Säpinää keskustaan, Mexasista Ale Pub Mexas

ja tää on fakta

Ravintola Mexas muuttuu Ale Pubiksi. Ruokaravintola Mexas muuttaa Toivontorille siihen R-kioskin naapuriin.

35

5772

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iso Stobe

      Toivottavasti hinnatkin on Tampereen Alepubin tasolla niin saattaa vetääkkin porukkaa.

    • hajautusta pliis

      järjetön määrä baareja vierekkäin...

    • 15+20

      Iso keppana 0.6 litraa hinta 3.80 euroa...

    • voi juoppoja

      hyvä ettei pääse jano yllättämään,on mistä valita!

    • KesuliaKäkättimeen

      Hämäävä nimi tuo Ale Pub. Äkkinäinen voisi kuvitella sitä britti-tyyliseksi tasokkaaksi "Eil Pubiksi", mutta nimi tulee ääntää nimenomaan suomalaisittain "Ale" koska se tässä tapauksessa tulee pelkästään halvasta kaljasta.

      • suomalainen.

        Johtunisiko siitä, että Suomessa virallisena kielenä on suomi. Briteissä tuo voi tarkoittaakin jotain muuta, mutta he puhuvatkin lontoota :-)


      • suomessakin
        suomalainen. kirjoitti:

        Johtunisiko siitä, että Suomessa virallisena kielenä on suomi. Briteissä tuo voi tarkoittaakin jotain muuta, mutta he puhuvatkin lontoota :-)

        Onhan "Ale" tyyppiset pintahiivaoluet niitä myös Suomessa ja termi yleisesti käytetty oluen harrastajien keskuudessa.


    • jaximakkara

      Koska tämä paratiisi aukeaa?

      • Halpaa bissee

        Tänään.


      • KILPAILUA
        Halpaa bissee kirjoitti:

        Tänään.

        meneekö väki nyt halvan oluen perässä.Voipi tulla asiakaskato muissa paikoissa.


    • Maistui

      Ystävällinen tarjoilija,halpa olut ja kiva paikka.Menen uudestaankin juomaan oluen.

    • Aleeee

      Persaukiset nokialaiset pääsevät juomaan sossunrahojaan halvemmalla...

      • huh huh mikä huhu

        kuulemma ovensuussa jaetaan hirttoköysiä ilmaiseksi kaikille asiakkaille??


    • hirttoköysiä kiitos!

      Itse kävin kyseisessä paikassa ja mustalaiset panivat vessassa perseeseen.

      • Kyllästynyt asukas

        Samaa mieltä terasillakin haisee ihan johanna tukiaisen vaolle.


    • 7EuronHampurilainen

      Mitä ruokapuolen Mexasille tapahtui? Se siirtyi keväällä Toivontorille R-kioskin viereen ja vanhalle paikalle perustettiin pub-Mexas.

      Ruokapuoli eli muuttanut Mexas piti parin kuukauden toiminnan jälkeen elokuun ajan "kesälomaa", mutta eivät ole vieläkään palanneet sieltä.

      Tapahtuiko tässä taas kerran jonkinlainen tukikusetus eli kannattamaton ruokapuoli ajettiin tahallaan alas ja vanhalle paikalle perustetulla pubilla otettiin uudet starttirahat?

      • 9+18

        Taisi käydä niin, että alkuperäisestä Mexasista muodostui kahdelle uudelle yrittäjälle ravintolat.

        Bissebaaria pitää edelleen suomalainen yrittäjä. Ehkä ennemmin ruokaravintolasta konseptin hankkinut on tehnyt kuprun.


    • mxsssss

      Olihan se ruokapuoli tosiaan kokonaista kaksi kuukautta pystyssä. Harmillista jos meni nurin, koska hampurilaiset olivat hyviä.

    • 1+8

      Näköjään ruokapuoli mainostaa olevansa jälleen avoinna normaalisti. Niillä oli ilmeisesti vaan vähän pidemmät lomat.

    • Hamhamham

      Noo, seitsemän euron lounashampurilaisilla tienaa niin kivasti, että voi pitää opettajan kesälomat.

    • Se Siittä TEX MEXIST

      Tosi surkee ruoka Toivon torin Tex Mexsissä (kirjoitus virhe sori )
      Oiva listallakin surkee arvosana monesta eri alueesta. Käykääpä katsomassa ko.sivut. Eviran sivuita ehkä hepoimmin siis OIVA .....
      Kävin kerran ko.paikassa ja en mene toisten!!!!

      • Vincho Palla

        Eihän Oiva-listalla ole Mexasille yhtään surkeaa arvosanaa.

        Arvosteluissa 4 tasoa, joista Mexas on saanut kerran parhaan arvosanan, kaksi kertaa toiseksi parhaan arvosanan ja kolme kertaa kolmannen eli toiseksi huonoimman arvosanan.

        Ruoka on myös ollut niin hyvää, että siellä käydään töistä vähintään kerran viikossa vaihtelevalla porukalla. Reilulla seitsemällä eurolla ei paljon parempaa lounashampurilaista ole tarjolla.

        Mutta onhan noissa arvosanoissa toki parantamisen varaa. Mahtoiko johtua myös siitä, että Oiva-tarkastuspäivä oli melko pian muuton jälkeen?


    • ???
    • Jolleri

      Mikä on Ale Pub Mexas oluen hinta nyt vuonna 2014?
      Mikä koko?
      Saisiko lisätietoja, pyydän nöyrimmin!

      • Ekithemän

        Tuttu ja turvallinen 0,6l 3,8e

        tai alle 5e nyt ainakin, en paljo kattellu mitä kolikoita sieltä lapaan lyötiin.


      • Jolleri
        Ekithemän kirjoitti:

        Tuttu ja turvallinen 0,6l 3,8e

        tai alle 5e nyt ainakin, en paljo kattellu mitä kolikoita sieltä lapaan lyötiin.

        3.80 on sopu hinta, luulen, että väki siirtyy vähitellen Ale Pub Mexas!


      • Hintatietoinen.
        Ekithemän kirjoitti:

        Tuttu ja turvallinen 0,6l 3,8e

        tai alle 5e nyt ainakin, en paljo kattellu mitä kolikoita sieltä lapaan lyötiin.

        Itseasiassa se on 0,5 l tuoppi ja hinta tuo 3,80 euroa


    • rankka lista

      Tex Mex Mexicana, Välikatu 14, voimassa-oleva Oiva-tulos:

      Tilojen soveltuvuudessa on epäkohtia. Kalusteiden ja työvälineiden kunnossapidoissa on epäkohtia. Tilojenkunnossa on epäkohtia. Tilojen yleisessä siisteydessä ja puhtaudessa on puutteita.

      Laitteiden puhtauudessa on puutteita. Siivousvälinetilan järjestyksessä ja siivousvälineiden siisteydessä onepäkohtia. Henkilökunnan työtapojen hygieenisyydessä on epäkohtia. Henkilökunnan terveydentilan
      seurannassa on isoja puutteita.

      Hygieniaosaamisosaamisen todentamisessa on puutteita. Elintarvikkeiden säilytyksessä on epäkohtia. Kylmänä säilytettävät elintarvikkeet: omavalvontakirjauksissa oli epäkohtia. Näytteenoton toteuttamisessa oli puutteita.

      (5.11.2013)

      Ei toki ainoa, jolla isojakaan puutteita, mutta yksi pahimmista. Hygieniaosaamisen todentaminen = ruuanlaittohenkilökunnalla ei ole hygieniapassia, joka on todella helppo tentti. Henkilökunnan terveydentilan seuranta: ainakaan osalle henkilökunnasta ei ole terveystarkastusta tehty.

      Miksi näitä Oiva-testejä tehdään, jos näinkin vakavissa tilanteissa ravintolaa ei suljeta edes määrä-ajaksi?

      • 15+3

        Tex Mex Mexicana on ollut suljettuna jo useamman kuukauden. Tuskin kuitenkaan Oiva-testin ansiosta.


    • sfvbd

      Yksi tuttavani makasi sängyn pohjalla muutaman päivän käytyään kyseisessä ravintolassa syömässä heti sen heidän pitämänsä pitkän kesäloman jälkeen. Toki saattaa olla kyse jostain muustakin, mutta jos kerran muutamassa vuodessa sairastut vatsatautiin eikä lähiympäristössä ole muita sairastuneita, niin kyllähän ne jäljet usein johtavat sylttytehtaalle.

    • kuinka han käy

      kohta aukaistaan taas uusi ravintola

    • Nykyinen kanttis

      Ale Pub Mexas Nokia: Tuopin hinta tällä hetkellä 4 euroa / 0.5l ja hanasta saa siis KARHUA. Loistokasta!

      • Anonyymi

        nyt yli 5e


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        nyt yli 5e

        Säpinää keskustassa vain kaksi baaria ja mäenpäässä ainoja reino


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3115
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2885
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1280
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe