaista ! Tyhmyydessänne jäätte paljosta vaille !joo_joo kirjoitti:
"ei riittäisi muste maailmassa, eikä kynät riittäisi siitä kirjoittamaan, mitä Hän on !"
Voi, voi.................sääliksi käyt.
Aloita se lista ja tee sitä niin pitkään kuin jaksat.
Et sinä mustekynillä tänne tuhertele noita juttujasi, joten unohda ne kynät ja musteet, kun ne kerran eivät kulu yhtään.
Aloitapa nyt se listan teko.
Autan sinua tässä hieman:
- sikiö aviottoman äidin kohdussa
- voin syöjä
- hunajan syöjä
- pahan hylkääjä
- pahan hylkääjänä entinen pahan tekijä
- hyvän valitsija
- oppivainen hylkäämään pahan
- epäjumala pakanoille
- pakanoiden epäjumala
- Joosefin poika
- kuviteltu Joosefin poika
- Marian poika
- kuviteltu Marian poika
- naapuri entisille naapureilleen
- viikunapuiden harventaja
- seinien läpi kävelijä
- kävelijä
- vesien päällä kävelijä
- uimataidoton
- riivattujen kaataja
- helluntailaisten kaataja
- kalastusneuvoja
- äitinsä hedelmöittäjä
- äitinsä immenkalvon rikkoja
- kotiviinin tekijä
- publikaanien kotiviinin juoja
- viinin maistelija
- Jumalan rukoilija
- Jeesus Nasarettiläisen Jumala
- Jumala itselleen
- Jumalan lapsi
- astronautti (otti ruumiinsa mukaan taivasmatkalleen)
- kosmonautti
- arvuuttelija
- riittääkö?
- jatka tästä
-
Jesaja 7
14 Sentähden Herra itse antaa teille merkin: Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan ja antaa hänelle nimen Immanuel.
15 Voita ja hunajaa hän syö siinä iässä, jolloin hän oppii hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän;
16 sillä ennenkuin poika on oppinut hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän, tulee autioksi maa, jonka kahta kuningasta sinä kauhistut.* Mitä joo_joo, halusitkaan sanoa, sinhän kirjoitat pilkkahengessä Jumalan Pojasta ! Onkohan sinullakaan todella varaa olla ylimielisen ivallinen , henkensä edestäsi antanutta Jumalan Poikaa kohtaan ? ääliömäisempää ei uskovaa ei palstalla olekkaan !
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Sot sot , eenokki ! Jeesus vuodatti helluntaiHengen ensimmäisenä helluntaipäivänä, josta juontuu nimi " helluntaiseurakunta", Ja sitäpaitsi, Jeesus on myös sen lisäksi, että on JUMALA Kaikkivaltias, myös täydellinen Ihminen. Siispä, miksei Hän voisi IHMISENÄ olla helluntailainen, koska Hän on helluntain Herra. Ilman Häntä ei olisi olemassakaan helluntaita.
* Hän vuodatti Pyhän Hengen 120 opetuslapsen päälle, ja he kaikki, miehet ja naiset, puhuivat erikielillä, sen, mitä Pyhä Henki heille puhuttavaksi antoi ! Ihmisenä, täydellisenä, Hän voi olla täydellinen helluntailainen. Jumalana Hänen ei tarvitse puhua kielillä, koska hallitsee kaikki kielet, mitä maaimankaikkeudessa onkaan. Todella puolueettomasti, jokaiselle joka tahtoo saada Hän Pyhän Hengen kasteen.
* Pe.ku nyt ei ole siihen tilassaan mitenkään arvollinenkaan, eenokki ei usko Pyhään Henkeen, siispä tämä uudestisyntymätön kaksikko ei voisikaan olla osallisia Pyhästä Hengestä. Eli helluntaista ! Tyhmyydessänne jäätte paljosta vaille !Ei Jeesus helluntailainen ollut kun silloin ei vielä helluntailaisuutta edes ollut olemassa.
Eikä raamatussa puhuta "helluntaihengestä". Se nimi on ihan helluntailaisten oma keksintö. Samoin se miten helluntaihengessä huudetaan, puhutaan tyhjiä, kaatuillaan, kiemurrellaan lattialla, äännellään ja muutenkin käyttäydytään kuten jotkut mielisairaat.- joo_joo
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Mitä joo_joo, halusitkaan sanoa, sinhän kirjoitat pilkkahengessä Jumalan Pojasta ! Onkohan sinullakaan todella varaa olla ylimielisen ivallinen , henkensä edestäsi antanutta Jumalan Poikaa kohtaan ? ääliömäisempää ei uskovaa ei palstalla olekkaan !
