Hammaslääkärikammo

Olen nuori nainen, joka ei ole käynyt hammaslääkärissä muutamiin vuosiin, sillä pelkään niin paljon, kammoni luultavimmin alkoi niistä inhottavista yläasteen kokemuksista missä lääkärit repivät ja riuhtoivat minkä kerkesivät, joten päätin olla menemättä ennenkuin olisi pakko, joten juoksin karkuun hammaslääkäreitä, enkä mennyt enää käymään.Enkä IKINÄ ole uskaltanut ottaa puudutuspiikkiäkään, joten reiät ovat aina porattu itkun ja kivun saattelemana. Muutama päivä sitten alkoi yhtä ylähampaistani koskea, ja nyt olen sen suuren kysymyksen edessä, haittaako tämä kipu vielä niin paljon,että olisi pakko, onko jollain vastaavia kokemuksia, help!
Tiedän,että olisi pitänyt jo ajat sitten mennä sinne hammaslääkäriin!
olisi hyvä jos joku tietäisi vielä noista hinnoista, mitä kunnallisella ja yksityisellä maksaa :)
9136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

minä tiedän..olen samassa ollut ja vielä edelleenkin vähäsen..etuhammas on siiät knkkinen että itsekkään en uskalla sitä puudutusta ottaa..siel on niitä nenähermoja yms. mitkä vähän tuntuu enemmän kuin takahampaan puudutus. mut mut..kyl siitä selvii. käy vaikka laserporaukses???maksaa 80e ilman puudutetta.

Äänestä

No juu siis aikuinen ihminenhän ei selviä hammaslääkäristä hengissä, näkisittepä noitten hoitoloiden takapihat, siellä ihmisiä makaa suorastaan pinossa nk.oikosääristen osastossa. Ja vielä se puudutuspiikkikin, sitä jos mitä kannattaa varoa ja pelätä, esim.ylähampaat jos puuduttaa, niin kyllä se nyt vähintään kallonpohjassa tuntuu ainakin tunnin. Ei voi kuin toivoa ettei tulis kamala hyttyskesä, jos te puudutuspiikkiin luulette kuolevanne, niin mitenkähän käy jos itikka tuikkaa ;o

Äänestä

Kylläpä on taas annettu asiattomia vastauksia pelkäävälle ihmiselle.

Tämä saattaa kuulostaa typerältä, mutta siellä hammaslääkärissä ei oikeasti ole mitään pelättävää. Siirtämällä asiaa aina eteenpäin teet vain hallaa itsellesi. Hammashoidossa ei käydä pelkästään reikien takia, lääkäri tarkastaa myös ikenien kunnon, onko suussa limakalvomuutoksia, yms...

Suosittelen, että soitat kunnalliseen ajanvaraukseen ja pyydät tarkastusaikaa. Siinä ajanvarauksessa voit jo kertoa että pelkäät. Ja kun pääset vastaanotolle, niin kerro sielläkin heti alussa pelostasi, jotta hammaslääkäri voi ottaa sen työssään huomioon. Noista hinnoista on vähän vaikea etukäteen sanoa, kun ei tiedä mitä toimenpiteitä tarvitaan.

Tsemppiä!

Äänestä

Täällä toinen kammoinen, hei vain!

Mene ihmeessä hammaslääkäriin ja, kuten edellinen henkilö sanoikin: kerro pelostasi.

Meitä on suuri joukko ja hammaslääkäri ottaa pelon ihan vakavasti, eikä sinun tarvitse hävetä. Voitte yhdessä sopia esim tarvitsetko vaikka hengähdystaukoa välillä tai, jos tulee pakonomainen tarve niellä, voi lääkäri rytmittää hoidon niin, että ei esim. poraa yhtäjaksoisesti pitkään ja saat nielaista. Puudutus kannattaa ottaa, jos kipu on ongelma. Ei piikki niin paljon satu ja voit olla rentoutuneempi loppuajan.

Itse juuri tulin toimenpiteestä - 4 hammasta kerralla, vasen ylä- ja alaleuka vielä puuduksissa. Kyllä kannatti! Eikä mokomaan mennyt aikaa kuin reilut 35 min!

Äänestä

Kerro hampille pelostasi. Pyydä esilääkitys, minulla se on auttanut. Esilääkitys otetaan yleensä tuntia ennen toimenpidettä. Itselläni on ollut 10 mg diapam, jonka avulla olen ollut rento ja vähän uninen. Pahin jännitys ja pelko on ollut poissa. Silti olen ihan "tajuissani" eli mistään nukutuksesta ei ole kyse.

Esilääkityksessä et varmaankaan pelkäisi puudutustakaan ja hampaasi pystytään hoitamaan kivutta.

Tsemppiä toiselta pelkurilta. Äläkä anna toisten ihmisten typerien kommenttien pelkääjistä häiritä. Meitä on paljon. Itsellä meni yhdessä vaiheessa 15 vuotta ilman hammaslääkäriä, kun pelkäsin viisareiden poistoa. Nyt ne sitten tänä keväänä poistettiin esilääkityksessä.

Äänestä

Mullakin on kammo, mutta ennen hammaslääkäriä aina ajattelen ettei mikään voi mennä vikaan. Hehän ovat alansa ammattilaisia! ;) Sekä sehän on hyvä asia kun pääsee niistä reikien yms. aiheuttamasta kivusta. Itse haluan aina puudutuksen, kun vain on mahdollista. Sen jälkeen ei kyllä pariin kolmeen tuntiin tunnu suussa miltään.. hehheh! Joten pää pystyyn ja tsemppiä :D

Äänestä

Mä olen potenut hammaslääkärikammoa 40 vuotiaaksi asti :) Tiedän tunteen. Jotenkin se vaan katosi mulla...ajattelin asiaa ja siellä makoilua...ajattelin ,että okei,tässä makoillaan vaan max. 15 min. No joo,makoilinkin sitten toista tuntia lopulta :D
Auttaisko jos aattelet että se kestää sen tietyn ajan, on hyväksi hampaille ja siellä makoillessa aattelet jotakin muuta,esim. virkkausta/maton pesua/tai millä hemmottelisit ittees sen jälkeen? Mä aina varmuuden vuoksi puristan käsiäni yhteen ja keskityn siihen :D Tsemppiä

Äänestä

sama vaiva mullakin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huivoiei kirjoitti:

Olen nuori nainen, joka ei ole käynyt hammaslääkärissä muutamiin vuosiin, sillä pelkään niin paljon, kammoni luultavimmin alkoi niistä inhottavista yläasteen kokemuksista missä lääkärit repivät ja riuhtoivat minkä kerkesivät, joten päätin olla menemättä ennenkuin olisi pakko, joten juoksin karkuun hammaslääkäreitä, enkä mennyt enää käymään.Enkä IKINÄ ole uskaltanut ottaa puudutuspiikkiäkään, joten reiät ovat aina porattu itkun ja kivun saattelemana. Muutama päivä sitten alkoi yhtä ylähampaistani koskea, ja nyt olen sen suuren kysymyksen edessä, haittaako tämä kipu vielä niin paljon,että olisi pakko, onko jollain vastaavia kokemuksia, help!
Tiedän,että olisi pitänyt jo ajat sitten mennä sinne hammaslääkäriin!
olisi hyvä jos joku tietäisi vielä noista hinnoista, mitä kunnallisella ja yksityisellä maksaa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu