2000 euron limiitti jatkossa "pikavippi"

2000 tai 2001 euron limiitti tulee vissiin olemaan se keino kiertää uutta lakia ja kiskonta vain jatkuu. Ilmeisesti jos teet nostoja 2000 euron limiitistä kännykälläsi se katsotaan että korkokattoa ei tarvitse noudattaa. Kiskojan saavat jatkaa kuten ennenkin, luottojen määrät ja ongelmat vaan paisuu. Lailla kielletty kiskonta, jos tuhansien prosenttien korot ei ole kiskontaa niin mikä on?

Hiphurraa, lainan tänään saat...
5528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ilmeisesti olet selkeästi keskimääräistä tyhmempi. Laita ihmeessa oma vippifirma pystyyn ja lainaa 100 euroa kuukaudeksi 3,30 euron korolla niin teet monta ihmistä onnelliseksi mutta varo ettei nimitetä kiskojaksi.

Äänestä

Jepa. Tähän kun yhdistetään se, että yhtäkkiä limitistä onkin nostettavissa vain 200 euroa , 50 euron nostopalkkiolla . Loppuja ei sitten voikaan nostaa jostain " syystä " ja vippibisnes vaan jatkuu


Se, että annetaan "limitti" ei tarkoita sitä että koko summa olisi nostettavissa ;-)

Äänestä

No lain mukaan koko limiitti on oltava nostettavissa mutta ymmärrän että se on liian vaikea ymmärtää.

Äänestä
  • Lain mukaan ehkä näin, samoin allekirjoitetun sopimuksen mukaan. Kuitenkin limiitti mielivaltaisesti voi olla myöntämättä lisää luottoa limiitin rajoissa "oman riskiarvionsa mukaan" - mikä ikinä tämä sitten onkin.

    Tietenkään (käsitykseni mukaan) sitä isompaa korkoa ei ainakaan pitäisi maksaa ellei kerran lainaakaan anneta käyttöön sitä 2000 euroa, vaikka sopimuksessa näin seisookin?

    Äänestä

  • Jos tuollaisia yllättäviä riskinarviointeja tulee, on syytä ottaa yhteys Kilpailu- ja kuluttajavirastoon. Suomi24:ään kirjoittaminen ei paljon auta.

    "Luotonantaja ei voi kiertää korkokattoa asettamalla luottorajan näennäisesti vähintään 2000 euron suuruiseksi ja rajoittamalla sitten luoton käyttöä ilman asianmukaista perustetta. Asianmukainen peruste voi olla esimerkiksi luottokortin käytön turvallisuuden vaarantuminen."

    http://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Maksut-laskut-perinta/luotot/luoton-hinta/

    Kilpailu- ja kuluttajavirasto tietää, että tuollaista lainkiertoa tapahtuu Suomessa, mutta heidän on vaikea puuttua siihen, jos ihmiset eivät valita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PekkaKuuppa kirjoitti:

2000 tai 2001 euron limiitti tulee vissiin olemaan se keino kiertää uutta lakia ja kiskonta vain jatkuu. Ilmeisesti jos teet nostoja 2000 euron limiitistä kännykälläsi se katsotaan että korkokattoa ei tarvitse noudattaa. Kiskojan saavat jatkaa kuten ennenkin, luottojen määrät ja ongelmat vaan paisuu. Lailla kielletty kiskonta, jos tuhansien prosenttien korot ei ole kiskontaa niin mikä on?

Hiphurraa, lainan tänään saat...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu