Lotto sopiikin Neloselle hyvin

Tiedän enkä häviä

Nyt kun Yle joutuu luopumaan Lotto arvonta lähetyksistä, niin Nelonen on oikein sopiva jatkamaan sitä.

Onhan sillä nytkin huijausohjelma Tiedä ja Voita, samaan kastiin kuuluvat ;)
Tänään taas kerran lopettivat ruudukon täytön kesken, Keksi eläinlaji viimeinen rivi jäi tyhjäksi. Ainakin hylje olisi sopinut sinne karhun, siilin, lehmän, rotan jäniksen ja ahvenen jatkeeksi. Ja sitten ne voivottelevat että voiko tätä kukaan keksiä.

7

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylettömät

      Ylen entinen 5 minuutin lottoarvonta,kestäisi nelosella vähintään ½ tuntia mainoksineen ja voittopotteja hehkuttaessa.Ei kiinnosta.

    • Rankku95

      LOTTO vai TJV eli Tiedä ja Voita TV-peli

      Aamulla haettiin eläinlajeja ja sinne tuli KARHU MÄYRÄ ROTTA ILVES.
      En nähnyt loppua, mutta sitä viimeistä sanaa haettiin yli tunnin. Kiva jos on erehtynyt soittamaan sinne ja sitten pitäisi olla valmiudessa. Sinä aikana tulee niin valtavasti soittajia että kannattaisi lotota mieluummin.

    • Sanaseppä

      Eipä saanut Nelonen Lottoa, se joutuu tyytymään nyt Tiedä ja Voita peliin. On vain mennyt viimeaikoina täysin pelleilyksi ne tehtävät. Pikkukakkosella on vaikeampia "Mikä kuva ei kuulu joukkoon" tehtäviä.

      Sanapeleissäkin helpot pelit jatkuvat, hohhoijaa. 19.6. aamuna odotuttivat viidettä sanaa lähes puolitoista tuntia ja aamupalalla keksin yli 50 sanaa siihen. Tässä on viisi sanaa lisää jotka kaikki täyttävät säännöt. Saisivat sentään täyttää sen ruudukon loppuun asti eikä jättää tyhjiä rivejä.

      LAKKA 50e
      SAITA 50e
      KAMPA 50e
      RASVA 50e
      PARSA 300e
      NAUHA
      HAARA
      MALJA
      VANUA
      TAHMA

      Tähän pitää suhtautua vain tyyliin "ilmaista aivojumppaa", varokaa osallistumasta. Ei maksa vaivaa vaikka voittaisikin soittoarpajaiset ja pääsisi lähetykseen. Jos nimittäin voitatte 50e niin joudutte odottamaan pari tuntia että soittavat takaisin maksua varten ja olisi jo kiire töihin.

      Sitten pitää ilmoittaa verottajalle ylimääräisestä tulosta ja jos se unohtuu, voi tulla veronkorotus. 25 euron verojen jälkeen voitosta pitää vielä vähentää puhelukulut n kertaa 1,99e. Verottaja tuskin jaksaa laskea tuollaista summaa tulonhankkimiskuluksi. Tuollaisen summan todistaminen veisi vielä lisää aikaa ja vaivaa. Tuntipalkka jää surkeaksi, siis jos voittaa.

      • Olli ohjelmoija

        Tänään aamulla pelattiin taas kerran helppoa "Keksi 5-kirjaiminen sana"-peliä, jonka viimeinen kirjain oli tällä kertaa I.
        Viidettä sanaa haettiin yli 100 minuuttia - hohhoijaa.

        Vaikka mahdollisia sanoja oli ainakin näin paljon.

        AGUTI AJURI ALATI ALIBI ALPPI ANODI APURI ARABI
        ARKKI AROMI ATARI ATOMI BROMI BUUMI BUURI ETYDI
        FÄÄRI GLÖGI GROGI HUURI HYTTI HÄKKI ILTTI IMURI
        JUPPI JUURI JÄKKI JÄTTI LUHTI LUKKI LUNKI LUOMI
        LUOTI LUPPI LUURI LÄKKI LÄTTI MUORI MUOTI MUURI
        MÄMMI MÖKKI MÖTTI NUKKI NUMMI NUORI NUPPI NYMFI
        NYÖRI NÄKKI NÄPPI NÄTTI OKAPI RUKKI RUORI RUOTI
        RUUHI RUUTI RYHTI RYTMI RYYTI RÄKKI RÄTTI TUHTI
        TUKKI TUNTI TUOHI TUOMI TUPPI TUSSI TUTTI TUUBI
        TUURI TYKKI TYPPI TYTTI TÄHTI TÄKKI YRTTI ÖRKKI

        Ruudukko pitää pelata täyteen - vaikkapa näillä sanoilla.
        Voi kun potti kasvaisi kuin LOTTO-potti, lopussa miljoona euroa.

        PIENI 50E
        KASSI 50E
        SORVI 50E
        VELLI 50E
        TÄHTI 800E
        ARABI
        GLÖGI
        NYÖRI
        MÖKKI
        RUUHI
        ETYDI 1000000E ( vain unessa )


    • Sanaseppä

      Keksi sana tehtävä tänään aamulla meni aika surkeasti.
      Löydettiin sanat SAUNA PASTA VAAKA HARJA LAIVA KAPPA
      mutta sitten alkoi farssi
      JAFFA joka on erisnimi tuotti kuitenkin pelaajalle 200 euroa.
      Tunteja myöhemmin MAKEA otettiin viimeisenä ja siitä annettiin 700 euroa.
      Ruudukko pitää TÄYTTÄÄ, nämä olisivat vielä kelvanneet
      BALSA GAMMA TAHRA.

    • ei mennyt oikein

      Tänään joku voitti väärällä arvauksella kolmionumeropelissä. Kuka lienee ollut
      onnellinen voittaja, vai oliko järjestetty juttu ?

      • Ohjajan serkku

        Miten niin väärällä. Aina kun telemedian oma väki vastaa, se on oikea vastaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4483
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      25
      3258
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2914
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2727
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2700
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2567
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2095
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe