2000 tai 2001 euron limiitti tulee vissiin olemaan se keino kiertää uutta lakia ja kiskonta vain jatkuu. Ilmeisesti jos teet nostoja 2000 euron limiitistä kännykälläsi se katsotaan että korkokattoa ei tarvitse noudattaa. Kiskojan saavat jatkaa kuten ennenkin, luottojen määrät ja ongelmat vaan paisuu. Lailla kielletty kiskonta, jos tuhansien prosenttien korot ei ole kiskontaa niin mikä on?
Hiphurraa, lainan tänään saat...
2000 euron limiitti jatkossa "pikavippi"
5
526
Vastaukset 5
- 2+17
Ilmeisesti olet selkeästi keskimääräistä tyhmempi. Laita ihmeessa oma vippifirma pystyyn ja lainaa 100 euroa kuukaudeksi 3,30 euron korolla niin teet monta ihmistä onnelliseksi mutta varo ettei nimitetä kiskojaksi.
- jepajee sata
Jepa. Tähän kun yhdistetään se, että yhtäkkiä limitistä onkin nostettavissa vain 200 euroa , 50 euron nostopalkkiolla . Loppuja ei sitten voikaan nostaa jostain " syystä " ja vippibisnes vaan jatkuu
Se, että annetaan "limitti" ei tarkoita sitä että koko summa olisi nostettavissa ;-) - 15+2
No lain mukaan koko limiitti on oltava nostettavissa mutta ymmärrän että se on liian vaikea ymmärtää.
- lainannutvaaneivoinostaa
Lain mukaan ehkä näin, samoin allekirjoitetun sopimuksen mukaan. Kuitenkin limiitti mielivaltaisesti voi olla myöntämättä lisää luottoa limiitin rajoissa "oman riskiarvionsa mukaan" - mikä ikinä tämä sitten onkin.
Tietenkään (käsitykseni mukaan) sitä isompaa korkoa ei ainakaan pitäisi maksaa ellei kerran lainaakaan anneta käyttöön sitä 2000 euroa, vaikka sopimuksessa näin seisookin? - scgceeifttiefgg
Jos tuollaisia yllättäviä riskinarviointeja tulee, on syytä ottaa yhteys Kilpailu- ja kuluttajavirastoon. Suomi24:ään kirjoittaminen ei paljon auta.
"Luotonantaja ei voi kiertää korkokattoa asettamalla luottorajan näennäisesti vähintään 2000 euron suuruiseksi ja rajoittamalla sitten luoton käyttöä ilman asianmukaista perustetta. Asianmukainen peruste voi olla esimerkiksi luottokortin käytön turvallisuuden vaarantuminen."
http://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Maksut-laskut-perinta/luotot/luoton-hinta/
Kilpailu- ja kuluttajavirasto tietää, että tuollaista lainkiertoa tapahtuu Suomessa, mutta heidän on vaikea puuttua siihen, jos ihmiset eivät valita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.531394Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt191074- 93987
- 77683
- 37678
- 27500
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.21489- 26451
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53450Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30423