Onko jollakin tietoa?

Mikä on Raamatun mukainen jumalanpalvelus.
660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jaak. 1:27

Puhdas ja tahraton jumalanpalvelus Jumalan ja Isän silmissä on käydä katsomassa orpoja ja leskiä heidän ahdistuksessaan ja varjella itsensä niin, ettei maailma saastuta.

Äänestä
  • Siivojatäti ilmaisi kyllä asian aivan oikein, olihan vastaus Raamatusta. Avaaja tarkoittanee kuitenkin jumalanpalvelusjärjestystä eli sitä, millaisen mallin Raamattu antaa jumalanpalvelustapahtumalle.

    Raamattu ei anna tarkkaa kaavaa, miten jumalanpalveluksen tulee edetä. Tämän vuoksi eri seurakuntien jumalanpalvelukset eroavatkin kovasti toisistaan ja eri aikoina korostuvat eri asiat. Näinä päivinä melkoinen osa jumalanpalvelusta on ylistyslaulua, jossa jotain ylistysosaa saatetaan toistaa hyvinkin kauan. Syntien tunnustamista ja ristin juureen viemistä on aikaisempaa vähemmän. Ennen muinoin jumalanpalveluksissa rukoiltiin ns. polvirukouksia katuen syntejä Jeesuksen edessä. Sanan saarnaa on usein lyhennetty, kun vielä viitisenkymmentä vuotta sitten saarnat kestivät hyvinkin tunnin verran.

    Alkuseurakunnan jumalanpalveluksissa oli paljon väärää ja Paavali korintollaiskirjeissään neuvoo oikeaan järjestykseen. Esim. hän kieltää suurella joukolla kielillä puhumisen jumalanpalveluksessa - puhua saa vain yksi tai kaksi, jos on myös selittäjä. Ellei paikalla ole selittämisen armolahjan omaavaa, ei kielillä puhumista saa toteuttaa. Miesten ja naisten roolit olivat erilaiset - Paavali torjui naisen toimimisen seurakunnan paimenena (pappina), mutta nykyään kansankirkossa on naispapit ja myös helluntailaisissa yhteisöissä on omat naispastorinsa. Yhteinen ehtoollisen vietto kuului yhteisiin kokoontumisiin. Mutta mitä tulee jumalanpalveluksen sisältöön, siihen kaavaan, miten pitäisi aina edetä, niin sellaista tarkkaa kaavaa Raamatusta ei löydy.

    Voi olla, että kovin jyrkkä kaavamaisuus ei olekaan hyvä ja oikea tapa kokoontua. Raamattu korostaa Jumalan Sanan tutkimista ja rukousta, joten niiden tulee olla ymmärtääkseni keskeisessä roolissa jumalanpalveluksessamme. Pyhä Henki on aina Raamatun Sanassa, joten voimme uskossa olla varmoja, että Raamatun Sanaa kuullessamme saamme kuulla myös Jeesuksen, hyvän Paimenen, äänen.

    Äänestä

Opetuslapset kokoontuivat jakamaan yhteistä uskoa, söivät ja ylistivät.
Herra oli väkevästi heidän keskellään Pyhän Hengen kautta.
Uusia opetuslapsia opetettiin kolmekin vuotta.
Mistä on syntynyt käsitys että uskovien yhteys on määränpää?
Mistä ihmeestä tulivat kirkot kokouksineen!
Yhteys ei ole määränpää, vaan varustamispaikka,
sillä jokainen uskova on kutsuttu elämään evankeliumia todeksi
ja viemään sitä eteenpäin siellä missä kulkee.

Äänestä

Jaak. 1:26
Jos joku luulee olevansa jumalanpalvelija, mutta ei hillitse kieltään, vaan pettää sydämensä, niin hänen jumalanpalveluksensa on turha.

Äänestä
  • "sydämestä lähtee"
    Kirjoitat aivan oikein. Helluntaiseurakunnissa on paljon noita, jotka eivät "hillitse kieltään". Jos helluntaiseurakunnassa joku taas "hillitsee kielensä", saatetaan häntä pitää "ei oikealla paikalla" olevana.

    Äänestä

  • mazdels kirjoitti:

    "sydämestä lähtee"
    Kirjoitat aivan oikein. Helluntaiseurakunnissa on paljon noita, jotka eivät "hillitse kieltään". Jos helluntaiseurakunnassa joku taas "hillitsee kielensä", saatetaan häntä pitää "ei oikealla paikalla" olevana.

    Mutta ethän sinä kuulu helluntaiseurakuntaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raamattu kertoo! kirjoitti:

Mikä on Raamatun mukainen jumalanpalvelus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu