kansalaisaloite.fi
Käykää allekirjoittamassa, niin saadaan Rkp kiikkiin.
Eipä wallin enää ryppyile..
Käykää allekirjoittamassa, niin saadaan Rkp kiikkiin.
Eipä wallin enää ryppyile..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Eikös se persujen ihannoima eurosta vapaa Ruotsi jo tuhottu?
Kävin jo allekirjoittamassa.
Se on helppoa, pankkitunnuksilla.
Ei kannata pankkitunnuksilla, pöljä.
Ei se ole suuri vaiva allekirjoittaa. Saataisiin eduskuntaan se aloite käsittelyyn ensi talvena, ennen uusia vaaleja. Rkp alkaa jo vähitellen v..tuttaa. Varsinkin Thors.
Pakkoruotsi on vanhojen puolueiden röyhkeyttä ja korruptiota.
Suomalaiset eivät sitä halua, silti se on vaan, koska vanhat puolueet ovat saaneet vaalirahaa Rkp:n rahasäiliöistä.
Vain Perussuomalaiset vastustaa sitä eikä ota Rkp:n rahaa.
Pakkoruotsi merkitsee poliittista huoruutta.
Sdp:n Jukka Gustafsson on räikeä esimerkki. Hän ensin kahteen kertaan vaalikoneissa sanoi, että kannattaa kielivapautta, mutta ministeriksi noustuaan petti äänestäjänsä ja alkoi Rkp:n asiaa ajamaan. Nyt kun sai potkut, aikoo taas eduskuntaan pyrkiä uudelleen. Saapa nähdä, mitä sanoo pakkoruotsista uusissa vaalikoneissa.
Olen samaa mieltä, että jokaisen perussuomalaisen olis hyvä käydä allekirjoittamassa tuo kansalaisaloite.
23.000 lähestyy, 50.000 pitäis saada kasaan.
Thors, Henriksson, Haglund ja mitä niitä onkaan, tarkistavat joka päivä määrään.
Hetkessähän se nousisi, jos kaikki perussuomalaisia äänestävät kävisivät allekirjoittamassa.
en. enkä kirjoita. vastustan kaikkea mitä persut kannattavat.
muuten tiedoksi. samalla myös pakkosuomi poistuu.
ei enpä taida allekirjoittaa.Vaikka kansalaisaloite olisi miten hyvä tahansa persujen mukanaolo ja sotkeutuminen asioihin asiaan kuin asiaan se vesittyy takuuvarmasti.
Tehkää työnne ja määkikää vähemmän ,persuvuonat....
No ei sitä allekirjoitusta dankoivulaaksoilta ja lianderssoneilta halutakaan. Menkää te vaik Husbyhyn lomille.
Miksi vasureiden johdossa on niin paljon ruotsinkielisiä? Ja miksi ne ja demarit on niin innolla pakkoruotsin puolella?
Rahasta. Rkp osti ne.
Ei kielivapaus ketään vahingoittaisi.
Päinvastoin, Suomen etu toteutuisi, kun osattaisiin useita kieliä, ja niitä paremmin, kun ei olisi yhtä pakkokieltä.
Mölinäpersut haluavat mölistä vain huonolla suomen kielellä. Soinin markkinoima narsismi on mennyt niin pitkälle, että heikkolahjaiset persut haluavat tyhmentää muut suomalaiset samalle tasolle itsensä kanssa.
Enemmistö suomalaisista ei halua alentua tämän örinäporukan tasolle, mutta sitähän persujen on mahdoton käsittää. Koulutuksella, osaamisella ja sivistyksellä ei persujen keskuudessa olekaan käyttöä, vaan ne korvataan häirikkökäyttäymisellä ja aggressiivisuudella.
Tämä johtunee siitä, että vähemmän älykäs ei tajua olevansa vähemmän älykäs. Keskivertopersu on rasittavaa seuraa ihmiselle, joka osaa ajatella ja ymmärtää kokonaisuuksia. Keskivertopersu ei tajua olevansa vähemmän älykäs, vaan puhuu ja esitelmöi kuvitellen kaikkien jakavan hänen rajoittuneen ajatusmaailmansa. Säälittävää, mutta niinhän persut ovat.
En tietenkään allekirjoita. Suomi on perustuslaillisesti kaksikielinen maa ja toivon sen sellaisena pysyvänkin.
Kaikki populistiset kansanhajoittajat ovat mielestäni vastenmielisiä.
Perustelut ruotsinkielen oikeutukseen nykyisessä muodossaan eivät ole mitenkään muuttuneet.
Voi reppana sentään,se pakkoruotsi tuli kouluihin siinä 40v.sitten kepun ja rkp:n lehmänkauppojen seurauksena,kyllä sen sieltä poiskin saa.
Ja kun se pakkoruotsi ei edes toimi,ruotsi on myös pieni turha kieli jota maailmalla ei tarvita,eikä suomessakaan.
Eikä pakkoruotsin poistaminen nyt tarkoita sitä,että suomesta tulee virallisesti yksikielinen maa.
Onhan se aika outoa että enemmistön täytyy opetella hyvin
pienen vähemmistön kieli, ihan maalaijärjellä ajatellen asian
luulisi olevan päinvastoin
.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11
kansanäänestys vaatimus eroon EU;ta ja eurosta, pankkiirien
rahoituttaminen ja typerät direktiivit riittää jo.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
Vapaa kielivalinta, jokaisen on saatava opiskella sitä kieltä mitä
katsoo tarvitsevansa, Ruotsia ei monessakaan maassa puhuta.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/44
Perusturva kaikille, myös työttömällä täytyy olla oikeus jonkinlaiseen
elintasoon ja järkevästi järjestäen tämä poistaisi turhaa byrökratiaa,
tulisi ehkä halvemmaksikin kuin nykyjärjestelmä, ja antaisi kaikille
ihmisarvon.
Työttömän ei tarvitse olla kerjäläinen, työtä ei kaikille riitä, sen tekee
koneet.
Tässä muutama joihin toivon kaikkien osallistuvan, hyvää aloitetta
ei pidä boikotoida, oli aloitteen tekijät mistä tahansa.
Muutamia muitakin hyviä aloitteita on, mutta suurin osa on ihan
typeriä, ei kaikkia asioita voi hoitaa lakeja säätämällä,
en viitsi luetella noita, jokainen ajatelkoon ite.
Noilla pankkitunniksilla hoidetaan monet muutkin asiat, kela,vero,
työkkäri,eläke, ynm, joten tuo pelottelu on turhaa.
Enkä muuten ole persu.
Ruotsi on turha kieli,mutta jos joku sitä haluaa opetella niin hän voi tehdä sen vapaaehtoisesti.
Persut kammoavat ruotsin opiskelua vain ja ainoastaan siksi, että heillä ei ole yleensäkään teoreettiseen opiskeluun vaadittavia perustaitoja. Sivistyksen ja osaamisen kadehtimisen vuoksi persut ylläpitävät tätä loputonta mölinäänsä, joka ei varmasti pääty ennen kuin oppivelvollisuus on poistettu.
"sääliksi käy"
minun käy sääliksi sinua koska mollaat täällä Suomen kansalaisia,
luuletko ruotsinkielisten äämestävän sinua, kun omaa kansaasi
halvennat, saisit hävetä.
Ei ole ihme että äänestäjät siirtyvät persuihin, en minäkään
äänestäisi puoluetta jossa minua nimitellään idiootiksi, tolloksi,
ja mitä ikinä keksitäänkään,
Mitään yksittäistä kieltä ei voi verrata muihin kouluaineisiin, vaan kieliopintoja tulee käsitellä tavallaan yhtenä aineena. Samoin kuin matematiikkaa, historiaa ja liikuntaa, myös kieliä opiskellaan kaikkialla maailmassa. Oppituntien sisältö vain vaihtelee. Jossain päin maailmaa kannattaa opiskella espanjaa, jossain mandariinikiinaa. Meille suomalaisille hyödyllisimpiä lienevät englanti, venäjä ja saksa. Opetuksen lähtökohta kannattaisi olla se, että tavoite olisi oppia yksi kieli kunnolla. Sen jälkeen kielellisesti lahjakkaille voisi olla vapaaehtoisesti valittavissa muita kieliä, kun taas niille, joille kielioppi ei vaan tunnu taipuvan tai sanat eivät pysy päässä, olisi järkevää suoda mahdollisuus kehittää itseään jossain heille luontaisemmassa taidossa.
http://janikorhonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/135137-pakkoruotsin-kannattajien-oudot-vertaukset
Tässä sitä on oikeaa asiaa. pieni osa, lukaiskaa koko juttu,
kymmeniä kommentteja, en viitsinyt lukea.
Jo