Voi pahkeinen!

oo häpi dei

KooKiusaantunut väittää näin:

"Maailmanlaajuisesti helluntailaisuus on toiseksi suurin katolisen kirkon jälkeen.

Sen jäsenmäärä nousee noin 9 miljoonalla/vuosi."

Onks totta kans?

19

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahahhahahahaha

      Pakko sen on olla totta, sehän lukee tossa :-DDDDD

      • oo häpi de-e-ei

        Mahtavaa! Mahtavaa! Ateismi ei valtaa Suomeakaan vielä piiitkään aikaan, ja Suopursukka saa jatkaa duunia! Mahtavaa!


    • hellari.....

      Kyllä halluntailaiset ja karsimaattiset liikkeet leviävät vyöryn lailla maapallolla. Luterialaisia ei liene 100 miljoonaa ja suurin osa Skandinavian maissa ja Euroopassa.
      Syy tähän on Pyhän Hengen voima ja laaja medialähetystytö. Tänä päivänä tulee paljon muslimeja uskoon.

    • halluntaikarsivyöryy

      Nii, hallusinaatiot ja karsinogeenit valtaa alaa vyöryn lailla henkimaailmassa.

    • Mutta, vakavasti ajatellen. Mitä merkitystä olisi sillä onko Helluntalaispuolue suurin tai pienin tai keskikokoa oleva puolue.

      Todellisuus kuitenkin on, miten uskonnollisuus suurenee ja laajenee mitä edemmäksi aika kuluu ja todellisesti usko JUMALAN aivoituksiin vähenee ja aivan lopussa "löytäneeköhän uskoa maanpäältä".

      No, ymmärrän erikoisen hyvin miksi jollekkin ihmiselle uskonnollisuus ja sen vaaliminen on herkkua. JUMALA ilmoittaa Raamatussa karua kieltään, mikä tilanne on Jeesuksen toisen tulemuksen edessä.

    • ItkekääJaValittakaa7

      No oli niin tai näin, niin Jeesus löytää vain PIENEN joukon ja osa siitäkin nukkuu !

      eli taas te eksytte.

      Se että julistetaan että tulee suuria j mahtava herätys on perkeleen juoni.

      ei tule ja se on selvästi Kirjoituksissa ! ! !

      aina te eksytty :(

      • hellari...

        Lopunaikaan kuuluu myös luopumus tarkoittaa perinteisiä kristillisiä maita mutta pakanakansoista tulee ne viimeiset pelastuneet.


    • Helluntailaiset tykkäävät kehuskella omilla jäsenmäärillään ja verrata sitä luterilaisten määrään. Suomessa tosiasia on se, että helluntailaisten lukumääräinen kasvu on pysähdyksissä.

      Maailmanlaajuisesti perinteiseen helluntailaisuuteen kuuluu yli 100 milj. jäsentä. Kun lukumäärään lasketaan helluntailais-karismaattiset, mennään jo yli 500 miljoonaan jäseneen, joka on yli neljännes maailman kristityistä.

      Tuohon yli 500 miljoonaan mahtuu kaikenlaista väkeä. Lukuun lasketaan mukaan myös monen helluntailaisen harhaoppina pitämät äärikarismaattiset Toronton, Pensacolan ym yhteisöt.

      Uskon että seurakuntakäsityksen, kirkkokurin, synnin, raamatuntulkinnan ym osalta käsitykset kaikissa helluntailais-karismaattisissa yhteisöissä ovat hyvin erilaisia, samoin käytännöt niiden toteuttamisessa.

      Ihmettelen sitä, miksi näissä maissa joissa helluntailais-karismaattisuus näyttelee yhtä valtauskontoa, on esimerkiksi kaikenlainen rikollisuus, kuten murhat, prostituutio, korruptio ym niin yleisiä? Nämä asiat näyttävät lisääntyvän samaa tahtia helluntailais-karismaattisten jäsenmäärän tahtiin.

      • objektiivisuus

      • Kyllä juu.
        Helluntailaiset ovat aina noin kymmenkertaistaneet oman jäsenmääränsä.

        Baptisteilla olisi suurempi oikeus sanoa että heitä on puoli miljardia ja helluntailaisia ei ole ainuttakaan.

        Helluntailaiset kun laskee baptistit helluntailaisten jäsenmäärän vaikka baptisteja on enemmän ja ovat huomattavasti perinteikkäämpi uskonsuuntaus.


      • hellari....

        Luettele maat joissa helluntailais-karsimaatikot ovat valtausonnon asemassa ja miten sinun mielestä pitäisi hoitaa evankeliumin, siis lähetyskäskyn toteuttaminen päivinämme. Mikä krisillinen taho on mielestäsi tehtävään käsityksesi mukaan paras: ainahan hyvät vinkit, varsinkin jos ne ovat raamatullisesti luotettavat, ovat kullanarvoisa?


      • hellari....
        hellari.... kirjoitti:

        Luettele maat joissa helluntailais-karsimaatikot ovat valtausonnon asemassa ja miten sinun mielestä pitäisi hoitaa evankeliumin, siis lähetyskäskyn toteuttaminen päivinämme. Mikä krisillinen taho on mielestäsi tehtävään käsityksesi mukaan paras: ainahan hyvät vinkit, varsinkin jos ne ovat raamatullisesti luotettavat, ovat kullanarvoisa?

        Kysymys osoitettu masdelzille, mutta toisetkin voivat kommentoida.


      • 600 milliä

        k.kiusaantunuthan noita lukuja kehuskeli.


      • ristitty
        hellari.... kirjoitti:

        Luettele maat joissa helluntailais-karsimaatikot ovat valtausonnon asemassa ja miten sinun mielestä pitäisi hoitaa evankeliumin, siis lähetyskäskyn toteuttaminen päivinämme. Mikä krisillinen taho on mielestäsi tehtävään käsityksesi mukaan paras: ainahan hyvät vinkit, varsinkin jos ne ovat raamatullisesti luotettavat, ovat kullanarvoisa?

        Maailmassa ei ole yhtään valtiota tai kansaa, jossa helluntailais-karismaattinen usko olisi valta-asemassa, kun valta-asemalla tarkoitetaan suurinta osaa väestöstä. Sen sijaan on mahdollista, että helluntailais-karismaattisen liikkeen jäsenet muodostavat enemmistön jonkin kansan tai maan kristityistä ja kristityt muodostavat yhdessä valtaosan väestöstä (kristityksi luetaan tässä myös nimikristityt eli kaikki kirkon jäsenet, vaikka suurin osa heistä ei uskoisi edes Jumalan olemassaoloon, puhumattakaan Raamatun ilmoitukseen ja Jeesukseen kristukseen, Jumalan poikaan, meidän herraamme).

        Esimerkiksi Etelä-Koreassa kristinusko on suurin uskontokunta, vaikka suurin osa väestöstä ei noudata mitään uskontoa. Kristityistä melko suuri osa on helluntailais-karismaattisia (en tiedä lukuja), mutta myös presbyteerit ja muut laitoskirkot ovat saaneet siellä merkittävän jalansijan.


    • Hellari...

      Muttta näin keskustelussa voidaan kysyä ja vastata myös toisen kommentteihin kuhan asiassa pysytään? Tuo 9 miljoonaa on hyvinkin varovaisesti arvioitu luku uskoontulleista. Median kautta pääsee sanoma Jeesuksesta kaikialle maailman kolkaan.

    • ristitty

      "Kristinuskoon kuuluu monia haaroja. Suurin kristinuskon haaroista on katolinen kirkko, jolla on 1,1 miljardia kannattajaa.[9] Toiseksi suurin kristinuskon haara on karismaattiset suunnat ja helluntailaisuus, joilla vuonna 2000 oli 537 miljoonaa kannattajaa.[10] Ortodokseja on maailmassa noin 225 miljoonaa ja anglikaaneja 77 miljoonaa.[9] Lisäksi on lukuisia pienempiä kristinuskon haaroja, joista merkittävimpiä ovat erilaiset protestanttiset suuntaukset, esimerkiksi luterilaisuus. "

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Kristinusko

      Tuohon "karismaattiset suunnat ja helluntailaisuus" kuuluvat mukaan kaikki uskovien upotuskastetta harjoittavat nimeltään kristityt yhteisöt mukaan (esim. baptistiseurakunnat, adventismi, menestysteologiset ryhmät, jne.).

    • Tässä joitakin maita, joissa helluntailais-karismaattisia on paljon: lähde Wikipedia

      - Brasilia; väkiluku n. 200 miljoonaa, heistä helluntailaisia n. 13,5 miljoonaa, helluntailaisen Lauri K. Ahosen mukaan 20-90 miljoonaa

      - Nigeria; väkiluku 170 milj, heistä helluntailaisia 12 milj

      - Filippiinit; väkiluku 97 milj, joista helluntailaisia 2,2 milj, helluntailais-karismaattisia 25-38 milj.

      - Guatemala, väkiluku 13 milj, joista helluntailaisia 2 milj.

      - Yhdysvallat, väkiluku 308 milj. , joista helluntailaisia 30 milj, helluntailais-karismaattisia 80 milj.



      Otetaan esimerkiksi Brasilia, jossa on lähes puolet helluntailais-karismaattisia Lauri K Ahosen arvion mukaan. Täällä helluntailais-karismaattisuuden katsotaan kasvavan vauhdilla. Tämä on esimerkkimaa rikollisuudesta joka ei ainakaan näytä vähenevän helluntailais-karismaattisten uskovien lisääntymisen myötä.

      Voisi tehdä sen johtopäätöksen, että Brasilialainen helluntailais-karismaattisuus ei ole ollenkaan samanlaista kuin vaikkapa Suomessa. Vai väittävätkö helluntailaiset että Brasilian rikokset ovat kaikki katolilaisten ym "vääräuskoisten" tekosia.

    • hellari....

      Nykyään Aasian maissa; Kiinassa ja Intiassa; joita on yli 2 miljardia, paljon ihmisiä uskoon. Myös muslimimaissa on herätystä. Noiden maiden tialateesta on vaikea tehdä tilastoja ja lieneekö se sitten tarpeenkaan. Jumala pitää rekisteriään pelastuneista.

      • Onhan tuolla Kiinassa ja Intiassa paljon helluntailaisia, kun verrataan Suomen väkilukuun. Moninkertainen määrä.

        Mutta kun suhteutetaan luku asukasmäärään, on prosenttiluku hyvin pieni vaikka kaikki helluntailais-karismaattiset lasketaan lukumäärään mukaan.

        Olen sitä mieltä, että suurin osa maailman helluntailais-karismaattisista yhteisöistä ei täytä niitä vaatimuksia, mitä Suomen helluntailais-karismaattiset yhteisöt pitävät edellytyksenä liikkeeseen kuulumiselle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7166
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      495
      5303
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      148
      3266
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      41
      2324
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1242
    8. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1188
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe