Olen 17w jätkä ja käyn salilla nyt neljättä kuukautta... käytän lisäravinteina proteiinia ja maltoa, mutta miettiny että pitäisikö ostaa myös kreatiinia sillä sehän kuulemma tuplaa harjoitustulokset... Onko siitä jotakin haittaa että käyttää kreatiinia periaatteessa vielä kasvuiässä??? Tai jotakin muuta seuraksia kun alottaa käytön liian aikaisin??
KREATIINI
8
3191
Vastaukset
- Harri Hauis
Ei se nyt sentään tuplaa mitään, no ehkä kuluja rahallisesti.
Kreatiini on toimiva aine minulla ainakin, ehkä kannattaa silti odottaa hieman siitä syystä että kun on treenannut noin vajaa vuoden niin hidastuu kehitys hetkeksi, osta vaikka puolen vuoden päästä niin se nostaa motivaatiota hyvin kun sitten tuntuu että ei edisty enään.Ei siinä mitään vaaroja ole, käytä se 5grammaa/päivä tankkaus-periodin jälkeen...Kreatiini lisää vettä lihaksiin, suurentaa ne ja silloin kun kapasiteetti nousee, nousee voima..Mutta ei se ihmeitä tee, kyse on silti laillisesta luonnon-aineesta.Kreatiinia on jo kehossa sitä vaan ostetaan erikseen lisätääkseen sen ominaisuuksia.Onnistuneita treenejä teille!- Dunlop
Joo, eipä kreatiini tuloksia moninkertaista, mutta on kyllä toimiva aine.
Tuosta tankkauksesta olen kyllä totaalisen eri mieltä. Tankkaus ohjeet, joissa kehotetaan ensin ottamaan esim. 20 grammaa 5 päivän ajan ovat kyllä lisäravinnefirmojen myynnin edistämistä. Miksi ihmeessä on saatava kreatiiniarvot kerralla niin korkealle, kun tasaisemmalla käytöllä pääset samaan tulokseen parin viikon kuluttua ja tasot pysyvät korkeammalla pitempään. Tästä asiasta on tehty paljon tutkimuksiakin lähinnä USA:ssa.
Toki jos olet menossa esim. penkkikisoihin on tankkauksesta hyötyä, koska tulokset paranevat hetkellisesti, mutta mitä tavallinen salikävijä/kehonrakentaja sellaisella tekee. Kreatiinin käytöstä on hyvä pitää n. 6 viikon kuluttua tauko, vaikkapa n. pari viikkoa, koska kreatiinin teho alkaa laskemaan. Tauon jälkeen kroppa ottaa kreatiinin taas paremmin vsstaan. - Dunlop
Dunlop kirjoitti:
Joo, eipä kreatiini tuloksia moninkertaista, mutta on kyllä toimiva aine.
Tuosta tankkauksesta olen kyllä totaalisen eri mieltä. Tankkaus ohjeet, joissa kehotetaan ensin ottamaan esim. 20 grammaa 5 päivän ajan ovat kyllä lisäravinnefirmojen myynnin edistämistä. Miksi ihmeessä on saatava kreatiiniarvot kerralla niin korkealle, kun tasaisemmalla käytöllä pääset samaan tulokseen parin viikon kuluttua ja tasot pysyvät korkeammalla pitempään. Tästä asiasta on tehty paljon tutkimuksiakin lähinnä USA:ssa.
Toki jos olet menossa esim. penkkikisoihin on tankkauksesta hyötyä, koska tulokset paranevat hetkellisesti, mutta mitä tavallinen salikävijä/kehonrakentaja sellaisella tekee. Kreatiinin käytöstä on hyvä pitää n. 6 viikon kuluttua tauko, vaikkapa n. pari viikkoa, koska kreatiinin teho alkaa laskemaan. Tauon jälkeen kroppa ottaa kreatiinin taas paremmin vsstaan.Niin lisäravinteen nimi on tietysti kreatiini...Otsikossa kirjoitusvirhe.
- aus
Dunlop kirjoitti:
Joo, eipä kreatiini tuloksia moninkertaista, mutta on kyllä toimiva aine.
Tuosta tankkauksesta olen kyllä totaalisen eri mieltä. Tankkaus ohjeet, joissa kehotetaan ensin ottamaan esim. 20 grammaa 5 päivän ajan ovat kyllä lisäravinnefirmojen myynnin edistämistä. Miksi ihmeessä on saatava kreatiiniarvot kerralla niin korkealle, kun tasaisemmalla käytöllä pääset samaan tulokseen parin viikon kuluttua ja tasot pysyvät korkeammalla pitempään. Tästä asiasta on tehty paljon tutkimuksiakin lähinnä USA:ssa.
Toki jos olet menossa esim. penkkikisoihin on tankkauksesta hyötyä, koska tulokset paranevat hetkellisesti, mutta mitä tavallinen salikävijä/kehonrakentaja sellaisella tekee. Kreatiinin käytöstä on hyvä pitää n. 6 viikon kuluttua tauko, vaikkapa n. pari viikkoa, koska kreatiinin teho alkaa laskemaan. Tauon jälkeen kroppa ottaa kreatiinin taas paremmin vsstaan.Tuosta tankkaamisesta/ei-tankkaamisesta on tosiaan tehty muutama tutkimus.
Tuloksissa ei mitään suurta yllätystä tullut. Ei ole mitään väliä tankkaako vai ei, koska kreatiinia kuluu molemmilla tavoilla likimain yhteensä yhtä paljon ja vaikutus kestää yhtä pitkään...
Tankkaamalla toki kreatiinin vaikutukset tulevat nopeammin esiin, mutta kreatiinipönttö myös kuluu nopeammin tyjäksi.
Penkkikisoissa kreatiinista ei ole mitään hyötyä. Yksi nosto on liian lyhytaikainen suoritus, jotta elimistön normaalit KP-varastot ehtisivät tyhjentyä. Hyvä jos edes ATP-varastot ehtivät kulumaan. Sotilaspenkkipunnerrus on sitten asia erikseen...
Kymmenen sekuntia maksimisuoritusta alkaa olemaan sellainen, että lisäravinteena otetusta kreatiinista on hyötyä. - Joppe
"Kreatiini lisää vettä lihaksiin, suurentaa ne ja silloin kun kapasiteetti nousee, nousee voima"
Voimanlisäysmekanismi ei tietenkään toimi näin. Totta, että kreatiini kerää vettä lihaksiin, johtuu kideveden poistumisesta kreatiinista, mutta ei se voimia lisää.
- Tri Repe
Olet vasta aloittelija, joten et tarvitse kreatiinia. Sen vaikutukset ovat erittäin minimaalisia, ja se soveltuu oikeastaan vain kilpailijoille. Itse en maksaisi kyseisestä aineesta penniäkään näin harrastelijana. Tasapuolinen ravinto ja protsku/hiilihydraatti- juomat riittävät sinulle mainiosti, itse asiassa et välttämättä vielä tarvitse niitäkään, mutta ei niistä haittaakaan ole, päinvastoin.
- Appelsiinimehua
Oon samaa mieltä, että olet sen verran nuori, että kunnon monipuolinen ravinto riittää tuossa vaiheessa. Itse on käyttänyt nyt muutamia kertoja kreatiinia ja tehnyt niin, että 1 vk 20 g päivässä ja sitten 2 viikon ajan 5 g päivässä aina appelsiinimehun kanssa, ja olen todennut että se lisää kyllä treeniin puhtia. En tiedä onko se vain psykologista, mutta pääasia että toimii ja ainankin "pumppu" näyttää tulevan pitkän tauon jälkeen nopeasti lihaksiin. Itse pidän aina 3 kk väliä ennen uutta kuuria, että elimistön normaali kreatiinin tuotanto ei siitä kärsi.
- Lyhyesti mutta ytime
Kreatiini lisää lyhytkestoisten sarjojen, toisto määrä että painoa. Oman kokemuksen mukaan parissa kk:ssa tuloksen huomaa selvästi. En suosittele aloittelijoille sillä ei ole mitään lihaksia mihin vesi varastoituisi.
Ps: otan 10 Gr/päivä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713115
- 922885
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301- 181280
Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232