onko kukaan löytänyt keskisuomesta mitään sodanaikaisia bunkkereita tai luolastoja ? itse olen löytänyt tikkakoskelta tunnelimäen metsästä ison luolaston varmaan 1000 neliötä kooltaan ! joku puhuu että äänekoskella murontien varrella on metsässä pari teräsluukkua mutto tuntomerkit olivat niin huonot etten löytänyt sitä... kertokaa jos olette löytäneet jotain !
vanhat sodanaikaiset bunkkerit/luolastot oletteko löytäneet ?
holmes4
2363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
iinalaiva Pohjanmaa poistetaan syksyllä, eikä sitä pystytetä Sveaborgiin sen pienen sukRuotsinlinnaanellusveneen viereen.
Kesäkuun neljäntenä, on vapaaherran nimikkopäivänä marssi sotalaivastomme Raaseporin linnan tiellä Hankoniemen kainalossa. Se on historiallinen paikka sikäli, etRRuotsinlinnaanuotsinlinnaantä siellä on ruåtsalaislinnoja ja Venäjän merimuseo selittää Hangö Uddin olevan yksi kunnian paikoista: Gangut. Siellä Venäjän laivat joskus olivat upottaneet ruåtsalaislaivoja. Olisivat molemmat, sen vietävät, pysyneet muilla kunnian merillä, -ttu hiiohoi!
oijoi aikas löydön tehny! oliks kyseessä bunkkari vai jonkisorti säilytystila? ja jos kysees oli bunkkeri ni haluisitko jakaa tarkempia tietoja mispäin tunnelimäkeä tää luolahelvetti sijaitseekaa, koska halu päästä mönkimään on kova?! :)