Onko hyvä d-vitmaiinivalmiste? löytyykö mistään marketeista enään tätä halvempaan tuossa kuitenkin 30mk kun useimissa vain 10mk. https://www.toknet.fi/vitatabs-d-30-g-300-kpl/6428300006296/dp?ref=browsinghistory
Onko huvä d-vitamiini
8
293
Vastaukset
- ------
Onko muille tullut D-vitamiinista ripulia ja mahavaivoja?
Suositusten mukaan syötynä. - Dvitamiinimies
Tästä halvemmalla voimakkaampaa:
http://luontaistuotehaku.com/18335/Healthy-Origins-Vitamiini-D3-5-000-Iu-360-Kapselia.html- ???????????????
Mistäs marketista tota saa??????????
- 125µg
iHerbistä saa ei marketista
D3-vitamiinia on Suomessa 7,5µg, 10µg, 20µg, 25µg, 30µg, 38µg, 50µg, 100µg ja 125µg vahvuuksina kuivatabletteina, imeskelytabletteina tai öljykapseleina sekä imeväisille on tippoja. Joita myydään ruokakaupoissa, apteekeissa, verkkokaupoissa sekä luontaistuotekaupoissa (tuotteet ja hinnat vaihtelee paikoittain ja paikkakunnittain). Apteekeissa on suppein ja kallein valikoima, joten D-vitamiinit kannattaa ostaa muualta. Öljykapseleissa EI ole lisä- eikä makeutusaineita, joten lienevät parhaimpia valmisteita. Öljykapseleiden imeytyvyys on todettu monissa tutkimuksissa tabletteja paremmaksi joten osta niitä.
Myös Suomalaisista verkkokaupoista saa edullisemmin kuin kaupasta:
http://www.ebn.fi/vitamiinit-mineraalit-c-36.html?page=2
http://www.manninen.info/shop/index.php?route=product/category&path=99_71
Tässä luotettava kauppa ulkomailla:
http://www.iherb.com/Vitamin-D
Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste.
1000IU = 25µg
2000IU = 50µg
4000IU = 100µg
5000IU = 125µg
iHerbin tilausohjeet (visa tarvitaan):
http://www.onnistuneetkaupat.fi/iherb-tilausohjeet/
"Tarkasti ottaen homma on määritelty euroissa. Jos alv jää alle 5 euron, ei sitä peritä. Ravintolisillä alv on 14 %. Tarkoittaa siis, että ravintolisiä voi tilata alle 35,70 euron, jotta alvia ei tarvitse maksaa. Summa sisältää postikulut.
Mitä tuo tarkoittaa dollareissa? Tullilla on kuukausittain vaihtuvat valuuttakurssit, joita sovelletaan. Maaliskuussa 1 euro = 1,321 dollaria ja huhtikuussa 1 euro = 1,2775 dollaria. Ratkaisevaa on se, milloin paketti saapuu Suomeen. Huhtikuussa saapuvan iHerb-tilauksen pitäisi pysyä postikuluineen alle 45,60 dollarin, jotta alvia ei mene."
Tullin valuuttakurssit:
http://www.tulli.fi/fi/yrityksille/tuonti/valuutan_muuntokurssit/index.jsp
http://iherbvitamiini.blogspot.fi/- ei eläinjätettä
"Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste".
Itse en ikinä ostaisi gelatiini/liivatepohjaisia lisäravinnekapseleita. Jos tiedät mistä gelatiini tulee niin mietit kaksi kertaa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Liivate
"Liivate eli gelatiini on proteiinista koostuva ruoka-aine, jota valmistetaan yleensä sian nahasta tai sian tai naudan luista, suolista ja jänteistä pitkään keittämällä".
Firmat hankkivat gelatiininsa mistä sitä halvimmalla saa, ja halvimmalla sitä saa Itä-Euroopan nyrkkipajoista ja hullunlehmätautiepäillyiltä alueilta. Tekeekö joku tiliä pakastetulla vuosikerta hullunlehmäriski-raaka-aineilla.
Itse ostan tabletteja jotka ovat muita kuin eläinperäisiä, ihan varmuuden vuoksi ja tuntien pahimpien kepulikonstiyrittäjien rahanahneuden. Ja halvin voittaa tarjoukset. - teqgbvr
ei eläinjätettä kirjoitti:
"Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste".
Itse en ikinä ostaisi gelatiini/liivatepohjaisia lisäravinnekapseleita. Jos tiedät mistä gelatiini tulee niin mietit kaksi kertaa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Liivate
"Liivate eli gelatiini on proteiinista koostuva ruoka-aine, jota valmistetaan yleensä sian nahasta tai sian tai naudan luista, suolista ja jänteistä pitkään keittämällä".
Firmat hankkivat gelatiininsa mistä sitä halvimmalla saa, ja halvimmalla sitä saa Itä-Euroopan nyrkkipajoista ja hullunlehmätautiepäillyiltä alueilta. Tekeekö joku tiliä pakastetulla vuosikerta hullunlehmäriski-raaka-aineilla.
Itse ostan tabletteja jotka ovat muita kuin eläinperäisiä, ihan varmuuden vuoksi ja tuntien pahimpien kepulikonstiyrittäjien rahanahneuden. Ja halvin voittaa tarjoukset.No onneksi olkoon vaan sitten. Et ilmeisesti syö paljon muutakaan, kuten jogurttia, jäätelöä, vanukkaita, tuorejuustoja, monia leipiä, keksejä, kakkuja...
Onnea vaan yrittämälle välttää liivatetta.
- D-marko
http://luontaistuotehaku.com/18335/Healthy-Origins-Vitamiini-D3-5-000-Iu-360-Kapselia.html
Tässä parasta, 125mcg öljykapseleita. Hintakaan ei päätä huimaa, n. 2.5e - 125µg
Öljykapseli on hyvä valinta, niin ei sisällä mitään ylimäärästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83132956Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1982804Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy532405Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1661484Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään521209Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171202- 58873
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j13854- 19799
- 77784