"* Mitä joo_joo, halusitkaan sanoa, sinhän kirjoitat pilkkahengessä Jumalan Pojasta !"
--__-- Sinä Mohikaani kirjoitat pilkkahengessä Jumalasta !
--__-- Sinä Mohikaani kirjoitat pilkkahengessä Jeesuksen ja meidän yhteisestä Isästä !
--__-- Sinä Mohikaani kirjoitat pilkkahengessä Jeesuksen ja meidän yhteisestä Jumalasta !
"ääliömäisempää ei uskovaa ei palstalla olekkaan ! "
--__-- Itsekritiikkiä Mohikaanin kynästä.
- kansojen profeetta.
Kehoitan sinua tutustumaan helluntailaisen,etelä-korealaisen profeetan,David Yonggi Cho:n kirjallisuuteen.
Hän on nykyhistoriassa menestynyt kaikkein parhaiten hengellisessä työssä.
Huomattavasti paremmin kuin edesmennyt David Vilkerson,siitäkin huolimatta että Vilkersonilla oli suurempi media-apu länsimaissa.- joo_joo
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Miksi, koska tunnen VIELÄ suuremman, Jeesuksen Kristuksen, Jumalan Kaikkivaltiaan !
1. Korinttolaiskirje 15
28 Ja kun kaikki on alistettu Pojan valtaan, silloin itse Poikakin alistetaan sen valtaan, joka on alistanut hänen valtaansa kaiken, että Jumala olisi kaikki kaikissa.
Matteus 22
29 Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Te eksytte, koska te ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa.
--__-- Juuri noin Mohikaani. Sinä eksyt, koska et tunne kirjoituksia etkä Jumalan voimaa. - joo_joo
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Miksi, koska tunnen VIELÄ suuremman, Jeesuksen Kristuksen, Jumalan Kaikkivaltiaan !
Tässä sinun kaikkivaltias epäjumalasi Mohikaani:
Heprealaiskirje 5
7 Ja lihansa päivinä hän väkevällä huudolla ja kyynelillä uhrasi rukouksia ja anomuksia sille, joka voi hänet kuolemasta pelastaa; ja hänen rukouksensa kuultiin hänen jumalanpelkonsa tähden.
Johannes 12
27 Nyt minun sieluni on järkytetty; ja mitä pitäisi minun sanoman? Isä, pelasta minut tästä hetkestä. Kuitenkin: sitä varten minä olen tähän hetkeen tullut.
Johanneksen ilmestys 22
15 Ulkopuolella ovat koirat ja velhot ja huorintekijät ja murhaajat ja epäjumalanpalvelijat ja kaikki, jotka valhetta rakastavat ja tekevät.
- Suuri Tuntematon
Kaikkien aikojen suurin helluntailainen on suurelle yleisölle täysin tuntematon henkilö. Jumala hänet tietää ja Hän ei ilmoita ihmisille kuka on suurin.
- kukahanlienee
Suurin helluntailainen tällähetkellä on luultavasti eräs amerikkalainen koripalloilija, 236cm mittainen divaritason pelinrakentaja Wesley Blackmore Kansasista. Hän on suurin!! Käsittääkseni Wilkerson oli hyvin pieni mies, eli hän ei voi missään tapauksessa olla suurin? Ja Jonkki Tso myöskin korealainen kun on, hän lienee jopa alle 170cm? Kysymyksellä voidaan ehkä käsittää myös kaksimielinen ajatus? Siihen taas on hyvin vaikea ottaa kantaa, ellei sitten John Holmes ollut helluntailainen? Aikanaan eräällä helluntai pastorilla oli melkoinen penis ja hän käytti myös sitä auliisti. Olisikohan ollut jopa huimat 37cm erektiossa, näin on helluntaisisaret kertoneet. Tästä on jäänyt elämään legendaarinen tarina seurakuntasisarten parissa, jota he sipisevät keskenään edelleen. Tarina kertoo erään vanhemmistoveljen rouvasta joka tuli paikalle juuri kun oli sattunut junaonnettomuus jossa hevonen oli jäänyt junan alle. Rouva oli täysin tietämätön mitä oli tapahtunut ja hän huomasi kuinka hevosen valtava penis oli irronneena radan pientareella, jolloin rouva huudahti; sussiunakkoon, onko pastori jäänyt junan alle!!?
- kukahan olis
kuka on. Suurin helluntailainen on JEESUS
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1094459BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2003677- 2022991
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome722842Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main602737- 831381
- 601256
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381082MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t120993- 60988