Onko hyvä d-vitmaiinivalmiste? löytyykö mistään marketeista enään tätä halvempaan tuossa kuitenkin 30mk kun useimissa vain 10mk. https://www.toknet.fi/vitatabs-d-30-g-300-kpl/6428300006296/dp?ref=browsinghistory
Onko huvä d-vitamiini
8
271
Vastaukset
- ------
Onko muille tullut D-vitamiinista ripulia ja mahavaivoja?
Suositusten mukaan syötynä. - Dvitamiinimies
Tästä halvemmalla voimakkaampaa:
http://luontaistuotehaku.com/18335/Healthy-Origins-Vitamiini-D3-5-000-Iu-360-Kapselia.html- ???????????????
Mistäs marketista tota saa??????????
- 125µg
iHerbistä saa ei marketista
D3-vitamiinia on Suomessa 7,5µg, 10µg, 20µg, 25µg, 30µg, 38µg, 50µg, 100µg ja 125µg vahvuuksina kuivatabletteina, imeskelytabletteina tai öljykapseleina sekä imeväisille on tippoja. Joita myydään ruokakaupoissa, apteekeissa, verkkokaupoissa sekä luontaistuotekaupoissa (tuotteet ja hinnat vaihtelee paikoittain ja paikkakunnittain). Apteekeissa on suppein ja kallein valikoima, joten D-vitamiinit kannattaa ostaa muualta. Öljykapseleissa EI ole lisä- eikä makeutusaineita, joten lienevät parhaimpia valmisteita. Öljykapseleiden imeytyvyys on todettu monissa tutkimuksissa tabletteja paremmaksi joten osta niitä.
Myös Suomalaisista verkkokaupoista saa edullisemmin kuin kaupasta:
http://www.ebn.fi/vitamiinit-mineraalit-c-36.html?page=2
http://www.manninen.info/shop/index.php?route=product/category&path=99_71
Tässä luotettava kauppa ulkomailla:
http://www.iherb.com/Vitamin-D
Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste.
1000IU = 25µg
2000IU = 50µg
4000IU = 100µg
5000IU = 125µg
iHerbin tilausohjeet (visa tarvitaan):
http://www.onnistuneetkaupat.fi/iherb-tilausohjeet/
"Tarkasti ottaen homma on määritelty euroissa. Jos alv jää alle 5 euron, ei sitä peritä. Ravintolisillä alv on 14 %. Tarkoittaa siis, että ravintolisiä voi tilata alle 35,70 euron, jotta alvia ei tarvitse maksaa. Summa sisältää postikulut.
Mitä tuo tarkoittaa dollareissa? Tullilla on kuukausittain vaihtuvat valuuttakurssit, joita sovelletaan. Maaliskuussa 1 euro = 1,321 dollaria ja huhtikuussa 1 euro = 1,2775 dollaria. Ratkaisevaa on se, milloin paketti saapuu Suomeen. Huhtikuussa saapuvan iHerb-tilauksen pitäisi pysyä postikuluineen alle 45,60 dollarin, jotta alvia ei mene."
Tullin valuuttakurssit:
http://www.tulli.fi/fi/yrityksille/tuonti/valuutan_muuntokurssit/index.jsp
http://iherbvitamiini.blogspot.fi/- ei eläinjätettä
"Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste".
Itse en ikinä ostaisi gelatiini/liivatepohjaisia lisäravinnekapseleita. Jos tiedät mistä gelatiini tulee niin mietit kaksi kertaa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Liivate
"Liivate eli gelatiini on proteiinista koostuva ruoka-aine, jota valmistetaan yleensä sian nahasta tai sian tai naudan luista, suolista ja jänteistä pitkään keittämällä".
Firmat hankkivat gelatiininsa mistä sitä halvimmalla saa, ja halvimmalla sitä saa Itä-Euroopan nyrkkipajoista ja hullunlehmätautiepäillyiltä alueilta. Tekeekö joku tiliä pakastetulla vuosikerta hullunlehmäriski-raaka-aineilla.
Itse ostan tabletteja jotka ovat muita kuin eläinperäisiä, ihan varmuuden vuoksi ja tuntien pahimpien kepulikonstiyrittäjien rahanahneuden. Ja halvin voittaa tarjoukset. - teqgbvr
ei eläinjätettä kirjoitti:
"Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste".
Itse en ikinä ostaisi gelatiini/liivatepohjaisia lisäravinnekapseleita. Jos tiedät mistä gelatiini tulee niin mietit kaksi kertaa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Liivate
"Liivate eli gelatiini on proteiinista koostuva ruoka-aine, jota valmistetaan yleensä sian nahasta tai sian tai naudan luista, suolista ja jänteistä pitkään keittämällä".
Firmat hankkivat gelatiininsa mistä sitä halvimmalla saa, ja halvimmalla sitä saa Itä-Euroopan nyrkkipajoista ja hullunlehmätautiepäillyiltä alueilta. Tekeekö joku tiliä pakastetulla vuosikerta hullunlehmäriski-raaka-aineilla.
Itse ostan tabletteja jotka ovat muita kuin eläinperäisiä, ihan varmuuden vuoksi ja tuntien pahimpien kepulikonstiyrittäjien rahanahneuden. Ja halvin voittaa tarjoukset.No onneksi olkoon vaan sitten. Et ilmeisesti syö paljon muutakaan, kuten jogurttia, jäätelöä, vanukkaita, tuorejuustoja, monia leipiä, keksejä, kakkuja...
Onnea vaan yrittämälle välttää liivatetta.
- D-marko
http://luontaistuotehaku.com/18335/Healthy-Origins-Vitamiini-D3-5-000-Iu-360-Kapselia.html
Tässä parasta, 125mcg öljykapseleita. Hintakaan ei päätä huimaa, n. 2.5e - 125µg
Öljykapseli on hyvä valinta, niin ei sisällä mitään ylimäärästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen183814Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2223708Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972662SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot202574"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita322324Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman192247Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642246Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.131946Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue581778- 901611