USA:n tavoite Irakissa

sosialisti

USA:n todelliset tavoitteet Irakissa ovat epäjärjestyksen ja sekasorron ylläpito keinoja kaihtamatta, jotta vapaita vaaleja ei voitaisi lähitulevaisuudessa (näennäisistä)lupauksista huolimatta pitää.
Vaalien lopputuloksesta riipuen saattaisi vaarantua USA:n läsnäolo Irakissa. Melkoisella varmuudella vapaissa vaaleissa valituksi tullut aito irakilaisten hallinto karkoittaisi USA:n sotilaat maasta ja kumoaisi nykyisen nukkehallinnon ja USA:n tekemät sopimukset. Tämä taas tarkoittaisi sitä, että USA:n taloudelliset edut ja energiapolitiikka kärsisivät suuria tappioita.
Näinhän ei saa, eikä voi käydä, joten sodanlietsonta ja provosointi tulee jatkumaan USA:n puolelta. Ei vaadi järin suuria ihmeitä saada irakilaiset kapinoimaan nukkehallitusta tai USA:n joukkoja vastaan.
Ja koska USA-myönteinen perässähiihtäjämedia kritiikittä tukee USA:n toimia, on maailman yleinen mielipide asiasta helppo kääntää suopeammaksi USA:ta kohtaan.

5

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LOGI

      koko maailmassa on täsmälleen sama kuin Irakissa; kauppajuutalaisuus on saanut yliotteen!

    • Hitman

      Yhdysvallat on suunnitellut jo pitkään koko maailman hallintaan tähtäävää valta-asemaa eli käytännössä maailman valtaamista. Näennäisesti itsenäisiä hallinnollisia alueita saa tässä suunnitelmassa olla, kunhan ne ovat USA:n talous- ja sotilaspolitiikalle alamaisia eli käytännössä USA:n vallan alla. Tähän suunnitelmaan liittyy USA:n itsekkäiden etujen turvaaminen muiden maiden mielipiteistä tai kansainvälisistä sopimuksista piittaamatta tarvittaessa vaikka asein. Tarkemmin ohessa linkattuinen tietolähteineen, jotka todistavat asian.

      Irakin haltuunotosta ja valtaamisesta on selviä, terrorisotaa pidempiaikaisia suunnitelmia. Huhtikuussa 2001, siis jo viisi kuukautta ennen syyskuun 11. päivän terrori-iskuja, varapresidentti Dick Cheneyn vahvistettavaksi jätettiin asiakirja "Strategic Energy Policy Challenges For The 21st Century" (Strategiset energiapoliittiset haasteet 21. vuosisadalle). Skotlantilainen Sunday Herald lehti on tuonut 6.10.02 uudelleen esiin tämän asiakirjan. Asiakirjan Irakin öljyä koskevia selkeitä suunnitelmia esitellään sivulla:

      http://www.sundayherald.com/28224

      George Bush vanhemman aikaisen ulkoministerin, James Bakerin johtaman konservatiivisen ns. "think tank" -instituutin (James A. Baker III Institute for Public Policy) laadittavaksi annetussa asiakirjassa puhutaan USA:ta uhkaavasta energiakriisistä, nimetään Irakin öljykenttiä valvova Saddam uhaksi USA:n eduille ja suositellaan sotilaallisen intervention käyttämistä keinona Lähi-idän öljykenttien valvontaan ottamiseksi ja USA:n energiakriisin ratkaisemiseksi. Asiakirja on luettavissa kokonaisuudessaan osoitteessa:

      http://bakerinstitute.org/Pubs/workingpapers/cfrbipp_en ergy/energytf.htm

      Asiakirjassa todetaan Irakilla olevan "epävakauttava vaikutus Lähi-idän öljyn virtaamiseen kansainvälisille markkinoille". Siksi USA:n tulisi välittömästi tehdä Irakia koskeva poliittinen arvio, joka sisältäisi myös sotilaalliset aspektit, kehittää sitten yhdessä avainliittolaisten kanssa yhtenäinen Irak-politiikan strategia ja muodostaa siltä pohjalta liittoutuma. Asiakirja suosittelee YK:n asetarkastajien käyttämistä yhtenä keinona Irakin öljyn valvomiseen.

      Asevalvontaohjelmaa ei kuitenkaan pidetä yhtä tehokkaana kuin Saddamin syrjäyttämistä. Raportissa kirjoitetaan: Jos Saddam Hussein jäisi valtaan "se kohottaisi hänen kuvaansa arabimaailman johtajana. Hussein voisi kerskua "voitollaan" vastustajistaan." Siksi nostetaan esiin sotilaallisen intervention tarve.

      Sunday Heraldin kirjoitus lainaa asiakirjaa :

      "It says 'the central dilemma' for the US administration is that 'the American people continue to demand plentiful and cheap energy without sacrifice or inconvenience'. With the 'energy sector in critical condition, a crisis could erupt at any time [which] could have potentially enormous impact on the US ... and would affect US national security and foreign policy in dramatic ways."

