2000 tai 2001 euron limiitti tulee vissiin olemaan se keino kiertää uutta lakia ja kiskonta vain jatkuu. Ilmeisesti jos teet nostoja 2000 euron limiitistä kännykälläsi se katsotaan että korkokattoa ei tarvitse noudattaa. Kiskojan saavat jatkaa kuten ennenkin, luottojen määrät ja ongelmat vaan paisuu. Lailla kielletty kiskonta, jos tuhansien prosenttien korot ei ole kiskontaa niin mikä on?
Hiphurraa, lainan tänään saat...
Hiphurraa, lainan tänään saat...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ilmeisesti olet selkeästi keskimääräistä tyhmempi. Laita ihmeessa oma vippifirma pystyyn ja lainaa 100 euroa kuukaudeksi 3,30 euron korolla niin teet monta ihmistä onnelliseksi mutta varo ettei nimitetä kiskojaksi.
Jepa. Tähän kun yhdistetään se, että yhtäkkiä limitistä onkin nostettavissa vain 200 euroa , 50 euron nostopalkkiolla . Loppuja ei sitten voikaan nostaa jostain " syystä " ja vippibisnes vaan jatkuu
Se, että annetaan "limitti" ei tarkoita sitä että koko summa olisi nostettavissa ;-)
No lain mukaan koko limiitti on oltava nostettavissa mutta ymmärrän että se on liian vaikea ymmärtää.
Lain mukaan ehkä näin, samoin allekirjoitetun sopimuksen mukaan. Kuitenkin limiitti mielivaltaisesti voi olla myöntämättä lisää luottoa limiitin rajoissa "oman riskiarvionsa mukaan" - mikä ikinä tämä sitten onkin.
Tietenkään (käsitykseni mukaan) sitä isompaa korkoa ei ainakaan pitäisi maksaa ellei kerran lainaakaan anneta käyttöön sitä 2000 euroa, vaikka sopimuksessa näin seisookin?
Jos tuollaisia yllättäviä riskinarviointeja tulee, on syytä ottaa yhteys Kilpailu- ja kuluttajavirastoon. Suomi24:ään kirjoittaminen ei paljon auta.
"Luotonantaja ei voi kiertää korkokattoa asettamalla luottorajan näennäisesti vähintään 2000 euron suuruiseksi ja rajoittamalla sitten luoton käyttöä ilman asianmukaista perustetta. Asianmukainen peruste voi olla esimerkiksi luottokortin käytön turvallisuuden vaarantuminen."
http://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Maksut-laskut-perinta/luotot/luoton-hinta/
Kilpailu- ja kuluttajavirasto tietää, että tuollaista lainkiertoa tapahtuu Suomessa, mutta heidän on vaikea puuttua siihen, jos ihmiset eivät valita.