Onko jollakin tietoa?

Raamattu kertoo!

Mikä on Raamatun mukainen jumalanpalvelus.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siivoojatäti

      Jaak. 1:27

      Puhdas ja tahraton jumalanpalvelus Jumalan ja Isän silmissä on käydä katsomassa orpoja ja leskiä heidän ahdistuksessaan ja varjella itsensä niin, ettei maailma saastuta.

      • Kaava puuttuu

        Siivojatäti ilmaisi kyllä asian aivan oikein, olihan vastaus Raamatusta. Avaaja tarkoittanee kuitenkin jumalanpalvelusjärjestystä eli sitä, millaisen mallin Raamattu antaa jumalanpalvelustapahtumalle.

        Raamattu ei anna tarkkaa kaavaa, miten jumalanpalveluksen tulee edetä. Tämän vuoksi eri seurakuntien jumalanpalvelukset eroavatkin kovasti toisistaan ja eri aikoina korostuvat eri asiat. Näinä päivinä melkoinen osa jumalanpalvelusta on ylistyslaulua, jossa jotain ylistysosaa saatetaan toistaa hyvinkin kauan. Syntien tunnustamista ja ristin juureen viemistä on aikaisempaa vähemmän. Ennen muinoin jumalanpalveluksissa rukoiltiin ns. polvirukouksia katuen syntejä Jeesuksen edessä. Sanan saarnaa on usein lyhennetty, kun vielä viitisenkymmentä vuotta sitten saarnat kestivät hyvinkin tunnin verran.

        Alkuseurakunnan jumalanpalveluksissa oli paljon väärää ja Paavali korintollaiskirjeissään neuvoo oikeaan järjestykseen. Esim. hän kieltää suurella joukolla kielillä puhumisen jumalanpalveluksessa - puhua saa vain yksi tai kaksi, jos on myös selittäjä. Ellei paikalla ole selittämisen armolahjan omaavaa, ei kielillä puhumista saa toteuttaa. Miesten ja naisten roolit olivat erilaiset - Paavali torjui naisen toimimisen seurakunnan paimenena (pappina), mutta nykyään kansankirkossa on naispapit ja myös helluntailaisissa yhteisöissä on omat naispastorinsa. Yhteinen ehtoollisen vietto kuului yhteisiin kokoontumisiin. Mutta mitä tulee jumalanpalveluksen sisältöön, siihen kaavaan, miten pitäisi aina edetä, niin sellaista tarkkaa kaavaa Raamatusta ei löydy.

        Voi olla, että kovin jyrkkä kaavamaisuus ei olekaan hyvä ja oikea tapa kokoontua. Raamattu korostaa Jumalan Sanan tutkimista ja rukousta, joten niiden tulee olla ymmärtääkseni keskeisessä roolissa jumalanpalveluksessamme. Pyhä Henki on aina Raamatun Sanassa, joten voimme uskossa olla varmoja, että Raamatun Sanaa kuullessamme saamme kuulla myös Jeesuksen, hyvän Paimenen, äänen.


    • Istumiselle stoppi

      Opetuslapset kokoontuivat jakamaan yhteistä uskoa, söivät ja ylistivät.
      Herra oli väkevästi heidän keskellään Pyhän Hengen kautta.
      Uusia opetuslapsia opetettiin kolmekin vuotta.
      Mistä on syntynyt käsitys että uskovien yhteys on määränpää?
      Mistä ihmeestä tulivat kirkot kokouksineen!
      Yhteys ei ole määränpää, vaan varustamispaikka,
      sillä jokainen uskova on kutsuttu elämään evankeliumia todeksi
      ja viemään sitä eteenpäin siellä missä kulkee.

    • Sydämestä lähtee!

      Jaak. 1:26
      Jos joku luulee olevansa jumalanpalvelija, mutta ei hillitse kieltään, vaan pettää sydämensä, niin hänen jumalanpalveluksensa on turha.

      • "sydämestä lähtee"
        Kirjoitat aivan oikein. Helluntaiseurakunnissa on paljon noita, jotka eivät "hillitse kieltään". Jos helluntaiseurakunnassa joku taas "hillitsee kielensä", saatetaan häntä pitää "ei oikealla paikalla" olevana.


      • ????????????????????
        mazdels kirjoitti:

        "sydämestä lähtee"
        Kirjoitat aivan oikein. Helluntaiseurakunnissa on paljon noita, jotka eivät "hillitse kieltään". Jos helluntaiseurakunnassa joku taas "hillitsee kielensä", saatetaan häntä pitää "ei oikealla paikalla" olevana.

        Mutta ethän sinä kuulu helluntaiseurakuntaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      113
      7097
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5251
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3230
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      36
      2302
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1138
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe