Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Vaarallista!!

Peppuseksi aiheuttaa ikäviä ongelmia esim. suolen tyhjenemisen kanssa ja ummetus onkin pitkään peppuseksiä harrastaneelle hyvin yleinen vaiva.

Myös sulkijalihas kärsii joka kerta peppuseksin aikana ja lopulta monta vuotta peppuseksiä harrastaneelle käy niin, että sulkijalihas ei enään toimi niin kun sen on tarkoitettu toimivan, eli se löystyy ja ihminen ei pysty enään hallitsemaan ulosteen tuloa joten siitä syntyy erittäin ikävä ongelma.
8775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Juu juu näitä feikki hoitajia feikkeine tietoineen on täällä vähän väliä provoilemassa. Jokanen voi löytää asian totuuden lukemalla blogeja ja foorumeja OIKEILTA alan asiantuntijoilta, ei tarvitse kuin hieman googlea käyttää itseään valistaakseen. Tai sitten menee ja kysyy ihan oikealta suomalaiselta lääkäriltä jos ei nettiin luota.

Että se siitä sinun provoilustasi. Otahan se raamattusi ja tiukkapipoinen asenteesi ja mene pelottelemasta ihmisiä nauttimasta omasta seksuaalisuudestaan.

Äänestä

Raamatusta saa pahempia oireita...

Äänestä

Höpölöpö. Jos sinulla olisi oikeasti jotakin varoituksen aihetta niin laittaisit linkit asiasta varoittavaan lääkärisivustoon. Tätä samaa perse-repeää-pian-tarvitset-vaipat - tuubaa palstalle syytävät valelääkärit ja valehoitajat tämän tästä. Anonyymipalstalla kuka tahansa voi nimetä itsensä vaikkapa anaalitieteen yliprofessoriksi eli keksityillä titteleillä täällä ei kannata elvistellä. Mäkin osaan:

HUS Anaalitieteen ja Proktologian osasto
Anaalitieteen yliprofessori
Anu s Aukkonen
Peräsuolijoentie 95355, KOIVU

Runnomalla ja ruhjomalla saa paikat tietenkin rikottua. Esimerkkinä runnomisesta ja ruhjomisesta on alatiesynnytys. Se on Suomessa kaikkein yleisin ulosteinkontinenssin aiheuttaja. Asiaa käsittelevässä tutkimuksessa anaaliseksiä ei edes mainita riskitekijänä.

http://www.kuivaksi.fi/do.xsp?viewType=viewinfoview&objectType=complextype&directoryType=subpage1&complextypeOID=1144137222_169_944

Repeämistä vastaan on näköjään naisille keksitty treenausväline. http://www.pedihealth.fi/product/show/13/raskaus-synnytys-ja-naistentaudit/203/epi-no-delphine-plus


Jos ei runnota ja annetaan kivun kertoa että tätä enempää ei saa venyttää niin anaaliseksillä ei inkontinenssia aiheuteta. Huumehilla ja puuduteilla turruttamalla tai väkivalloin raiskaamalla vaurioita tulee. http://keskustelu.suomi24.fi/node/11484900#comment-61651388

Tavalliseen anaaliseksiin liittyen asiaa on tutkittu ja siitä kirjoitin jo aiemmin:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9985086#comment-50842363
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9985086#comment-50842449

Äänestä

Itsekkin olen sairaanhoitajakoulun käynyt, mutta en muista että sielä olis mitään puhuttu anaaliseksin vaaroista tai eduista tai anaaliseksistä yleensä. Kyllä ne peräpukamatkin tulee pikemminkin rajuista ponnistuksista jos esim nostaa jotain painavaa eikä osaa jännittää alavatsaa. Hyvin liukastettua persettä ei lihasta tehdyllä tylsällä kyrvällä saa puhkastua. Ei oo tutkimustietoa mutta kokemusta senkin edestä.

Äänestä

Tuttua hommaa. Olen urani aikana ommellut monen gay-miehen peräaukkoa koska on ollut repeämiä ja ulostaminen on ollut erittäin kivuliasta.

Onneksi olen nyt eläkkeellä.

Äänestä
  • Åke voi nyt tunkea päänsä takaisin perseeseensä ja painua vittuun täältä!

    Äänestä

hoitaja puhuu asiaa. homojen hommaa.

naiset eivät osaa edes pestä peppuaan ennen panoa ja kun ottaa kalun ulos niin se on ihan ruskea ja joskus jopa kokkareita päällä. ja se haju.

homojen hommaa, he tietävät miten toimia.

Äänestä

Minulla repesi suoli vaikka oli ihan normi kalu miehellä. Sen jälkeen ollut ulostaminen ihan helvet tiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hoitaja-77 kirjoitti:

Peppuseksi aiheuttaa ikäviä ongelmia esim. suolen tyhjenemisen kanssa ja ummetus onkin pitkään peppuseksiä harrastaneelle hyvin yleinen vaiva.

Myös sulkijalihas kärsii joka kerta peppuseksin aikana ja lopulta monta vuotta peppuseksiä harrastaneelle käy niin, että sulkijalihas ei enään toimi niin kun sen on tarkoitettu toimivan, eli se löystyy ja ihminen ei pysty enään hallitsemaan ulosteen tuloa joten siitä syntyy erittäin ikävä ongelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu