Pohjois-Nigeriassa väkivalta kristittyjä kohtaa lisääntynyt

ihmisoikeus

Väkivalta kristittyjä yhteisöjä vastaan on lisääntynyt Nigerian pohjoisosissa. Viime viikolla Boko Haram-islamistit hyökkäsivät keskiyöllä kristittyyn kylään nimeltä Zangan. Kylä sijaitsee Etelä-Kadunassa. Hyökkäyksessä sai usea kyläläinen surmansa. Kyläläiset joutuivat pakenemaan väkivaltaa. Paikalliset lähteet ovat kertoneet Boko Haramin vannoneen tuhoavansa kristityt yhteisöt Etelä-Kadunassa. Samantapainen hyökkäys sattui alueella kuukautta aiemmin.

Runsas viikko sitten pastori Faye Pama Musa ammuttiin kuoliaaksi lähietäisyydeltä. Ampujien epäillään kuluvan Boko Haram -järjestöön. Surmatun pastorin tytär oli paikalla murhan tapahduttua. Paikalliset johtajat ovat tuominneet pastorin murhan ja vaativat viranomaisia takaamaan kristittyjen turvallisuuden. Boko Haramin pyrkii ottamaan osavaltion kontrolliinsa.

Nigerian presidentti Goodluck Jonathan on julistanut maan koillisiin osavaltioihin Bornoon, Adamawaan ja Yobeen poikkeustilan. Armeijan joukkoja on lähetetty näille alueille islamistihyökkäysten jälkeen, rauhoittamaan tilannetta. Mutta väkivalta on edelleen kontrolloimatonta ja levottomuudet laajalle levinneitä. Väkivaltaisuuksissa 14. toukokuuta kuoli vähintään 53 ihmistä ja 13 kylää poltettiin Benuen osavaltiossa Nigerian keskiosissa.

Boko Haram murhasi yli 900 kristittyä Nigeriassa viime vuonna. Nimi Boko Haram tarkoittaa “Länsimainen koulutus on kiellettyä”.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/05/pohjois-nigeriassa-vakivalta.html

1

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herätyskello

      Tästä ei haluta puhua lännessä tai muuallakaan. Maailmassa kuolee kristitty kahden minuutin välein uskonsa vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe