Mistä nautitte elämässä?

Black&Black

Mitä te ihmiset teette vapaa-ajallanne? Itse tarvitsisin kiperää muutosta elämääni, koska kaikki tämä on samanlaista. Haluan elää onnellisesti ja syyn hymyillä joka päivä, koska sitä en itse löydä niin voiko joku sen minulle kertoa miten? Mitä ihminen joka opiskelee ja jolla ei ole rahaa juurikaan, joka asuu kotona vieläkin saada onnea elämäänsä yksinkertaisesti? Itse käyn välillä lenkillä ulkona sekä treenaan kotona ja se tuo minulle onnellisuutta. Ihmiset eivät juurikaan enään, koska kaikki kaunis onkin poltettua roihuavaa epäaitoutta ja en halua elää siinä tunteessa. Olenkin vetäytynyt osakseni ihmisistä, jotta voisin elää itselleni ja löytää syitä miksi ja kehittää elämääni parempaan suuntaan itseni kannalta.. Koska koen sen oikeaksi tässä kohtaa. Mikä siis nostattaisi elämänhaluani? Tai mikä nostattaa teidän elämänhalua silloin, kun tuntuu että elämä lipuu pois?

9

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nautinto....

      Suomi24 keskustelu
      4 199 823 KESKUSTELUKETJUA 17 662 212 VIESTIÄ

    • miuku2471

      joskus kun olen hieman alla päin niin piristän itsäni katsomalla elokuvia ja joitain vanhoja ulkomaisia leffoja etenkin joitain komedioita dvd soittimelta ja ne ovat ainakin jonkin verran piristäneet oloani

    • Metsässä käynti. Käyn naapurin äijän kanssa metsässä joskus, vaikka mitään ei saisi niin on mukava jutella. Ehkä kaupungissa sitä ei oikein voi tehdä... paitsi jos teillä on kaupunkijäniksiä. Sitten vaan koiraa, jousta ja lupia hankkimaan.
      "Syrjäseudulla" on hyvä asua, on melko rauhallista ja ympäriinsä voi kuljeksia metsissä niin kauan kun arvokkaat ministerit ei tule ja rakennuta betonia päälle.
      Talon isännällä on minulle rahan arvoista tekemistä joten teen sitä silloin kun en näe syytä mennä kouluun pitkän matkan päähän. Rahalla minä ostan itselleni ennen näkemättömät härpäkeet ja harjoittelen sitten niillä että kuinka vaativaksi menee. Jos menevät rikki niin on pakko korjata jos haluaa toteuttaa unelmansa.

      Mikä tahansa mikä liittyy sinun työhön vapaa-ajalla on hyvä juttu. Rahan käyttäminen täysin liittymättömään harrastukseen ei liene kovin.
      Määränpääksi unelmatyö ja sitten teet ihan kaikki minkä voi sen saavuttamiseksi. Kummallista jos ei onnistu.

      Itseäni piristää hullu meininki. Ei turhan tarpeeton eikä turhan hillitty. Yllättävä sellainen. Nykyisessä tilassani minua pelottaisi mutta jännityshän on sellaista.

    • henrik ijöls72

      urheilun jälkeisistä lepopöäivista ja sitten

    • VillePo

      Musiikkiharrastus. Kun ei ole mitään muuta tekemistä, niin voi aina ottaa kitaran käteen. Jos ei valmiiden kappaleiden soittaminen riitä, niin voi aina säveltää itse itselleen sopivan kappaleen. Siinä voi sitten olla luova, ja purkaa musiikkiin olojaan ja ajatuksiaan. Silleenhän se taide syntyypi..

      Tämä homma ainakin pelaa, jos on tarpeeksi kiinnostusta musiikkiin.
      Aluksihan se voi olla työlästä opetella, mutta vaivan arvoista se kyllä on!

      • piirtelijä

        Taiteesta puheenollen itse harrastan piirto/maalaushommia. Ei kaiken taiteen tarvitse miellyttää kaikkia. Itselle maalaushommat on ajanviettotapa, eikä ole paineita valmiin teoksen miellyttävyydestä muille. Hyvä jos joku tykkää, vaan mulle riittää jos ite tykkään.

        "Taiteet" on kiva harrastus


    • Murkkis

      Itse teen sitä mikä minusta tuntuu hyvältä ja mitä haluan tehdä.

    • Tallennan kaikki katsottaviksi luokiteltavat leffat ja katselen ehtiessäni, katselen jotain toista kymmentä leffaa viikossa.

      Muutama vuosi takaperin hurahdin rock ja pop musaan josta kävin kaikki 60- 90-lukujen hittilistat läpi lainasin parhaat albumit kirjaston nettipalvelusta "Helmet" Tilaaminen maksaa 50 senttiä/albumi.

      Julkisissa täyttelen sudokuja ja rubikin kuutiota pyöritän välillä ja toisinaan pelailen Back Cammonia.

      Hankin taannoin kameran jossa järkkärin perusominaisuudet mutta ei vaihdettavaa zoomia, harkinnassa joku kurssi esim. työväenopistossa.

      Shakkiin pelasin 80-luvulla kerhoissa ja viikonlopputurnauksissa.
      Siellä tapasi samanhenkisiä ihmisiä kuten harrastepiireissä kuuluukin.
      Lueskelen välillä Bridge-opasta, jos joskus tapaisi jonkun joka osaisi valmiiksi ja voisi liitty pariksi kun siinä tarvitaan partneria.

      Pienet menot lienee talouden hoidossa keskeistä, joten asumiskulut olen optimoinut asumistuen edellyttämiin raameihin. menoja olen priorisoinut ja turhat karsinut pois.
      Työttömänä ehkä eläkeikään saakka löysin itseni myös "leipäjonosta" - no nyt olen vakkari niissäkin piireissä ja hoidan nyt koko ruokahuoltoni viidellä jonotusreissulla viikossa.

      Ihmisen perustarpeisiin kuuluu ruoka, asunto ja puhdas vesi sekä lisäksi hyvään elämään tarvitaan henkistä hyvinvointia. Henkisen hyvinvoinnin raamit määrittelemme itse sillä hyvinvointi määritellään arvomaailmamme kautta.

      Ystävät ovat ihmisille tärkeitä voimavaroja, vanhoja kavereita on hyvä muistaa ja nykyisiä ihmissuhteita on hoidettava sekä mietittävä onko niitä riittävästi omaan ajankäyttöösi nähden tai onko lähelläsi ihmisiä jotka saattaisivat tarvita ystävää.?
      Liikaa tai liian vähän, niin tarvitsemme myös omaa aikaamme.

      Kuri on yksi keino patistaa itsestään voimia esiin, lopetin viime viikolla tupakoinnin,
      alkoholin käyttö ja sen hallinta on useille haasteellinen alue, jossa voi menestyä tai saada pakkeja sosiaalisessa ja taloudellisessa mielessä.
      Liikuntaa tulee jollain lailla harrastaa vaikka ei lenkillä kävisikään ja ruokailutottumuksista riittää hurahtelun aiheita kaikille. Kävin kesällä kuuntelemassa luentoa villivihanneksista ja siinäpä riittäisi viherpiipertäjille sarkaa vaikka koko loppuelämäksi.

      Ulkopuoliset paineet ja stressit kannattaisi heittää romukoppaan ja kuunnella omaa sisäistä ääntään. Antaa hyvän kiertää ja vanhat tottumukset ja tavat kannattaa kyseenalaistaa, jos ei niiden kanssa viihdy. Pää pystyyn, silmät auki, hymyä huuleen ja uutta katselemaan.

      Mitä enemmän aktiviteettejä meillä on, sitä hankalampi masennuksen ja haluttomuuden on hiipiä sisimpäämme. Itse koen krapulaisen päivän pahimmaksi masentajaksi, silloin ei jaksa tehdä mitään vaikka jotain haluaisikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      148
      4465
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      184
      2964
    3. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      18
      2715
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      87
      2697
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      126
      2347
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1956
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      32
      1888
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1795
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      9
      1480
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1059
    Aihe