      Eli Yhdysvaltojen hallinto pitää tilanteen tulkintansa mukaan keskeisenä dilemmana sitä, että amerikkalaiset vaativat runsaasti ja halpaa energiaa ilman uhrauksia, vaivaa ja epämukavuutta. Siis maailman mallimaan pitä saada yhä lisää energiaa lisääntyvistä sotilaallisista kustannuksista ja ulkomaailman kohteille aiheutuvista uhrauksista välittämättä, jotta Yhdysvaltojen kansallinen turvallisuus ja ulkopolitiikka pärjäävät maailmalla. Koska Yhdysvallat ei enää koskaan tule olemaan energiaomavarainen, raportti kehottaa huhtikuussa 2001 "arvioimaan uudelleen energian roolia Yhdysvaltojen ulkopolitiikassa".

      Irak kansallisti alueensa öljyntuotannon kansainvälisiltä öljy-yhtiöiltä itselleen vuonna 1960- ja 70-luvuilla. Raportti esittää Irakin itsenäiseen öljyhanojensa kääntelyyn puuttumista. Irakin nykyinen tuotanto on miljoona tynnyriä. Bushin taloudellinen neuvonantaja Lawrence Lindsey onkin sanonut: "Kun Irakissa tapahtuu hallinnon vaihdos, maailman öljyntuotantoa voitaisiin lisätä kolmesta viiteen miljoonaan tynnyriin päivässä" Laskelmissa on mukana Irakin miehityksen myötä Opecin ja Saudi-Arabian heikentynyt asema.

      * * *

      Syyskuun 20. päivänä julkisuuteen tullut ja kongressille esitetty toinen asiakirja, "Kansallisen turvallisuuden strategia", on selkeämmin suoraan julkisuudelle suunnattu selonteko Yhdysvaltojen uudesta sotilaallisesta opista.

      http://www.whitehouse.gov/nsc/nss.html

      Jay Bookman esittää kriittisessä analyysissaan
      (http://www.accessatlanta.com/ajc/opinion/0902/29bookman .html) raportin osana Yhdysvaltojen nykyjohdossa vallitsevia vahvoja imperiumin rakentamisen kaavailuja.

      "Kansallisen turvallisuuden strategia" merkitsee selvää poikkeamista aiemmista julkilausutuista tavoitteista. Siinä on hahmoteltu USA:n uusi aggressiivinen ulko- ja sotilaspolitiikka, oppi ennaltaehkäisevistä iskuista ja "amerikkalainen internationalismi", jolla tarkoitetaan piittaamattomuutta kansainvälisestä mielipiteestä, mikäli USA:n edut niin vaativat. Asiakirjassa sanotaan, että "paras puolustus on hyvä hyökkäys". Jos Yhdysvaltojen elintärkeät edut joutuvat uhatuksi Yhdysvallat katsoo oikeudekseen aloittaa "ennaltaehkäisevän" iskun eli hyökätä silloin, kun Yhdysvallat katsoo omasta mielestään itseään uhattavan jossakin tai jostain käsin.

      Kansallisen turvallisuuden strategia perustuu USA:n pysyvään, kansainvälisistä sopimuksista piittaamattomaan sotilaalliseen ja taloudelliseen herruuteen maapallon kaikilla alueilla. Siinä visioidaan USA:n globaalin sotilaallisen läsnäolon voimakasta laajentamista. "USA tulee tarvitsemaan tukikohtia läntisessä Euroopassa ja koillisessa Aasiassa ja niiden ulkopuolella samoin kuin tilapäisiä järjestelyjä USA:n joukkojen kaukosijoittamiselle."

    • Vallankumous!

      oli alunperin kaataa kahdessa viikossa saddamin hallinto ja prustaa tilalle uusi länsimaiseen demokratiaan perustuva valtio josta he saisivat halpaa öljyä.

      Kävi kuitenkin niin, että toisin kuin USA oletti, ihmiset eivät olekkaan niin yksiselitteisiä ja samanlaisia arvomaailmoiltaan. Tähän kaatui koko suunnitelma kun irakilaiset rupesivat käymään itsemurhaiskupainotteista "kevyempää" sotaa.

      Sen jälkeen jenkeillä ei ole ollut muuta tavoitetta kuin yrittää saada omat joukkonsa pois maasta mustaamatta kuitenkaan jenkkilän mainetta. Vielä on ratkaisematta se, miten se käytännössä tapahtuu, siihen asti Bushin ei auta muu kuin hymyillä ja yrittää näyttää mahdollisimman määrätietoiselta kameroiden edessä.

      • LOGI

        kohta alkaa Kaksoisvirranmaan halkijuoksu! Lemaruutit housuissa Jippijaanarin tappokone pakenee kohti Membran tammistoa! - Torjuntavoitoksi sitä operaatiota sitten selittävät jälkipolville!


    • totuus

      Heti aluksi tehdään selväksi että jonkin valtion tavoitteesta puhuminen on harhaanjohtavaa, koska kyse on yksinomaan maata hallitsevien tahojen tavoitteesta johon johtavat toimet kansa on saatu hyväksymään eri tekosyiden avulla. Toisekseen nämä tahot eivät tietenkään ole lainkaan lojaaleja omalle maalleen.
      Ja se tavoite: vihan lietsominen kristittyjen ja muslimien välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      128
      4836
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      14
      3511
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      157
      3320
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      30
      2762
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      88
      2513
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1833
    7. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1452
    8. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      131
      1362
    9. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      5
      1314
    10. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      11
      1267
    Aihe