Kysyisin nyt teiltä ketkä syötte Cerazette-merkkisiä pillereitä. Onko teillä muilla samaa mitä minulla, eli yhdynnän jälkeen seuraavana päivänä alkaa melkein aina minulla kuukautisten kaltainen vuoto. Vuoto kestää päivästä muutamaan päivään. Eli johtuuko ihan pelkästään pillereistä tuo vuoto vai onkojotain vakavampaa mahdollisesti?Muutoin ei menkkoja minulla tule, mutta yhdynnän jälkeen melkein aina tulee veristä vuotoa ja vatsaan koskee jonkin verran.
Olen pillereitä nyt syönyt nelisen vuotta ja tuossa jokin aika sitten pidin parin kuukauden tauon ja nyt syön taas. Seksiä en juurikaan harrasta, koska jänkitän sitä niin paljon ja silloin se tekee myös kipeää. Tai siis itse seksi ei satu, muttaensimmäisen kerran kun mies työntyy sisääni sattuu, mutta sen uskon / tiedän johtuvan siitä, että jännitän sitä niin paljon. Muutoin seksi siis ei aiheuta kipuilua, paitsi sen jälkeen paikat on arat ja hellinä.Mietin vain sitä, että aiheuttaako Cerazette minulle mahdollisesti limakalvojen heikentymistä ja kuivumista josta kipuilut ja vuoto saattaisi johtua??
Pyydän, että vastailette mahdollisimman piakkoin ja asiallisesti. Kiitos!
Olen pillereitä nyt syönyt nelisen vuotta ja tuossa jokin aika sitten pidin parin kuukauden tauon ja nyt syön taas. Seksiä en juurikaan harrasta, koska jänkitän sitä niin paljon ja silloin se tekee myös kipeää. Tai siis itse seksi ei satu, muttaensimmäisen kerran kun mies työntyy sisääni sattuu, mutta sen uskon / tiedän johtuvan siitä, että jännitän sitä niin paljon. Muutoin seksi siis ei aiheuta kipuilua, paitsi sen jälkeen paikat on arat ja hellinä.Mietin vain sitä, että aiheuttaako Cerazette minulle mahdollisesti limakalvojen heikentymistä ja kuivumista josta kipuilut ja vuoto saattaisi johtua??
Pyydän, että vastailette mahdollisimman piakkoin ja asiallisesti. Kiitos!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse olen syönyt Cerazettea reilu puolitoista vuotta ja itselläni ei ole tuollaista tapahtunut.Menkkoja ei ole tullut reiluun vuoteen.En osaa auttaa sua mutta noin mulla.Epäilen että limakalvosi ovat vain niin kuivat.Jo et saa mielen rauhaa niin käy lääkärissä tai jos paikkakunnallasi on ehkäisyneuvola niin kysy sieltä.
Milloin olet ollut viimeksi PAPA-kokeessa? Voi toki johtua limakalvojen ohentumisesta ja/tai kuivuudesta mutta tuollaiset vuotohäiriöt tulee tarkistuttaa.