miten mulle näin kävi että...

nuori mies

lopetin koulun ja ryyppään joka viikonloppu ei ole minkäänlaista sosiaalista elämää eikä kiinnosta tehdä mitään. no olen jo periaatteessa luovuttanut vaikka apua olen saanut. ja tätä on kestänyt jo yli vuoden.

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi aloittaa....

      Kun olet pysähtynyt miettimään kulunutta vuotta niin sinulla on halu muutokseen. Miti mitä oli se syy, että lopetit koulun ja aloit juoda: olitko silloin epämääräisesti masentuntu, tökkikö koulu, oliko sosiaalisia vaikeuksia. Nuo ongelmat pitää selittää ja käydä läpi. Kyllä sinä voit vielä päästä eteenpäin. Ole rehellinen hakiessasi apua.
      Jos auttaa jotenkin sinua, niin kirjoittele tänne.

    • Elämännälkä

      Sulla on elämä edessäsi nuori mies! Älä luovuta! Hae apua! Nykyäänhän on nuorisotakuutkin voimassa, joten pyydä päästä työharjoitteluun esimerkiksi niin saat taas elämänsyrjästä kiinni. Mene johonkin harrastukseen joka sua kiinnostaa, niin pääset ihmisten ilmoille ja saat uusia kavereita.

    • jjkop

      vai n iin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2088
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1756
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      237
      766
    5. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      699
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      556
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      492
    Aihe